Etohum 40 söyleşileri: Wimsh.com
Webrazzi TV

Etohum 40 söyleşileri: Wimsh.com

Etohum 40 söyleşilerinin sıradaki konuğu, Berkay Yıldız ve Hayri Can Akyel tarafından kurulan Wimsh.com. Site, fotoğraf paylaşımına yenilikçi ve farklı bir duruş kazandıran bir sosyal fotoğraf paylaşım ağı.

Wimsh kelimesi İngilizce'deki worldwide, image ve sharing kelimelerinin baş harflerinin birleşmesi ile oluşmuş. Wimsh, diğer sosyal paylaşım sitelerinin kısıtlayıcı arayüzlerinde işlevsiz kalmaktan şikayetçi olan, yükledikleri çalışmaların fotoğrafçılıkla alakasız paylaşımlar arasında kaybolmasından sıkılan, yeni fotoğrafçılarla tanışıp çalışmalarını yaymak isteyen kişilere hitap ediyor.

Wimsh.com üyeleri beğendikleri fotoğraflara yorum yapabiliyor, bu fotoğrafları "Favorilerim" listelerine ekleyebiliyor, kendi duvarlarında paylaşıp, günün fotoğrafı oylamasına katılabiliyorlar. Kullanıcılar ayrıca panoramik fotoğraflar ekleyerek, siteye entegre Picnik sayesinde fotoğrafları işleyebiliyor,, fotoğraflara teknik olarak puanlama yapabilyor, takipçileriyle iletişim halinde kalabiliyor.

Yorumlar (4)
 1. Serkan girişimleri sorarken hep şunun gibi mi, bunun gibi mi diyor? instagram gibi mi? Flickr gibi mi diyor. Yani bu arkadaşlar ondan farklı bir şey yapamaz mı?

  Bir de bildiğim kadarıyla Serkan'ın da kendi girişimi vardı. Onu yorumlarkende mi başka bir şeye bakıp yaptı insan düşünmeden edemiyor.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhaba Anıl,

   benzetmeleri gerçekten meraktan soruyorum, benim için de, izleyici için de, röportaj yaptığım kişiler için de faydalı oluyor. Farklı bir yönü olup olmadığını da tüm iyi niyetimle soruyorum, zaten çoğu girişimci fark yarattıkları noktaları açıkladı. Bu arada benzeri olması da kötü bir strateji olmayabilir, hatta yatırımcıların önünü görmesi ve karşılaştırması açısından benzer projelere yatırım yapması daha muhtemel bir olasılık olarak karşımıza çıkıyor.

   Benim kurusucu olduğum proje (dakick.com) sadece konser özelinde songkick ve bandsintown'a benziyor. (sevdiğiniz şarkıcıları, müzik gruplarını takip ediyorsunuz, size konserlerini hatırlatıyorlar.) Diğer kategorilerde (toplam 8 kategori) benzeri yok fakat benzeri olmasını gerçekten isterdim, işimiz çok daha kolay olurdu gerçekten.

 2. Mrauthor Mrauthor

  Fotokritik'ten tek ve en önemli farkı fotokritik sadece kişilerin kendi çektikleri resimleri kabul ediyor.Onun haricinde pekte bir fark yok sanırım.Burada sayılan özelliklerin hemen hemen hepsi fotokritikte mevcut.Anasayfa 3. adımın son kısmında "fotoğrafını kritik etme imkanı bulacaksın" yazmasıda güzel bir ironiymiş yorumum için =)

 3. Ömer Kayapinar Ömer Kayapinar

  Kısaltma güzel düşünülmüş fakat akılda kalıcılık oranı çok düşük görünüyor.. Herkes ana dili gibi ingilizce bilse belki problem olmayacak ama böyle güzel bir çalışmanın türkçe bir alan adıyla gerçekleşmesi daha başarılı olabilirdi.