Etohum 40 söyleşileri: Ollaa
Mobil

Etohum 40 söyleşileri: Ollaa

Mobil kullanıcıların yapmakta oldukları aktiviteleri gerçek zamanlı olarak arkadaşlarıyla paylaşmalarına olanak veren Olla'yı, Etohum 40 söyleşilerimize konu ettik.

Henüz beta sürümü bulunan uygulamayı kurucular Uğur Kumru ve Ahmet Alp Balkan Webrazzi TV kamerasına anlatıyor.

Kullanıcıların cep telefonlarından o an yaptıkları aktiviteleri uygulama tarafından sağlanan fiiller çerçevesinde, birlikte yaptıkları arkadaşlarını etiketleyip, bulundukları konumları belirtip, fotoğraf ekleyerek paylaşabildikleri bir sosyal ağdır. Kullanıcıların arkadaşları arasında ve şehirlerinde popüler olan aktiviteleri keşfetmesine, aynı zamanda kendilerinin ve arkadaşlarının paylaşım alışkanlıkları yardımıyla aktivite önerileri alabilmesine yardımcı olur.

Yorumlar (18)
 1. Twitter ve facebook'a direkt giriş yapıp sosyalleşmek varken bu sistem kullanılmaz bence.

 2. Arkan Tahsin Arkan Tahsin

  ollaa gibi hayal ve gereksiz projeler etohumda olmamalı.

  1. Can Yılmaz Can Yılmaz

   Senin gibi düşünenlerden dolayı, şuan hiç bir Türk girişimci global sektörde önemli yerlerde değil, gereksiz ve hayal proje demek yerine bu tür projeler desteklenmeli ve şunuda belirteyim bu yıl okulda en iyi bitirme projesi olarak da seçildi bu proje umarım global sektörde de çok önemli yerlere gelir...

 3. Kamil Molla Kamil Molla

  Çok enteresan özellikler, bir çoğunu ilk kez duydum. Sanırım başka sosyal ağlarda olmayan gizli özellikler var. Twitter - Facebook ikilisine ciddi rakip olabilir. Sağ taraftaki arkadaşı da dinleseydik keşke ama olsun. Global projelerin ülkemizden çıkması gurur verici.

 4. Osman Gamli Osman Gamli

  Benim bu arkadastan hicbir umudum yok. Burnu cok havada. Herseyden once uslub ve hitap sekline cekiduzen vermesi gerekiyor.

  1. katiliyorum girisimcilik ayni zamanda kisilik li ilgilidir.ayaklari yere basmali bu arkadasin.

  2. Video'yu izlemeden önce yorumları okumak istedim. Sizin yorumunuz dikkatimi çekti. Aşağıda Ahmet Beyle ilgili 1-2 yorum daha okuyunca videoyu hem proje açısından, hem de arkadaşın üslübu konusunda dikkatle izledim.

   Proje ilginç. Hani dünyada benzer birçok farklı site var ama cümlede de geçtiği gibi benzer çok site var. Neden bir tane de bizden bir site olmasın. En azından benzer de olsa global bir sitemiz olur. Üstelik ilerledikçe geri bildirimlerle siteye yeni özellikler katabilirler diye düşünüyorum. Sonuçta Facebook'taki fonksiyonların da hepsini Mark Zuckerberg veya ürün geliştirme ekibi oluşturmuyordur. Mutlaka geri bildirim formlarından gelen önerileri de gözönünde bulunduruyorlardır. Bu arada sitenin adıda kısa ve akılda kalıcı...

   Diğer konuda ise bence biraz haksızlık etmişsiniz. Arkadaşın artist olduğunu düşünmüyorum. Röportaja çok konsantre olmuş diyebilirim. Öyle gözlemledim.

   Saygılar..

   1. Osman Gamli Osman Gamli

    Tespitimi videodan dolayi yapmamistim. Blog, Twitter, ozellikle de FriendFeed'teki insanlara hitap sekli (ozellikle buyuklerine) ve yakisiksiz uslubu yaptigi isin onune geciyor.

