Nokia Türkiye'den Salih Özkan ile Röportaj

Nokia Türkiye'den Salih Özkan ile Röportaj

Nokia, Microsoft ile yaptığı işbirliği neticesinde yeni çıkardığı Windows Phone'lu telefonlarla gündemde. Gelecek artık mobilde ve mobil savaşlar, akıllı telefon pazarları günden güne daha da fazla kızışıyor.

Burada ise ekosistemler çok önemli, Nokia uzun yıllardan beridir Türkiye pazarında ve Türk kullanıcıları da tanıyor. Microsoft ile güçlerini birleştirmelerinin netincesinde, oldukça iddialılar. Sizler için, Nokia Türkiye Uygulama ve Ekosistem Geliştiriciler Deneyimi Bölüm Başkanı Salih Özkan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Sami Eyidilli: Merhaba Salih Bey, kendinizden ve Nokia Türkiye'deki görevinizden bahseder misiniz?

Salih Özkan: Kurumsal IT hizmetleri, CRM operasyonları ve telekomünikasyon sektöründe 13 yılı aşkın süredir çeşitli yönetim görevlerinde bulundum. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bölümünü, ardından aynı üniversitede Bilgisayar Kontrol Bölümü Yüksek Lisans Programını tamamladım. Doktora programı sürecinde Fizik Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışırken 1995 yılında Siemens-Nixdorf ile kurumsal IT hizmetleri kariyerine adım attım. 1998 yılında başladığım Metis, Microsoft ve Epson projelerinde Teknik Müdür ve CRM Operasyonları Direktörü görevini 2004 Nisan ayında Nokia ekibine katılarak noktaladım.

2004 yılından beri Nokia yönetim ekibinde Türkiye, Nokia Eurasia bölgesi, Nokia Rusya organizasyonlarında satış sonrası müşteri hizmetleri, satış öncesi kanal ve eğitim desteği, online satış görevlerini yürüttüm. 2009 yılından itibaren görevime Nokia mobil internet servislerinin yerelleştirilmesi, satış ve pazarlamadan sorumlu olarak yerel yönetim ekibine katıldım. Son olarak ekosistem ve uygulama geliştiriciler deneyimi konusuna odaklanan ekibimde liderlik görevini sürdürüyorum.

Sami Eyidilli: Nokia Türkiye'de EDX'in (Ecosystem Developer Experience) başındasınız, nasıl bir ekip ile çalışıyorsunuz ve bu ekip neler yapıyor?

Salih Özkan: Ekibimiz Türkiye’de yerel ve çekirdek uzmanlıklara sahip bir takımdan oluşuyor. Çalışmalarımızda aynı zamanda bölgesel ve global ekiplerimizden destek aldığımız bir yapılanmamız da var. Mobil Uygulama geliştirme aşamasında teknik ihtiyaçlardan, iş modelleme ve geliştirmeye ardından içerik pazarlamaya ve mobil servislerin yönetimine kadar farklı görevlerde uzmanlaşıyoruz. Uygulama geliştiriciler, ajanslar, büyük marka ve içerik sağlayıcı, yayıncılarla birlikte çalışıyoruz. Aynı zamanda uygulama geliştiricilere yönelik teknik pazarlama ve teknoloji evangelismi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kendi alanında mobil uygulama ve teknolojileri alanında üst düzey yetkinliğe sahip olduğumuzu söylemek isterim.

Sami Eyidilli: Mobil ekosistemler ve yerelleştirilmeler gerçekten çok önemli. Hem uygulama geliştiricilere hem de firmalara bu konuda teşvikleriniz var, mesela yarışmalar düzenliyorsunuz. Bu konularda Nokia Türkiye'nin neler yaptığını ve Türkiye'deki bu ekosistemin nasıl bu kadar hızlı geliştiğini anlatabilir misiniz?

