Facebook'ta marka sayfalarının etkileşim oranı hayal kırıklığı mı?

Facebook'ta marka sayfalarının etkileşim oranı hayal kırıklığı mı?

Facebook'un hayatımıza girişi sessiz sedasız oldu ama bugün 1 milyara yaklaşan internet kullanıcısı Facebook'u kullanıyor. Dolayısıyla markalar da bu sosyal ağda yer almak istiyor ve reklam bütçeleri bu alana kayıyor. Reklamlar bir yana, beğeni sayılarının öne çıkarıldığı dünyada gerçek etkileşim ne kadar?

Ehrenberg-Bass Institute'ün araştırmasına göre Facebook'ta marka sayfalarını beğenen kullanıcıların yüzde 1'inden biraz fazlası etkileşime dahil oluyor. Söz konusu araştırma en popüler 200 marka sayfası ve Facebook'un  'bu sayfayı kimler konuşuyor' verisini dikkate alıyor. 2011'in sonundaki ortalamaları dikkate alıyor.

Ehrenberg-Bass Institute, tüm beğeniler dikkate alındığında kullanıcıların yüzde 1,3'ünün etkileşimde bulunduğunu, yeni beğeniler dikkate alındığında ise bu oranın yüzde 0,45'e düştüğünü ortaya koyuyor.

Markaların nitelikten çok nicelik üzerinde konuştukları bir gerçek. Etkileşim oranından ziyade Facebook beğeni sayısının çokluğu, hem markalar hem de diğer servisler tarafından öne çıkarılıyor. Elbetteki yüksek sayılar algıya daha olumlu yansıyor ama bu durum biraz göz boyuyor.

Peki Facebook'un sağladığı etkileşim oranı bir hayal kırıklığı mı?

Bana kalırsa pek öyle değil. Zira ölçümleyemediğimiz mecralardan bugünlere geldik. Arama motoru reklamcılığının ya da Facebook reklamlarının tıklama oranları da bu oranla pek yarışacak ölçüde değil. Dahası bu etkileşim sıradan bir reklam etkileşimiyle karşılaştırılamayacak türden.

Yüz milyonlarca kullanıcı her ne kadar Facebook'ta reklamların hedefinde olsa da, birileriyle iletişim kurmak ve ticari olmayan konulara vakit harcamak halen ilk sıradaki aktivitemiz. Facebook sayfalarının etkileşim sıralamasında din ve spor odaklı sayfaların en üst sıralarda olması bunun bir göstergesi. Science Direct de 'ait olma' ve 'kendimizi ifade etme' isteklerinin Facebook kullanımında öne çıkan ilk nedenler olduğunu söylüyor.

Google Plus, bir gün bu oranın daha yüksek olabileceğini gösterse de 100o kullanıcıdan 13'ünün sosyal ağlarda marka sayfalarına ilgi duymasını normal karşılıyorum. Hele ki bu etkileşim gayri resmi çalışmalarla yapılmamışsa. Teorik olduğunu kabul ediyorum ama sosyal ağlar reklamcılar için değil, kullanıcılar için var, en azından ben öyle olmasını umuyorum.

Dipnot: Facebook.com/webrazzi sayfasının etkileşim oranını merak edenler varsa ben şimdiden söyleyeyim, yüzde 1,28. Facebook sayfasının resmi sayfası ise yüzde 1,7 civarında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.