2020'de ödemelerin yarısı mobil olacak

2020'de ödemelerin yarısı mobil olacak

Nakit kullanımı her geçen gün azalıyor; kredi kartı çoğu kişinin birinci tercihi durumunda. Ancak yakın gelecekte kredi kartının da gözden düştüğünü görürsek şaşırmayalım. Visa Avrupa'nın tahminlerine göre 8 yıl içerisinde mobil ödeme hacmi kredi kartı kullanımını geçecek. 2012 yılının mobil ödeme ve dijital cüzdan alanlarında bir dönüm noktası olacağını ön gören araştırmaya göre bu yıldan itibaren kullanım alanları ve kullanım oranları hızla artacak.

2011 yılında Avrupa'da 30 milyon kişi Visa temassız kartları kullanmaya başlamış. 2012 yılında piyasadaki temassız kartların sayısının 50 milyonu bulması bekleniyor. Ayrıca Visa 2012'nin ikinci yarısında e-ticaret için dijital cüzdan uygulamasını da devreye sokacağını açıkladı.

2020 şimdilik uzak bir tarih ama mobil ödemenin hızla yaygınlaştığını bugünden görmek mümkün. Visa'nın dışında örneğin PayPal da mobil cüzdan uygulamaları üzerinde çok ciddi çalışmalar yapıyor. MasterCard'ın da mobile büyük yatırım yaptığından sizlere daha önce bahsetmiştik. Google Wallet uygulaması da bu alandaki önemli diğer bir konu.

Bu sırada Jupiter Research'ün araştırmasına göre 2011'de 240 milyar dolar civarında bir hacme ulaşan mobil ödemelerin 2015 yılında 670 milyar dolara erişmesi bekleniyor.

Hemen her araştırma mobil ödemenin büyük hız kazanacağını farklı rakamlarla ortaya koyuyor. Özellikle internet üzerinde iş yapanların bu durumu gözden kaçırmaması ve mobil ödeme ile ilgili gerekli hazırlıkları bugünden yapmasında büyük fayda var…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.