Apple kar rakamına kendisi bile inanamadı

Apple kar rakamına kendisi bile inanamadı

Steve Jobs’tan kalan mali tablo Apple’ın geleceğine ışık tutmaya devam ediyor. Şirket, üç aylık bilançosunda gelirlerini yüzde 73 artışla 46.3 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Böylece Apple, rekor bir artışla 13.1 milyar dolar kar elde etmiş oldu. Eylül-Aralık 2011 dönemine ait bilançosunu açıklayan şirket, toplamda 37.04 milyon adet iPhone, 15.43 milyon adet iPad ve 15.4 milyon adet iPod satıldığını bildirdi. Apple, ürün satışlarını geçen yılki rakamlara göre ikiye katlamış durumda.

Bilanço raporundaki en ilginç noktalardan birisi de şirketin kasasındaki para. Apple 2011 sonu nakit karşılıklarını yaklaşık 100 milyar dolar olarak duyurdu.

ABD borsasında işlem gören Apple hisseleri, 2011 boyunca Exxon Mobil ile kıyasıya mücadele etmişti. Yüzde 8 oranında değer kazanan Apple, hisse başına da 13.87 dolar kar açıklamıştı. Piyasa değerini 437 milyar dolara çıkaran ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan Apple'ın, 2015 itibariyle piyasa değerini 1 trilyon dolara çıkaracağı tahmin ediliyor.

Piyasa beklentisi Apple'ın 39 milyar dolar ve hisse başına ise 10.14 dolar kar elde edeceği yönündeydi. Apple, önceki yılın aynı döneminde 6 milyar dolar kar ve 6.43 dolar hisse başına kar açıklamıştı.

Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un ölümünden sonra yerine şirketin başına geçen Tim Cook, böyle bir bilanço tablosunun kendilerini bile şaşırttığını söyledi.

Gelecek ay tanıtılması beklenen yeni iPad ile şirketin borsadaki değeri artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu da şirketin ürün politikasında doğru yaptığına dair önemli bir işaret.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.