Hollywood sinema salonları olmadan daha fazla kazanabilir
Genel

Hollywood sinema salonları olmadan daha fazla kazanabilir

Sosyal ağlar, 3 boyut, internet TV gibi birçok teknolojinin hızla TV özellikleri arasında girmesi, sinema-TV çekişmesini gün geçtikçe alevlendiriyor. Bir yanda satış rekorları kıran televizyon prodüksiyonları, diğer yandaysa gişe hasılatlarına gittikçe azalan sinema sektörü. Bu verileri yan yana koyunca Hollywood'un sinema salonlarında ısrar edebileceğini söyleyebilir miyiz? 

Konu üzerine araştırma yapan BTIG (ücretsiz üye olabilirsiniz) sinemaya giderek film izlemekle evde film izlemeyi maliyet açısından kıyaslayan  bir araştırma yapmış. Araştırmasının sonucuna göre izleyiciler vizyona giren filmler için ödenen ücretten fazlasını evde film izlemek için ödemeye razı. Araştırmaya katılanların yüzde 70’i evde izleyebileceği filmler  için 20-25 doları gözden çıkarıyor. Geriye kalan azınlık grupsa evde film izlemek için ekstra para vermeyi düşünmüyor.

Araştırmaya katılanların iddia ettikleri diğer bir görüşse, sinema izlemek için dışarıya çıkıldığında daha fazla para harcandığı. Sinemaya gitmek için dışarıya çıkıldığında, park ve yemeğe ödenen ücretler de maliyeti tırmandırıyor. Bu yüzde film severler, evde film izlemeye daha fazla ödemeyi tercih ediyor.

Yorumlar (7)
 1. Ne olursa olsun sinemanın keyfini hiçbir şey vermez.Aynı teknoloji insanların evinde var mı ki? tabi ki yok,bu yüzden sinemaya evet,saçma filmlere hayır! :)

 2. Sinemaya uzun zamandir gitmiyorum cunku son deneyimlerimde gruntunkalitesi bulanik, seslerde problem, evde benim kontrolumde hersey sinema salonnda artik beni mutlu edemiyor. O yuzdenev ortami bana daha cazip.

 3. Kültürelbellek Kültürelbellek

  İnsanlar bu gidişle hiç evlerinden çıkmayacak.

 4. Deepciminal Deepciminal

  Cok dogru tespit yapmislar, sinemaya gitmek cift olarak 40 / 50 tl. arasinda degisiyor. malum her zaman sinemaya gitmek olanaksiz. Artik plazma ve lcd lerin fiyatlarida dusuyor onumuzdeki yillarda sinemanin isi cok daha zor olacak.

 5. Sinema'da izlencek film var evde izlencek film var, Romantik, drama filmleri için bence sinemaya gitmeye gerek yok lakin efekti bol ,aksiyon, macera, bilim kurgu ve 3D filmler öncelikli olarak sinema'da izleme tercihimdir. Bu kuralın eve sinema sistemleri gelene kadar değişeceğini sanmıyorum.

 6. Muhammed Er Muhammed Er

  Sinemaya gidecek vakit mi var? Zar zor işten çıkıp kendimi eve zor atıyorum zaten.

  Ben TV pek izlemem. Ama bilgisayarımdan günde en az 1-2 film izlerim. Bazen abarttığım bile oluyordur. Ama sinemaya gidip, bir film izlemek nerden baksanız 3-5 saatimi alır. Gerek yok bence.

  Ayrıca evde film izlemeyip sinemaya gideceksek neden LCD Tv'ye çuvalla para verdik ???

 7. Etimesgut Evden Eve Nakliyat Etimesgut Evden Eve Nakliyat

  Yöneticilerin seçimleri ve yaptıkları paylaşımlar gerçekten çok hoş. Emeği geçen herkese teşekkürler.