Salih Özkan: Nokia’nın bir milyar kişiye daha mobil telefon ve servisleri götürme stratejisine paralel olarak, bu tip cihazlarda çalışacak olan yüksek nitelikli uygulamalara talebin büyük ölçüde artacağı öngörülüyor. Bunlar arasında Series 40 telefonlarda insanları bilgilendiren, eğiten ve bir araya getiren uygulamalar da yer alıyor. Yeni nesil Series 40 telefonlarında Cell-ID tabanlı konumlama, Haritalar, 3G, Wi-Fi bağlantı, dokunmatik ekran gibi akıllı özelliklerin pek çoğu sunuluyor. Series 40 sunduğu tüm bu özelliklerle dünyanın en yaygın platformu olmaya devam ediyor. Halen yarım milyardan fazla tüketici Nokia’nın dünyadaki en geniş cep telefonu platformu olan Series 40 telefonlarını kullanıyor. Nokia’nın dünya çapındaki Create for Millions uygulama yarışması kullanıcıları geliştiricilerin yaratıcılık ve yetenekleriyle buluşturarak yerel uygulama sayısının daha da artmasını ve bu büyüme fırsatını daha da geliştirmeyi hedefliyor. Yarışma, geliştiricilere Series 40 Java ve web uygulamalarıyla 1 milyon Euro değerinde çeşitli ödüller ve nakit para kazanma şansı sunuyor. Create for Millions yarışması dünya genelindeki tüm geliştiricilere Java ve web uygulamalarını ulaştırarak, toplam 1 milyon Euro değerinde çeşitli ödüller ve nakit para kazanma şansı tanıyor. Türkiye’den gönderilen tüm başvurular içinden Nokia Türkiye ekibi tarafından birinci olarak seçilecek uygulamanın sahibi İspanya, Barselona’da düzenlenecek olan 2012 Mobile World Congress’e ücretsiz katılım hakkı kazanacak.

Nokia, Etohum ile birlikte geliştirdiği Mobil Girişimci Programı ile girişimci ekosistemini büyütmeyi ve Türkiye’den çıkacak uygulama sayısını artırmayı amaçlıyor Nokia’nın internet servisleri geliştirme ve entegre çözümler sunmaya yönelik uzun vadeli stratejisinin, tüketiciler için ilgi çekici yerel içerikler oluşturan bağımsız geliştiricilerin desteği olmadan uygulanamayacağına inanıyoruz. Bu açıdan her ülkede geliştiricilere cazip bir teklif sunuyoruz. Bu kapsamda Türkiye’de başarılı işlere imza atan etohum’a destek veriyoruz. Nokia-etohum işbirliğiyle Türkiye’de geliştiricilerin desteklenmesine yönelik önemli projelere imza atmak istiyoruz.

Nokia Mağaza’da, yerel 450’yi aşkın yerli içerik bulunuyor, özellikle oyunlar kategorisinde yerli geliştiricilerin sunduğu uygulamalar hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük ilgi topluyor. Bir yerli yayıncı 1 milyon sınırını geçerken 2 yerli yayıncı da 500 bin sınırını aşmış bulunuyor. Daha çok sayıda uygulama geliştiricinin bu platformdan yararlanması ve ülkemizdeki mobil girişimci ekosisteminin büyümesi için daha çok sayıda geliştiriciyi Nokia için uygulama geliştirmeye davet ediyoruz.

Sami Eyidilli: Gün geçtikçe daha çok mobilize oluyoruz hayatlarımızda. Türkiye de kullanım oranları ile tüm dünyada dikkatleri çekiyor. Daha henüz geçtiğimiz günlerde Nokia Mağaza'da 100 milyon indirme sayısına ulaştı Türkiye. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Salih Özkan: Nokia Mağaza, dünya çapında son bir yılda %300 büyüdü. Günlük indirilen uygulama sayısı 10 milyonu geçti. Toplamda Nokia Mağaza 90 binden fazla uygulama içeriyor. Türkiye ise şu anda Nokia Mağaza’dan haftada indirilen yaklaşık 2,2 milyon içerikle Avrupa’da ilk sırada, dünya çapındaysa en aktif 3 ülke arasında yer alıyor. Bu, büyük bir başarı.

