41? 29!'un çoğunluk hissesi satıldı [Son Dakika]
Pazarlama

41? 29!'un çoğunluk hissesi satıldı [Son Dakika]

Bugün DLD 12'de Türk internet pazarının büyüdüğünü ve pazarın daha fazla yatırım alacağını sektörün önde gelen isimlerinden dinledik ama bu kadar hızlı bir haber alacağımızı tahmin etmiyorduk. Digital Bosphorus oturumuna katılan dijital medya ajansı 41? 29!'un çoğunluk hissesi WPP tarafından satın alındı.

WPP, 1986 yılında pazarlama alanına adım atan ve bugün önde gelen pazarlama iletişimi ajanslarından biri. WPP'nin Çin ve Hindistan dahil olmak üzere 9 ülkede ofisi bulunuyor ve bu adımla İstanbul ofisini de açmış oluyor.

41? 29! 2007'de Alemşah Öztürk, Bora Akman ve Ömer Ersoy tarafından kurulmuş ve özellikle dijital medya kampanyalarıyla öne çıkan bir ajans olmuştu. Arda Kutsal'ın DLD'de Alemşah Öztürk'ten doğruladığı haber kısa süre sonra WPP'nin sitesinde de açıklandı.

Yapılan açıklamada 41? 29!'un 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle yaklaşık 2.4 milyon TL'lik varlık ve yaklaşık 5 milyon TL denetlenmemiş geliri olduğu belirtiliyor. Basın bülteninden WPP'nin Türkiye'deki iş ortaklarında 1000 kadar çalışan olduğunu ve 100 milyon dolar gelir elde edildiğini de öğreniyoruz.

Henüz yatırım miktarı konusunda bir açıklama yok ama güncellemeler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

41? 29!'dan resmi basın bülteni geldi;

WPP Türkiye’de bağımsız bir dijital ajans olarak faaliyet gösteren 41?29! Media’yı Satın Alıyor WPP, bağımsız bir iletişim ajansı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren 41?29! Media’nın ("41?29!") çoğunluk hisselerini satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Alemşah Öztürk, Bora Akman ve Ömer Ersoy tarafından 2007 senesinde kurulan ajans, tüm iş sektörlerine yönelik dijital iletişim hizmeti sunuyor. Ajans 48 çalışanı ile Diageo, Garanti Bankası, Kraft, Microsoft, Nokia, Renault, Ülker ve Unilever gibi müşterilere hizmet veriyor.

 Bu yatırım WPP’nin hizmetlerini hızlı büyüme gösteren önemli pazarlarda ve sektörlerde geliştirme ve dijital medya alanında sunduğu çözümleri güçlendirme stratejisinin bir parçası. 2011 senesi için analistlerin çoğunluğunun öngörüsüne göre, WPP’nin dijital iletişim faaliyetlerinden elde edilecek gelirleri 4.5 milyar USD’a ulaşacak ve bu da 16 milyar USD’a ulaşması beklenen toplam gelirlerin yüzde 30’una tekabül edecek.

WPP önümüzdeki beş sene içinde toplam gelirlerinin %35-40’ını dijital iletişimden elde etmeyi hedefliyor. Türkiye’de yaklaşık 1.000 çalışanı olan WPP şirketleri ve iştiraklari yıllık ortalama 100 milyon USD gelir elde ediyor.

Yorumlar (9)
 1. M.akif M.akif

  Yapmamız gereken yorum tam olarak "evet piyasalar büyüdü " ya da "bu şirket zaten iyiydi" sizce hangisi?

 2. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  o zaman alemşah efendi bunun sevincinden yaptı o infografiği :) hayırlısı olsun diyoruz

 3. Delfina Delfina

  41? 29! u kurulduğu ilk günlerden bu yana takip ediyorum,değerinin yurtdışı yatırımlarında kabul görmesi ve sevindirici gelişmelerden ötürü kendilerini kutluyorum.Bu yıldan sonra Türkiye sanki dünyanın gündemine oturacak gibi geliyor.

 4. Günün en güzel haberi oldu sanırım, Alemşah bey ve ekibini Tebrik ederim.

  Sevgiler.

 5. Bcakir Bcakir

  Başarılı bir ajans. Özellikle sosyal medya çalışmalarıyla tanınıyor. Yatırım mı aldı hissemi sattı ben tam anlayamadım. Bu konuya biraz daha açıklık getirirseniz, okuyucular daha net bilgi sahibi olmuş olacaklar.

 6. C'mon C'mon

  WPP'nin diğer şirketleri:

  Burson-Marsteller

  CB'a

  Cohn & Wolfe

  Firefly

  G2

  Grey

  GroupM

  Hill+Knowlton Strategies

  JWT

  Kinetic Worldwide

  MAXUS

  MEC

  MediaCom

  Millward Brown

  Mindshare

  Ogilvy & Mather Worldwide

  Ogilvy CommonHealth Worldwide

  Ogilvy Public Relations Worldwide

  OgilvyOne Worldwide

  TNS

  TNS Research International

  Wunderman

  Y&R

 7. Tevhid Korkmaz Tevhid Korkmaz

  Yatırımcıların gözünden kaçmayacak kadar önündeydi zaten. Güzel bir örnek. Tebrikler

 8. Gulhan Gulhan

  WPP hangi ülke orjinli?

 9. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Alemşah ' ı ve ekibini tebrik eder başarılarının devamını dilerim.