Türkiye genişbant internette dünya sıralamasını zorluyor

Türkiye genişbant internette dünya sıralamasını zorluyor

Sık sık gündeme gelen genişbant internet abone sayısını konu alan bir araştırma daha yayımlandı. Araştırmanın sonucuna göre dünyadaki genişbant internet abone sayısı çok az bir artışla yaklaşık 600 milyona ulaştı.

En çok abonesi bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye ilk 10’a giremedi. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) rakamlarına göre üçüncü ve dördüncü çeyrekler arasında abone sayısını yaklaşık 1.5 milyon artıran Türkiye, büyük ihtimalle bu yılın ikinci ya da üçüncü çeyreğinde ilk 10’a girecek.

Dünyada internet kullanımı hakkında araştırmalar yapan Point Topic şirketine göre dünyadaki genişbant internet abone sayısı 2011 üçüncü çeyrekte 581 milyona ulaştı. Önceki çeyreğe göre yüzde 3 artış gerçekleşirken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12’lik büyüme kaydedildi.

En çok genişbant abonesi bulunan ilk 10 ülke sıralamasında ise Türkiye yer alamadı. Buna rağmen BTK 2011 3. Çeyrek verilerine göre Türkiye 12.7 milyon genişbant abone sayısına ulaşmıştı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık bir büyüme anlamına geliyor. BTK Başkanı Tayfun Acarer’in son yaptığı açıklamaya göre Türkiye’deki genişbant abonesinin 13 milyona ulaşması bekleniyor. Acarer’in öngörüsü gerçekleşirse Türkiye, 13.6 milyon genişbant abonesi olan İtalya’nın hemen arkasında olabileceğini söyleyebiliriz.

Dünyadaki sıralamada Çin 152 milyonluk genişbant abonesiyle birinci. 90 milyon abone ile ABD listenin ikinci sırasında yer alırken, Japonya 35 milyon abone ile üçüncü oldu.

Kıtalarda bulunan genişbant abone sayısında ise başı Asya, Çin ve Japonya’nın katkısıyla listede ilk sırada. Asya ülkeleri dünya genişbant pastasında yüzde 42’lik pay alıyor. Toplamdaki Asya abone sayısı ise geçen çeyreğe göre yüzde 4 büyümeyle 246 milyona ulaştı. Avrupa 173 milyon geniş bant abonesi ile üçüncü sırada yer alırken, Amerika, 144 milyon abone ile üçüncü sırada yer aldı.

Genişbant bağlantılar ise en fazla uydu ve mobil ile sağlanıyor. Dünyada genişbant abonelerin yüzde 61.5’i uydu ve mobil bağlantıyı kullanıyor. İkinci sırada yüzde 19.5 ile kablolu modem yer alıyor. Türkiye’de en fazla bağlantının sağlandığı DSL yani sayısal abone hattı ise 13.5’luk paya sahip.

Araştırma sonucunun ayrıntılı tablolarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ülkelere göre genişbant internet abone sıralaması:

Kıtalara göre genişbant internet abone sıralaması:

Genişbant inernetin bağlantı çeşitleri:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.