Yeni Twitter'da Neler Değişti?
Yenilikler

Yeni Twitter'da Neler Değişti?

Yeni tasarımını kullanıma sunan Twitter ile ilgili haberi sizlerle sıcağı sıcağına paylaşmıştık.

Peki, yeni Twitter'da neler değişti? Tüm değişiklikleri detaylı olarak yazının ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, baştan aşağı yenilenen tasarımı ile dikkatleri çeken yeni Twitter, önem verdiğimiz şeylere daha hızlı ve kolay ulaşmamız için tasarlanmış. Yeni tasarım hem Twitter.com üzerinde hem de mobil uygulamalar ve arayüz üzerinde geçerliyken, aynı şekilde Twitter'ın daha önce satın aldığı TweetDeck uygulaması da yeni tasarım ile uyumlu olması için güncellenmiş durumda. Yeni Twitter uygulamasının iPad versiyonunun güncellenmesi için ise çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Yeni Twitter'da dikkatinizi çekecek ilk şey yenilenen navigasyon ikonları. Ana sayfanızı simgeleyen ev ikonu tüm akışınızı takip edebileceğiniz bir sayfa olarak tasarlanmış. Herhangi bir tweetin geçmiş mentionlarını görmek için üzerine tıkladığımızda, eski tasarımdaki gibi sağa doğru bir pencere açılmıyor. Bunun yerine alt tarafa doğru açılan pencere içerisinde tweetleri görebiliyoruz. Yine tweetlerin üzerine geldiğimizde, "yanıtlama", "retweetleme" ve "favorileme" seçenekleri de görünür kılınıyor.

Twitter'da @ işaretinin önemi çok büyük... Bu "Etkileşim" başlığı altında, diğer Twitter kullanıcıları ile bağlantı noktası olarak belirlenmiş. Yani amaç insanların birbirine bağlanmasını sağlamak. Bir önceki tasarımda bulunan "Activity" sekmesinin yerini alan bu sayfada, size yazılanları görmenizin yanı sıra, sizi Retweet yapanları, tweetlerinizi favorilerine ekleyenleri, sizi takip etmeye başlayanları görebiliyorsunuz.

Hashtagler (etiketler) için kullandığımız # ikonuna bastığımızda sol tarafta Twitter gündemini (Trending Topics) görebiliyoruz. Bunun yanı sıra sağ taraftada da gündemle ilgili tweetleri görebiliyoruz. Burada videolar ve görsellerin de yer alması sebebiyle artık Twitter ciddi bir gerçek zamanlı haber alma kaynağı olmuş durumda. Birçok insanın paylaşarak gündem maddesi olan konularla ilgili fotoğraf, video ve tweetlerin de takibini buradan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Direkt Mesajlaşma (Direct Message) bölümünde kullanılan mesajlaşma sistemi iPhone uygulamasındaki gibi bir görünüme kavuşmuş. Konuşmaları takip etmemiz çok kolaylaşmış, DM kullanımı bundan sonra çok daha rahat gerçekleştirilebilecek ve büyük olasılıkla yaygınlaşacak.

https://www.youtube.com/watch?v=0qqDy5BmYKE?version=3&feature=player_embedded

Yine birçok insanın zaman zaman şikayet ettiği bir konu, takip ettiğiniz ya da sizi takip eden insanların sayılarının gerçek zamanlı olarak güncellenmemesi idi. Şimdilik Twitter bu problemi de aşmış gibi gözüküyor, sayının güncellemesinin hemen sayfaya yansıdığını gözlemledik. Bunun yanı sıra, "Kimi takip etmeli" kısmı fazlaca kullanılmış. Twitter yeni görünümü ile bize yeni insanlar keşfettirmekte ısrarlı gibi gözüküyor.

Eski Twitter, okuduğumuz dinamik içeriğin sol kısımda olduğu bir yapıya sahipti. Şimdi ise bu dinamik kısım sağ tarafa alınmış. Yeni bir tweet atmak istediğimizde üst barın sağ kısmında bulunan sabit düğmeyi kullanabiliyoruz. Üst barın orta kısmında bulunan Twitter kuşuna elimiz gitse de tıklayınca şimdilik bir etkileşim olmuyor. Ama bu ikonun üzerine geldiğimizde renki bir hal alması ve bizi ana sayfaya götürmesi mantıklı olabilirdi. Webrazzi olarak Twitter'a bununla ilgili bir feedback yollayabiliriz. :)

Peki, sizler yeni Twitter hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz...

Yorumlar (11)
 1. Özellikle DM konusunda güzel gelişmeler olmuş. Artık yeni mesaj gelip gelmediğini direk anlayabileceğiz sanıyorum.

 2. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Harika çok beğendim.. özellikle mobil uygulaması çok sade ve çok kullanışlı hale getirilmiş. Sohbet etkileşimini çok merak ediyorum.. Bir an önce web tarafıda aktif olsun

 3. Ehl-Iblog Ehl-Iblog

  böyle bir değişikliğe gerçekten ihtiyaç vardı.Şu an benim sayfamda hala bir değişiklik olmasa da anlatılanlar hoş duruyor

 4. Fatih Ekrem Bahadir Fatih Ekrem Bahadir

  Yenilenen yüzü ile twitter artık daha sadece ve fonsiyonel olmuş. Hem mobil hem de normal uygulaması harika ötesinde. Ayrıca haberlerden köşeyazılarına kadar hemen hemen her şeyi eklemiş yeni twitter. Herhalde bundan sonra twitter'ı daha çok kullanacağım.

 5. Merhaba,

  Twitter başından beri severek kullandığım yegane sosyal medya ortamı. Twitter'ı benim için sevimli kılanların başında, Twitter'ın ortaya çıktığı ilk günden beri sade oluşuydu ki şu hareketleri ile kendilerine daha da aşık ettiler. İzlediğim videodan anladığım kadarı ile ön yüzün son kullanıcı için gerçekten çok iyi düşünülmüş ve yapılmış olmasıdır. Bu yeni görünümleri ile umarım bizim görmediğimiz arka taraflardaki sorunlarınıda halletmişlerdir. Twitter yenilik yapmayı seviyor. Beklentim çizgisinin dışına çıkmamasıdır. Bırakın 140 karakter dünyamızı anlatmaya devam edelim.

 6. Atılan adım gayet başarılı gerçekten. Umarım kısa zamanda faaliyete geçer ve kullanabiliriz.

 7. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Sade arayüzüyle twitter gönülleri feth etmeye devam ediyor.

 8. Mobil arayüz gerçekten çok güzel olmuş. Websitesi için de bu durum geçerli. Eski arayüzde sürekli geç açılmalar ve hatalar oluşuyordu.

 9. Hüseyin Altay Yontan Hüseyin Altay Yontan

  Kesinlikle çok iyi olmuş yeni tasarım, sadeliğini ve profesyonel yapısını bozmadan yenilikleri gerçekleştiriyor.Bir günde yeni versiyonuna alıştım, geçiş devresi kolay oldu kullanıcılar için.

 10. Yeni tema gercekten cok guzel olmus. Twittera bilgisayar yerine telefondan baglanirken daha zevkli oluyor. Tesekkurler Twitter!

 11. Ferdi Battal Ferdi Battal

  Bu değişiklik çok daha fonksiyonel hale getirmiş görünüyor fakat benim twitter sayfamda hala değişiklik olmadığı için bu tasarımı kullanamıyorum. Bakalım bizim twitter'lar ne zaman geçiş yapacak.