Apple kar rakamına kendisi bile inanamadı
Teknoloji

Apple kar rakamına kendisi bile inanamadı

Steve Jobs’tan kalan mali tablo Apple’ın geleceğine ışık tutmaya devam ediyor. Şirket, üç aylık bilançosunda gelirlerini yüzde 73 artışla 46.3 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Böylece Apple, rekor bir artışla 13.1 milyar dolar kar elde etmiş oldu. Eylül-Aralık 2011 dönemine ait bilançosunu açıklayan şirket, toplamda 37.04 milyon adet iPhone, 15.43 milyon adet iPad ve 15.4 milyon adet iPod satıldığını bildirdi. Apple, ürün satışlarını geçen yılki rakamlara göre ikiye katlamış durumda.

Bilanço raporundaki en ilginç noktalardan birisi de şirketin kasasındaki para. Apple 2011 sonu nakit karşılıklarını yaklaşık 100 milyar dolar olarak duyurdu.

ABD borsasında işlem gören Apple hisseleri, 2011 boyunca Exxon Mobil ile kıyasıya mücadele etmişti. Yüzde 8 oranında değer kazanan Apple, hisse başına da 13.87 dolar kar açıklamıştı. Piyasa değerini 437 milyar dolara çıkaran ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple'ın, 2015 itibariyle piyasa değerini 1 trilyon dolara çıkaracağı tahmin ediliyor.

Piyasa beklentisi Apple'ın 39 milyar dolar ve hisse başına ise 10.14 dolar kar elde edeceği yönündeydi. Apple, önceki yılın aynı döneminde 6 milyar dolar kar ve 6.43 dolar hisse başına kar açıklamıştı.

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un ölümünden sonra yerine şirketin başına geçen Tim Cook, böyle bir bilanço tablosunun kendilerini bile şaşırttığını söyledi.

Gelecek ay tanıtılması beklenen yeni iPad ile şirketin borsadaki değeri artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu da şirketin ürün politikasında doğru yaptığına dair önemli bir işaret.

Yorumlar (10)
 1. Resmi kim hazırladıysa Paint Terk olmuş !

 2. Fatih Fatih

  Türkiye'nin ekonomisinden güçlü bu adamlar.

  1. Maalesef dostum.

 3. Lobaba Lobaba

  ''kar'' kelimesi ^ şapkasız çıkmış :))

  1. artik sapkasiz kullaniliyor onlar. Kaldirildi tdk tarafindan

   1. Ibrahim Ibrahim

    Kaldırıldı da kullanılması yasaktır manasında birşey söylenmedi. Türkçe, latin harflerine dilimize uysun diye çevrildi. a'yı şapkasız kullanalım da görelim, "kârımızı paylaştığımızı".

    Fransızca'da ve Almanca'da da var inceltmeler. Bilmiyorum, neden biz de kullanmıyoruz, bu kadar elzemken.

   2. Muhasebe Muhasebe

    http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.4f20fe24481a08.90481385 burada da görüleceği üzere kâr vardır ve kaldırılmamıştır.

 4. Bu nasıl bir görsel hazırlamaktır :) Kimse bu resme bakmamış mı?

 5. Huysuz Yazar Huysuz Yazar

  bu kadar büyük bir kar rakamına bu görsel gitmemiş, olmamış :)

 6. Deniz Türkcan Deniz Türkcan

  Yahu adamlar haber yapıyor, altında tartışılan şeylere bak. Sonra biz neden dünyaya açılamıyoruz, dünya markası çıkartamıyoruz diye dönenip duruyoruz. Biz neyi eleştirsek diye düşünürken atı alan Üsküdar'ı geçiyor....