ABD ve Avrupa Facebook'tan sıkıldı mı?

Bu yıl içinde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşacağı düşünülen Facebook aslında hızla doyma noktasına yaklaşıyor olabilir mi? Sosyal ağın özellikle ABD ve Avrupa gibi bölgelerde bu eğilime girdiği yönünde görüşler yaygın. Araştırmalara göre de bu bölgelerde kullanıcıların sosyal ağ üzerindeki aktiviteleri azalıyor.

GlobalWebIndex şirketi internet trendlerini konu aldığı araştırmaya göre, Facebook'ta ABD'li kullanıcılar arasında arkadaş olma sayısı yüzde 17 düşüş gösterdi. 2011 Kasım-Aralık arası baz alınan araştırmada yeni gruplara katılımda yüzde 19, mesaj gönderimindeyse yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı.

Ancak Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde ivme devam ediyor. BRIC ülkeleri diye geçen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'deki sosyal ağ, forum, mikroblog, video ve paylaşım siteleri gibi platformların tüm internet kullanımı içindeki payı yüzde 84. İnternet kullanıcı sayısının tüm nüfusa oranı en yüksek olan gelişmiş ülkelerdeyse sözkonusu platformların payı şöyle: İngiltere yüzde 64, ABD yüzde 60, Almanya yüzde 52.

Küresel pazar genelinde sosyal ağlara katılım yüzde 59 arttı. Bu rakam Kasım 2011’de yüzde 36 civarındaydı. Bir ay gibi bir sürede yaklaşık yüzde 13’lük daha fazla kullanıcı sosyal ağlara katılmış oluyor.

Mikro bloglara baktığımızdaysa Twitter’a yollanan ileti sayısı yüzde 24 artmış durumda. Twitter’a video yükleme sayısındaki artış yüzde 21’den yüzde 27’te ulaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.