ABD ve Avrupa Facebook'tan sıkıldı mı?
Sosyal Ağlar

ABD ve Avrupa Facebook'tan sıkıldı mı?

Bu yıl içinde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşacağı düşünülen Facebook aslında hızla doyma noktasına yaklaşıyor olabilir mi? Sosyal ağın özellikle ABD ve Avrupa gibi bölgelerde bu eğilime girdiği yönünde görüşler yaygın. Araştırmalara göre de bu bölgelerde kullanıcıların sosyal ağ üzerindeki aktiviteleri azalıyor.

GlobalWebIndex şirketi internet trendlerini konu aldığı araştırmaya göre, Facebook'ta ABD'li kullanıcılar arasında arkadaş olma sayısı yüzde 17 düşüş gösterdi. 2011 Kasım-Aralık arası baz alınan araştırmada yeni gruplara katılımda yüzde 19, mesaj gönderimindeyse yüzde 12’lik bir düşüş yaşandı.

Ancak Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerde ivme devam ediyor. BRIC ülkeleri diye geçen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'deki sosyal ağ, forum, mikroblog, video ve paylaşım siteleri gibi platformların tüm internet kullanımı içindeki payı yüzde 84. İnternet kullanıcı sayısının tüm nüfusa oranı en yüksek olan gelişmiş ülkelerdeyse sözkonusu platformların payı şöyle: İngiltere yüzde 64, ABD yüzde 60, Almanya yüzde 52.

Küresel pazar genelinde sosyal ağlara katılım yüzde 59 arttı. Bu rakam Kasım 2011’de yüzde 36 civarındaydı. Bir ay gibi bir sürede yaklaşık yüzde 13’lük daha fazla kullanıcı sosyal ağlara katılmış oluyor.

Mikro bloglara baktığımızdaysa Twitter’a yollanan ileti sayısı yüzde 24 artmış durumda. Twitter’a video yükleme sayısındaki artış yüzde 21’den yüzde 27’te ulaştı.

Yorumlar (8)
 1. Facebook'u diger aglarla kiyaslamak dususe gececek gecti demek biraz hayal ve sacmalik olur. Suan cep telefonu insanlik icin ne ise Facebook'ta insalarin hayatinin bir parcasidir. Dusus ancak soyle olabilir; bugun 10 dk. Kullanirsin yarin 30 dk. Buda dogaldir.

  1. msn nasıl bi zaman vazgeçilmezse, facebook da öyle. gün gelecek facebook bitecek. ne zaman ? bilmiyorum. insanoğlu çok bilinmeyenli denklme ve teknoloji yerinde durmuyor. ne istediğimizi bilmiyoruz ve gün geçtikçe önümüze sürülenlerle öğreniyoruz. yeni fenomenlerimizi bekliyoruz. açıkcası ben facebooktan doyuma ulaştım hatta sıkıldım artık. şu son tünel olayı da gereksiz ötesiydi. şahsi görüşlerim.

   1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

    Fikirlerinize katılıyorum.

   2. Bende Ersan beye katılıyorum, Facebook'un bizim ülkemizde de doyma noktasında olduğu kanaatindeyim. Facebook'ta büyük bir sayfa sahibi olarak bunu fazlasıyla gözlemlediğimi söyleyebilirim.

 2. Cem Tan Cem Tan

  turkiyede yeni başlıyor sıkılan taraf ilk bulanlar ilk kullananlar :))

 3. dünyada hiç bir oluşum yoktur ki sürekli yükseliş göstersin. Tabii ki facebookun da yükselişi duracak, hatta yer yer azalacak. Fakat facebook artık öyle güçlü bir hal aldı ki, bitmesi ya da kullanımının ciddi oranda düşmesine imkansız gözüyle bakıyorum ben yakın zamanda. Facebook bence bir Roma imparatorluğu ve şu anda doğal sınırlarına ulaşmaya başladı fakat bu imparatorluk öyle palazlandi ki yıkılması on yıllar alır

  1. Yonja , Myspace vb.. onlarca ortam oldu. Facebook kadar popüler olamadılar belki ama milyonlarca insan kullandı. Bugün sorduğunuzda çoğu insan isimlerini bile bilmez. Facebook'un bu kadar abartılacak tarafı yok.

   İnsanlar artık herşeyi çok çabuk tüketiyor. Çevremde facebook hesabı olan insanların çoğu artık video izlemek için giriyor.

   Olurda webrazzi 10 sene sonra ayakta durursa bu yazıyı görürseniz anlarsınız.

   1. Mehmet Kurtboğan Mehmet Kurtboğan

    Yonja'nın, Myspace'in algısı ve kullanıcılarının günlük yaşamları üzerindeki etkisi ile Facebook'u bir kefeye koyamazsınız. Bakış açınız hatalı, bu yüzden fikirde doğru çıkamıyor maalesef.