PC satışları azalmaya devam ediyor
Genel

PC satışları azalmaya devam ediyor

Teknoloji araştırma şirketi Gartner'ın yayımladığı son rapora göre PC satışları 2011'in son çeyreğinde yeniden düşme eğilimine girdi. HP'nin pazar liderliğiyse değişmedi.

Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde mobil cihazlara yönelik hızlı talep artışı, PC satışlarını olumsuz yönde etkilemeyi sürdürdü. Son çeyrekte satışlardaki azalma yüzde 1.4 olarak kaydedildi. Gartner' verilerine göre, 2011'in ilk yarısında toparlanma eğilimi gösteren pazar, Q4'te yine küçülme trendine girdi. Söz konusu dönemde toplam 92,2 milyon PC üretildi.

 

Mobil platformlara yönelik talep artışından etkilenen PC sektörünü, geçen yıl Uzak Doğu'daki meydana gelen deprem ve tsunamiler de vurdu. 2011 sonlarında Tayland'da yaşanan sel felaketi, Japonya'da yaşanan depremler teknoloji firmalarının bazı fabrikalarını uzun süre kapatmasına ve üretimi azaltmasına yol açtı. Gartner analistleri, felaketlerin fiyatlara yansımasını 2012'nin ilk yarısında beklediklerini belirtiyor.

Q4'te bilgisayar üreticileri arasında birinci sırada yine  Hewlett-Packard yer aldı. Lenovo grubu ise pazardaki talep düşüşüne rağmen güçlü bir büyüme göstermiş durumda. PC satışlarının düşmesinin bir diğer sebebi de üreticilerin agresif fiyatlandırma politikaları.

Yorumlar (6)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Ülkemizde durum nedir merak ettim doğrusu

 2. "Q4′te yine küçülme trendine girdi." Q4 nedir yahu, dilimizi yozlaştırmayın

 3. Murat Murat

  Q4 yazınca yazar gözümüzde daha da karizmatikleşiyor. 4. Çeyrek ya da 4.Ç yazsaydı mazallah çok kınayacaktık kendisini.

 4. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Normal kullanıcılar masaüstü kullanmayı tercih etmiyor, şahsen bende etmezdim.

  Ancak bir yazılımcı geliştirici olarak şuan laptop kullanmak beni performans bakımından çok rahatsız ediyor.

  Sanıyorum laptop a geçmeme bi 5 sene var :)

 5. Thakin Thakin

  Bu haberin bizim ülkemizle ne ilgisi var?

 6. M. Murat Demir M. Murat Demir

  PC satışları ne olur bilmiyorum. Ben son masaüstü bilgisayarımı 2000'de almıştım. Bugün'de diz üstü bilgisayarımı değiştirmem gerekti (Vatan C'da güzel indirimde vardı) bu da sanırım aldığım son diz üstü :)