Microsoft Nokia Ace için kesenin ağzını açtı
Mobil

Microsoft Nokia Ace için kesenin ağzını açtı

Akıllı telefonlarında Windows Phone işletim sistemine geçerek küresel pazar payındaki düşüş eğilimini tersine çevirmeye başlayan Nokia'nın elbette en çok zorlanacağı yerel pazarların başında ABD geliyor.

Yıllardır özellikle operatörlerin kontratlı satış modellerine sıcak bakmadığı için Amerikalıların cebine girmekte zorlanan firma, bu kez tam tersi bir stratejiyle, ve Microsoft ekosisteminin kaldıraç etkisinden de yararlanarak, 2012'de ABD pazarında yeniden varolma savaşına girişiyor.

Ancak bu sadece Nokia'nın savaşı değil. Microsoft'a yakın kaynaklara bakılırsa, ABD pazarındaki ilk üst segment Windows Phone'lu Nokia Mart gibi raflarda olacak ve yazılım devi bu modelin başarılı olması için kesenin ağzını iyice açacak.

BetaNews sitesinin aktardığı dedikoduya göre Microsoft, Nokia Ace lansman sürecinde en az 100 milyon dolar harcamayı göze almış. ABD’deki mobil platform pazarında henüz yüzde 5.4 ile sonlarda bulunan Microsoft’un bu ilk lansmanla gövde gösterisi yapma amacı taşıdğı belirtiliyor.

Firma bununla da kalmayıp AT&T’ye yoğun baskı yaparak ürünü ‘amiral gemisi’ konseptiyle pazarlaması, her platformda da ürün paketleriyle ilgili ilan çalışması yapması yolunda şartlar koştuğu söyleniyor.

Nokia Ace’in ABD pazarındaki başarısını riske etmek istemeyen yazılım devinin istediği sonuca ulaşması veya yaklaşması halinde fazla uzun olamayn bir aradan sonra ikinci bir Phone 7’li Nokia’yı tanıtabileceği belirtiliyor.

4G/LTE bağlantı özelliğine sahip olacağı söylenen Nokia Ace, Lumia 800’e tasarım olarak çok benziyor. Bazı iddialara göre Nokia ve Microsoft, Ace’i ‘Lumia 900’ kod adıyla Avrupa ve Asya pazarlarına da sunacak.

Yorumlar (4)
 1. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Nokia'nın telefon tasarımları gerçekten itici.

 2. Volkan Volkan

  Bildiğim kadarıyla Nokia ABD'de hiç pazar lideri olmadı. ABD hep Motorola'nın elindeydi. Buna rağmen dünya birincidiler.

 3. Baris Yesugey Baris Yesugey

  Yaklasik 1 yildir Windows Phone 7 isletim sistemini kullaniyorum (Samsung Omnia 7). iPhone 4 u cekmeceye kaldirmami sagladi. Muhtesem bir isletim sistemi, sanirim 2012 ortasi Turkiyeye Nokia ile gelecek. Herkeze siddetle oneririm.

 4. Mersin Web Tasarım Mersin Web Tasarım

  Microsoft bu konuda çok geri kaldı. Fakat Windows Phone 7 Microsoft'un mobil platformda önemli bir taşı olacak.