Galaxy serisi Samsung'a rekor kar getirdi

Galaxy serisi Samsung'a rekor kar getirdi

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde Apple'ı geride bırakarak en çok satış yapan akıllı telefon üreticisi konumuna yükselen Samsung, dördüncü çeyrekte karlılık rekoru kırdı. Firma, en son 2010'un ikinci çeyreğinde ulaştığı rekor kar rakamının üzerine çıkarak 2011 Q4'te 4.5 milyar dolar kar beklediğini bildirdi.

Firmanın karlılığında son tüketiciye cihaz satışının yanında bellek yonga setleri ve ekran satışlarındaki yükseliş de önemli rol oynadı. Ancak kayda değer olan, kar tablosundaki en büyük payın firma tarihinde ilk kez cihaz satışından gelmesi.

Firmanın duyurduğu Q4 beklenti rakamlarına göre işletme karı bu dönemde 5.2 trilyon won (4.5 milyar dolar) olacak. Yıl başında sözkonusu dönem için belirlenen hedef 4.7 trilyon won (4.05 milyon dolar) idi. Tahmini rakamın zamanında analisterce 'iyimser' olarak nitelendirildiği düşünülürse, karlılıkta gerçekleşen artışın daha da belirgin bir başarıyı işaret ettiği değerlendirmesi yapılabilir. Firma bundan önceki rekorunu 2010'un ikinci çeyreğinde yaşamış, o dönemde 5 trilyon won kar açıklamıştı.

Galaxy farkı Apple'ın yoğun patent davalarıyla köşeye sıkıştırmaya çalıştığı Samsung, tablet satışlarında bazı ülkelerde zaman zaman 'ihtiyati satış yasağı' gibi kararlarla karşılaşsa da akıllı telefon kategorisinde Galaxy serisinin başarı kardaki patlamada önemli rol oynamış görünüyor.

Dördüncü çeyrekte küresel pazara 35 milyon adet akıllı telefon süren firmanın 2012'de toplam 170 milyon adet satış yapması bekleniyor. Bu rakam 2011'de 95 milyon olarak gerçekleşmişti.

Geçen ay tanıtılan tablet-telefon melezi, 5.3 inç ekrana ve çift çekirdekli işlemciye sahip Galaxy Note'un Avrupa ve Asya pazarlarındaki başarısı, başta ABD olmak üzere tüm diğer pazarlardaki satış tahminlerini de yükseltmiş durumda. Ayrıca akıllı telefon ve tablet pazarlarındaki hızlı büyüme, Android işletim sisteminin en büyük taşıyıcısı konumundaki Samsung'a yarayacak.

Samsung, 150 milyar dolar civarındaki hisse değeriyle halen Asya'nın en değerli teknoloji firması konumunda.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.