Öldükten sonra Facebook arkadaşlarınıza ne bırakacaksınız?
Uygulamalar

Öldükten sonra Facebook arkadaşlarınıza ne bırakacaksınız?

İlişkilerimizi, iletişimimizi ve servetimizi şifreli online hesaplar ardına taşıyoruz. Peki öldükten sonra sayısal mirasınız kime kalacak?

Bu soru şimdiye kadar sayısız kez sorulmuş ve çeşitli çözümler akla gelmiştir. Willook'un geliştirdiği Facebook uygulaması 'if i die', bu tartışmaya yeni bir boyut getiriyor.

Eğer öldükten sonra bırakacak pek bir şeyiniz yoksa ve "Facebook arkadaşlarıma bir mesaj bırakayım" diyorsanız bu uygulama tam size göre. Önce uygulama ile video veya metin tabanlı bir mesaj kaydediyorsunuz. Ardından ölümünüzü onaylayacak 3 güvenilir (!) arkadaş seçiyorsunuz. Bundan sonrasını anlatmak zor ama bu yola girdik bir kez... :)

Gün geliyor, hayata veda ediyorsunuz. Sizin daha önce 'if i die' ile güvendiğiniz 3 kişi, kendilerine gönderilen bağlantılar ile sizin ölümünüzü onaylıyor ve son mesajınız Facebook'ta sizin adınıza otomatik olarak yayınlanıyor.

Ölümden bahsetmenin biraz tatsız olduğunu kabul ediyorum ama son sözünüzü etmeden bu dünyadan ayrılmak da az o kadar ürkütücü. Hele ki bir şeyler paylaşma isteğimizi körükleyen sosyal medya çağında.

Ben vasiyet konusunda geleneksel yolu tercih edenlerdenim. Siz bu uygulamayı kullanarak kısa bir vasiyet bırakmak ister misiniz  bilmem ama sayısal dünyadaki varlığınızı güvence altına almak için şu yazıyı okumanızı ve şu sohbeti izlemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (5)
 1. Kamil Kamil

  Bu nasıl bir fantezidir arkadaş :) Aman aman sakın bana böyle arkadaşlar denk gelmesin, yok ölümümü onaylayacakmış, son mesajını görecekmiş... Doğum gününü bile artık facebookta 100 kişinin sırasıyla "Doğum günün kutlu olsun ....." şeklinde kutluyoruz, daha ne kadar anti-yaratıcı olabiliriz ki? (son mesajımızda)

  Neyse madem bu yola girdik eğer böyle bir şey kullanacak olursam videoda gösterilenlerden benim için en anlamlısını bütün hayatıma giren insanlar için kullanabilirim sanırım, o da şöyle;

  ┌П┐(◉_◉)┌П┐

  Dipnot: Gerçekten kaç kişinin bu kadar güvenebildiği, zekası ve espri anlayışı bunu kaldırabilecek en az 3 arkadaşı var? (Benim var o ayrı...) :D

 2. Erdal Erdal

  En acısı vefat eden kişinin doğum tarihi gelince gelen hatırlatma e-postası. Başıma geldi, insan bi tuhaf oluyor

 3. Balon Balon

  Balon bir uygulama ve de saçma, erdal'ın dediği gibi vefat eden kişilerin doğum günü hatırlatma olayı zaten insanı bir garip yapıyor. Da cem yılmaz'ın ölüm şakası aklıma geldi :)

 4. Bekir Korkmaz Bekir Korkmaz

  uygulama çok güzel, ben öldükten sonra veda konuşmam facebook'tan yayınlanarak tüm arkadaşlarıma ulaşmış olacak. güzel.

 5. Uğur Uğur

  Facebook zaten doğumdan itibaren kişiyi dikkate aldığı için ölümden sonrada kişiyi yaşatmak amaçlı profilinde ölüm yıl dönümleri için hatırlatma yapabilir , onla ilgili bilgi aktarabilir.Teknoloji devri gün geçtikçe yenilikçi fikirler çıkartıyor.