  3. Bir insanı değerlendirmek için, 2 dakikalık bir videoda söylediği sözleri ve mimikleri kullanmanız bence doğru değil. Saygı duyulması gereken bir proje. İki üniversite öğrencisinin bu derslerle beraber bu projeyi yürütmesi bile kesinlikle saygıya değer.

 5. Tolga Ergin Tolga Ergin

  Bence çok mantıklı. Kullanıcıların zamanla facebook'a ardından twitter'a, tumblr gibi siteleri ne zaman öğrendikleri, bir girip baktıktan sonra ne yapılırsa geri dönüş yaptıkları ve sürekli kullanmaya başladıkları ayrı bir tez konusu olur ama

  Üzerinden çokça zaman geçtiği halde Türkiye de yavaş yavaş öğrenilen Pinterest ve belki Türk kullanıcısının çok daha sonra geçeceği Path gibi Olla da kullanıcıyı çekmeyi başarabilirse, gerçek başarıyı yakalayaktır. Ahmet çok başarılı bir insan, bunu da başarabilir umarım.

  Twitter'in tanımı Türkiye'de ilk başlarda, "Facebook da statü güncelliyorsun ya, işte öyle bir şey diye" anlatıldı. Şimdi facebook'un opengraph ile gelen yeniliğini de (watch,read) Ollaa alıp yürüyebilir.

 6. Bazi girisimler basarili olacaklarsa bile sirf basindaki kisiler yuzunden olamiyorlar. Bu proje icin de ayni seyi dusunuyorum. Ahmet'in bir cok konuda pismesi gerekiyor... Yanindaki arkadasi bilmem tabii.

 7. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  Uğur bey çok sessiz kalmış , keşke birazda o anlatsaydı :D

 8. Osman Bulut Osman Bulut

  farkettiğim birşey var, ahmet alp hakkında iyi söyleyen adama rastlamak zor. bir tanışıklığım da yok ama "çok yükleniyorsunuz bu çocuğa" yahu.

  projeye gelirsek, kısa vadede umdukları popüleriteye ulaşmaları zor, ancak kendilerini zamanla geliştireceklerini düşünüyorum (zira projenin development kısmı yeterli olacaktır bu kişilerle).

  başarılar!

 9. Çocuk heyecanlı bir şekilde kendini kaptırmış buradakiler de bu proje tutmaz konuşmaya bak üsluba bak bilmem ne. Şu anki büyük şirket sahipleri bu çocuk kadar düzgün konuşamıyorlar kimse kusura bakmasın. Yorum yapılacaksa kişiye göre değil projeye göre yapılmalı.

  Benim anladığım path.com gibi bir olay bu ollaa.com. path.com'un patlama yapamadığı gibi bu da patlama yapamaz.

 10. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Genellikle girişimler Bilkentlileden geliyor. Bu girişimde neye inandıklarını merak ettim. Yoksa onlarda biliyordur 2 dev sosyal ağ karşısında zorlanacaklarını.

  1. Can Yılmaz Can Yılmaz

   Genelde bilkentte girişimcilik için çok sayıda seminer olsun, hocaların sık sık girişimcilikle ilgili verdikleri mesajlar olsun, arkadaş çevresi olsun, bilkentin vizyonu olsun, öğrencilere girişimciliği aşılıyor. Tanıdığım bir çok öğrenci bu saydığım sebeplerden ötürü mezun olduktan sonra girişimci oluyor....

 11. Rıza Selçuk Saydam Rıza Selçuk Saydam

  Bence mobil odaklı yapılabilecek en güzel sosyal medya projesi. Özellikle Facebook'un Social Graph API'na entegre olarak sunulduğunda oldukça kullanışlı olacağına inanıyorum.

  Projeyi oluşturan parçaların hiçbiri orijinal olmayabilir fakat Facebook, Path gibi bir çok sitenin açıklarını keskin bir şekilde kapatan ve kendini ihtiyaç haline geticek bir uygulama olacak, merakla bekliyorum ve ekibi şimdiden tebrik ediyorum.

 12. Gençleri heyecanlı gördüm, desteklemek gerektiğine inanıyorum.

  İyi bir pazarlama stratejisi ile pazardan pay kapmaları mümkün.