ViralTrend.com: Sosyal e-ticarete atılan yerli bir girişim
E-Ticaret

ViralTrend.com: Sosyal e-ticarete atılan yerli bir girişim

Online dünyada sosyal e-ticarete dair kafa yoran girişimci sayısı az değil. Henüz yolun başındaki bu eğilimin geleceğine inanan yeni bir girişim de Viraltrend.

Onur Onat'ın kurucusu olduğu Viraltrend, yeni nesil yerli girişimlerden biri olarak önümüzdeki dönemde kapılarını açacak ve üyelerine kişisel giyim tercihlerini paylaşma, diğer kullancılarla etkileşime geçme ve online alışveriş yapma imkanı sunacak.

Kullanıcılar, site içi ürünlerin dışında tarayıcı eklentileri ile beğendiği ürünleri Viraltrend profiline ekleyebiliyor. Opengraph protokolünü de desteklediğini öğrendiğimiz Viraltrend, bir duvar ve olay sistemi ile sosyal ağ mimarisinde hizmet vermeye hazırlanıyor. Üyeler yükledikleri fotoğraflardaki ürünleri etiketleyebiliyor.

Viraltrend'in Türkçe ve İngilizce dillerinde açılış yaparak, kısa süre içinde 6 dili daha desteleyecek olması mantıklı. Zira Viraltrend benzeri yerli girişimlerin geleceğini Türkiye pazarında çok parlak görmüyorum. Bu işin öncülerinden Fashiolista.com Türkçe hizmet vermeye başlasa da asıl önemsenen ülkelerin Avrupa ve Amerika  kıtalarında olduğunu biliyoruz.

Gelir modelini şimdilik yönlendirilen trafik ve gelir ortaklığına dayandıran Viraltrend, önümüzdeki dönemde kendi ürünlerini satışa sunmayı düşünüyor. Girişimcilerin e-ticareti sosyal ağ potasında eritme arzusu devam edecek gibi görünüyor ama hangi kategorilerin bu anlamda daha başarılı olacağını henüz bilmiyoruz. Facebook'un işin içine girip girmeyeceği ise daha büyük bir bilinmeyen.

ViralTrend'in ilk ekran görüntülerini aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yorumlar (5)
 1. daha acilmamis siteyi neden tanitiyorsunuz anlamiyorum Firat bey

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   aynı fikirdeyim. aklıma www.sokaktanemoda.com geldi. onların yaptığından farklı bir şey yaptıklarını düşünüyorlarsa eğer, buraya konu olmadan önce siteyi açmaları gerekirdi bence. yine de başarılar dilerim.

  2. Prophetic Prophetic

   yayına girmemiş dizinin fragmanı neden yayın öncesi dönmeye başlıyorsa, burda da amaç aynıdır sanırım...

  3. bir yerlerden para kazanıp yurtdışından model getirip pazarlayanlar bıktım, insanlarda bıkmıştır sanırım. Biz yepyeni birşey neden yapamıyoruz. Bunlara prim verenler kendini aşağılanmış hissetmiyo mu acaba yada arkasından koşanlar merak ediyorum.

 2. Can Talaylı Can Talaylı

  Güzel proje. Avrupa ve Amerika'da tutacağından eminim, Türkiye'de ise çok popüler olmayaca ama yinede ses getireceğini düşünüyorum. Başarılar.