x

Microsoft pazar payındaki düşüşü kutluyor

Firmalar genellikle yeni ürünlerinin çıkışlarını ve belli bir kullanıcı sayısına ulaşmalarını kutlarken Microsoft sıradışı bir kutlama gerçekleştirdi.

Güçlenmekte olan rakiplerine rağmen hala sektördeki birinciliğini kimselere kaptırmayan Internet Explorer’ın eski versiyonu IE6’nın kullanımı ise gerilemeye devam ediyor. Microsoft ise bu durumdan oldukça memnun.

Microsoft Internet Explorer Pazarlama Müdürü’nün Windows Takımı’nın blogunda yazdığı bir blog yazısında açıkladığı bilgilere göre Internet Explorer 6’nın Amerika Birleşik Devletlerindeki kullanım oranı %1’in altına düştü ve ekip bunu kutladı. Çünkü Microsoft ekibi, kullanıcıların IE6’dan daha modern olan IE8 ve IE9 tarayıcılarına geçmesini amaçlıyor.

Microsoft bunun yanı sıra ie6countdown.com adlı bir site açmış ve burada harita üzerinden ülkelerin Internet Explorer kullanım durumlarını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca yüzde 1’in altına düşen ülkelerin ekipleri de bu sitenin “Şampiyonlar” adlı bölümünde listeleniyor. Türkiye verilerine baktığımızda yüzde 1.1’lik IE6 kullanım oranı bulunuyor ve kısa süre içerisinde şampiyonlar arasında Microsoft Türkiye ekibini de göreceğiz, okurlarımız hatırlayacaklardır Microsoft Türkiye’nin de desteği ile IE9 için Bedük’ün bir interaktif klibi yayınlanmıştı.

Yorumlar (8)

 1. “Güçlenmekte olan rakiplerine rağmen hala sektördeki birinciliğini kimselere kaptırmayan Internet Explorer’ın” derken? http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

  Cevapla
 2. Eh, kendileri için artık bir utanç kaynağı olan o browserın kullanımının azalmasını kutlamasınlar da neyi kutlasınlar. Cidden çok kötü bir browserdı. Ömrünü tamamladı… bitsin gitsin biz web programlama yapanlar da rahat bi nefes alsın 🙂

  Cevapla
 3. Microsoft’un IE6 kullanmayı bırakan herkesin yine IE’nin daha yeni bir versiyonun kullanmaya devam edececeğini varsayması komik değil mi?

  Cevapla
 4. Acı gerçek haber: “IE6’nın düşüşünü kutlayan geliştiriciler, aynı kutlamayı IE7 ve IE8 için ne zaman yapabileceklerini kara kara düşünmeye başladılar…”

  Cevapla

Bir Cevap Yazın