Twitter yönetimini kolaylaştıran 6 araç
Uygulamalar

Twitter yönetimini kolaylaştıran 6 araç

Sosyal ağların ne denli önemli olduğu sürekli olarak konuşulur ve vurgulanır. Bu sosyal ağların yönetimini gerçekleştirmek de aynı derecede önemli.

Önce Türkçe sürümünün devreye girmesi, ardından yeni tasarımının gelmesiyle birlikte ülkemizdeki kullanımı ve popülaritesi gün geçtikçe artan Twitter'ın yönetimini sizler için kolaylaştıracak 6 aracı listeledik.

1. Twuffer

Tweet atmak için her zaman bilgisayarınızın başında olmayabilir ya da telefonunuzu kullanamayabilirsiniz. Twuffer adlı araç tweetlerinizin gönderileceği saatleri ayarlamanıza yardımcı olan bir araç. Bir tweet yazıyorsunuz ve saati belirleyerek, bu tweetinizin belirlediğiniz saatte gönderilmesi için ayarlıyorsunuz. Bu araç sayesinde Twitter’daki takipçilerinize kendinizi unutturmamayı, uyuduğunuz esnada bile Twitter’ınızın aktif olmasını ya da çok fazla üst üste tweet atarak insanların sizi takip etmekten vazgeçmesine sebep olabilecek durumlardan kurtulmanızı sağlıyor. Twuffer kullanırken, içinde bulunduğunuz zaman dilimi seçmeniz önemli. Benzer hizmeti veren Buffer da oldukça kaliteli, üstelik Buffer'ı Facebook hesabınız için de kullanabiliyorsunuz.

 

2. Friend or Follow

Friend or Follow, siz takip etmenize rağmen sizi takip etmeyen isimleri listeleyen bir araç. Siteye girdiğinizde kullanıcı adınızı yazarak sizin takip edip sizi takip etmeyenleri görebiliyorsunuz. Bu işlem için herhangi bir izin gerektirmeyen uygulamada, sadece kendinizin değil başka hesapların da bilgilerini rahatlıkla edinebiliyorsunuz.

 

3. TwitWipe

TwitWipe uygulamasının amacı bugüne dek attığınız tüm tweetleri silmek! Dijital intiharcıların aracı olarak nitelendirebileceğimiz TwitWipe konusunda sizi uyarmak gerekir, çünkü tweetlerinizi geri getirilemez şekilde siliyor. Tüm tweetlerinizi silmek için ya hesabınızı komple kapatmanız ya da tek tek silmeniz gerekli. Bugüne dek Twitter'da tüm tweetleri kolayca bir silme yöntemi yoktu ancak bu uygulama sayesinde tüm tweetlerinizi kolayca silebiliyorsunuz.

 

4. TweetEraser

TweetEraser şu anda beta aşamasında olmasına rağmen oldukça iyi çalışan bir uygulama. Uygulama sayesinde dilediğiniz tweetleri seçerek silebiliyorsunuz. Genellikle özel hayatların ve özel ilişkilerin sosyal medyaya ve internette halka açık alanlara taşınmaması sürekli olarak tavsiye edilir. Fakat oldu da eski kız/erkek arkadaşınızdan ayrıldıysanız, ona attığınız tüm tweetleri silmek TweetEraser ile mümkün. Kullanıcı adını aratarak kişilere yazdığınız tweetleri tek tek bulabiliyor, ister geriye dönük olarak, isterseniz de belli zaman aralıklarındaki tweetleri topluca silebiliyorsunuz. Kullanıcı adının yanı sıra, kelime olarak da arama ve silme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

5. TweetDeck

TweetDeck, tüm içeriği bir arada toplaması ile son derece yararlı bir uygulama. Birden fazla hesabı kontrol ve takip etmede kullanılıyor. TweetDeck'in Apple iOS ve Android işletim sistemleri için yapılmış uygulamalarının yanı sıra, Chrome Web Store'da da bir eklentileri mevcut. TweetDeck öncelerde sadece bir uygulama olmasına rağmen, ön plana çıkması ve işlevselliği ile Twitter'ın da dikkatini çekti ve Twitter tarafından 50 milyon dolara satın alındı. TweetDeck aracılığı ile sadece Twitter’ı değil, Facebook ve Foursquare hesaplarınızı da takip edebiliyorsunuz.

 

6. SocialBro

Geçtiğimiz yılın Nisan ayında yayınlanan ve Javier Burón ile Alfredo Artiles tarafından yapılan uygulama ile birden fazla Twitter hesabınızın takibini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aracılığı ile tweet de yollayabildiğiniz uygulamanın en büyük özelliği sizi takipten çıkartanları (unfollower) size göstermesi. Bunun takibini yapmak için ise SocialBro'yu belirli zamanlarda senkronize etmeniz gerekiyor. SocialBro bir Google Chrome eklentisi olarak çalışıyor. Aynı zamanda gerçek zamanlı istatistikler de sunan SocialBro'da, tweet atmanız için en uygun saatleri, takipçilerinizin zaman dilimlerine göre hangi ülkelerden oldukları ve hangi dili kullandıklarını da görebiliyorsunuz. Örneğin takipçileriniz büyük oranda İngilizce kullanıyorsa ve yurtdışından ise, Türkçe tweet atmayı bırakmanızın vakti gelmiş demektir. İstatistikleri okuyarak Twitter kullanımız ile ilgili daha bunun gibi birçok çıkarım yapmanız mümkün.

Yorumlar (7)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Bunların hepsini tek bir uygulama yapsa ne güzel olurdu =)

 2. Evren Evren

  Faydalı bir yazı ancak Seesmic unutulmuş sanırım,bence Tweetdeck'ten daha iyi bir program.Chrome eklentiside mevcut,masa üstü versiyonuda var.Ayrıca Facebook hesabıda eklenebiliyor.

  1. Kamil Kamil

   Google Chrome için kullandığım prarik bir eklenti daha var. "Layers - Facebook, Twitter, RSS" http://goo.gl/502ZP

 3. Mustafa Bedir Mustafa Bedir

  bunların hepsini kullanıyorum. ama fazla bir etkileri yok

 4. Koray Topçu Koray Topçu

  ntvmsnbc de de aynı haber var ( http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/twitter-yonetimini-kolaylastiran-6-arac.html?position=0 ). onlar mı burdan aldılar yoksa siz mi ordan aldınız?

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   İlk resimde gerekli açıklama sorunuza cevap verilmiş zaten.

   "...Webrazzi'nin seçtiği bu 6 araç Twitter hesabınızın yönetimini oldukça kolaylaştırabilir."

 5. Serkan Yılmaz Serkan Yılmaz

  Kullanıcı arama – Tweet RT ve Favorite listeleme ve silme – Unfollower bulma ve silme gibi işlemler için http://followerfilter.com/ sitesini kullanıyorum.Çok yeni olmasına rağmen tıkır tıkır çalışıyor tavsiye ederim.

  Üstelik sizi takip etmeyenleri görmek için giriş yapmanıza dahi gerek yok. Sitenin ana sayfasından Twiter’a giriş yapmadan istediğiniz kullanıcı adını aratıp bilgileri görebilirsiniz.Üstelik sınırsız ve ücretsiz.