Kariyer 2.0: Veri bilimi nedir? [İnfografik]

Kariyer 2.0: Veri bilimi nedir? [İnfografik]

Bugün üniversitelerde okuyan öğrencilerin büyük kısmı mezun olduktan sonra hayatlarının önemli bir bölümünde bugün henüz kurulmamış şirketlerde, henüz varlığından haberdar olmadığımız sorunları çözmek için, bugün var olmayan teknolojileri kullanarak çalışıyor olacaklar.*

Teknoloji yaşamlarımızın tüm alanlarını yeniden şekillendiriyor ve iş yaşamı da bir istisna değil. Her geçen gün dijital dünyada oluşturulan verilerin artması bu verilerin işlenmesi ve analiz edilmesine yönelik önemli bir ihtiyacı ortaya çıkartıyor.

İşte bu nedenle veri bilimi geleceğin en parlak mesleklerinden biri olmaya aday. EMC'nin yayınladığı araştırmadaki bilgilerden derlenen bu infografik, yarının en gözde kariyer seçimlerinden biri olan veri bilimi hakkında bilmeniz gerekenleri içeriyor.

Veri bilimi özetle, çok yüksek miktardaki verinin hızlı ve etkili bir şekilde incelenmesi ve anlamlandırılması anlamına geliyor. Özellikle büyük miktarda veri üreten veya bu oranda verilere erişebilen büyük firmalar için veri bilimi önem kazanıyor. Doğal olarak finans sektörü ilk akla gelenlerden biri. Ama bunun yanı sıra sağlık sektörü de bu ihtiyacın yaşandığı önemli örnekler arasında. Tabi ki bilgi teknolojileri için veri bilimi bugün bile büyük önem taşıyan bir alan.

Yoğun olarak veri üretilen ve verilerin incelenmesinin önemli olduğu çok farklı sektörlerde önemini artıran veri biliminin 5 yıl içerisinde önemli bir kariyer seçimi olacağı tahmin ediliyor. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 63'ü 5 yıl içerisinde piyasada veri bilimi ile uğraşan profesyonellerin sayısının ihtiyacın altında kalacağını tahmin ediyorlar. yüzde 31'i bu anlamda bir denge olacağını, sadece yüzde 6'sı ihtiyaçtan fazla kalifiye profesyonel oluşacağını düşünüyorlar.

Peki kimler veri bilimi profesyoneli olabilir? Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 34'ü bilgisayar bilimleri üzerine eğitim gören öğrencilerin ideal birer aday olabileceklerine inanıyor. Yüzde 27'si bilgisayar bilimi dışındaki alanlarda görev alan profesyonellerin, yüzde 24'ü ise farklı bir alanda eğitim gören öğrencilerin bu işe uygun olabileceğini düşünüyor. Buradaki önemli detay, katılımcıların yüzde 58'inin öğrencilerin var olan profesyonellerden daha uygun olduğuna inanıyor olmaları.

Bugün veri biliminin olması gerektiği gibi uygulanamıyor olmasının önündeki en önemli engeller arasında çalışanların uygun beceri ve eğitime sahip olmamaları, yetersiz kaynak, yetersiz teknolojik araçlar ve hatalı kurumsal yapılanma geliyor.

Veri bilimine en yakın olduğu kabul edilen alan iş zekası, Fakat her ikisi arasında bazı temel farklılıklar da var. Örneğin iş zekası profesyonelleri genellikle işletme konusunda uzmanlar ama veri bilimi profesyonellerinde; bilgisayar bilimleri, mühendislik, sosyal bilimler gibi daha farklı uzmanlıklar görülebiliyor.

Veri bilimi ile uğraşan profesyonellerin görevleri arasında veriyi görsel olarak sunulabilir hale getirmek önemli bir yer işgal ediyor. Tabi ki bunun için verileri ayrıştırabilmek ve organize etmek gerekli. Buradaki en önemli zorluklardan biri ise dinamik yani değişken veriler ile çalışma gerekliliği. Bu verileri yorumlayabilmek için gelişmiş algoritmalar hazırlanması ve bu şekilde işlenen veriler ile iş kararları verilebilmesi ise işin kilit noktalarından biri.

Veri bilimi yarının en önemli kariyer alanlarından biri olarak görünüyor ama buradaki "yarın" kelimesi sizi yanıltmasın. Bugün bile veri bilimine ihtiyaç çok yüksek. En büyük sorunsa bu ihtiyacı henüz fark edememiş olan yöneticiler.

* Çok hoşuma giden bu sözün kaynağını kaybettiğim için yer veremiyorum, bilen/bulan yorumlarda paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkürler… :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.