Nokia Türkiye olarak son iki yıldır akıllı telefon pazarında yoğun olarak hem akıllı telefon kullanımını artırmaya hem de telefon içerisindeki uygulama sayısını artırmaya yönelik pek çok çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar önümüzdeki dönemde de devam edecek. Hem cihazlar hem hizmetler tarafında güçlü markamız ve yeni ürün ve servislerimiz temelinde pazarlardaki konumumuzu daha da pekiştirmeyi planlıyoruz.

Nokia Türkiye’nin 2011’deki temel önceliği, katma değerli çözümlerimizin ve Nokia servislerinin kullanılmasını sağlamayı sürdürmek, aynı zamanda mobil cihaz pazarındaki liderliğimizi korumak oldu. Bu önceliğimizi önümüzdeki dönemde de koruyacağız.

Sami Eyidilli: Avrupa'da birinci, dünya genelinde de ilk 3'teyiz Nokia Mağaza'dan uygulamalar indirme konusunda. Sanıyorum Nokia merkezinin de dikkatinden kaçmıyor sanırım tüm bu rakamlar. Mesela bir Nokia Hediye Paketi kampanyası var. Hem yılbaşı hem de bu 100 milyon indirme sayısı için sadece Türkiye'ye özel 5 uygulama ücretsiz olarak indirilebilecek Nokia Mağaza üzerinden. Bu tür kampanyalar sizin talebiniz ile mi gerçekleşiyor?

Salih Özkan: Nokia Mağaza üzerinde sürdürülen içerik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini yerel ekibimiz yönlendiriyor. Bu içeriklerin global ve yerel uygulama geliştiricilerin tüketici tarafından daha fazla tanınmasını ve içerik kullanımını artırmayı hedefliyoruz.

Sami Eyidilli: Yerelleştirilmiş uygulamalar ile aramız nasıl, Türk kullanıcılar en çok hangi tür uygulamaları seviyor?

Salih Özkan: Sektörün giderek uygulama odaklı bir yapı kazandığını görüyoruz. Ülkemizde bu anlamda uygulamalara gerçekten yoğun bir ilgi var. Mağazamızda yer alan ve indirilen temalar, lokal aplikasyonlar çok çeşitli. Ülkemizden geliştirici firmaların uygulamalarına tüm dünyadan yoğun talep var. Türkiye’den uygulama geliştirici firmaların uygulamaları 1 milyon indirilme sayısını geçti. İyi fikirler, gelişmiş içerikler tüketiciler tarafından çok tercih ediliyor. Bu alanda geliştiricilere çok ihtiyaç var.

Nokia Mağaza’da, örneğin oyunlarda çok sayıda yerel içerik sunuyoruz. Buradaki tüketicilerimiz bundan son derece memnun. Nokia Mağaza’nın Türkiye’deki başarısının ardındaki temel sebeplerden birinin bu olduğuna inanıyoruz.

Sami Eyidilli: Nokia Lumia 800'den bahsedelim biraz da. Nokia'nın Microsoft ile olan işbirliğinden doğan ilk Windows işletim sistemli Nokia telefon, Microsoft ile olan işbirliğini nasıl görüyorsunuz?

Salih Özkan: Windows Phone içeren ilk Nokia telefonlar olan Nokia Lumia 800 ve Lumia 710’ü kısa süre önce tanıttık. Nokia-Microsoft ekosistemi, farklı ve yenilikçi ürünler sunmanın yanı sıra rakipsiz bir büyüklüğe, ürün çeşitliliğine, coğrafi erişime ve marka kimliğine sahip olacak.

Son bir kaç ayda, yeni stratejimizin ilk meyvelerini almaya başladık. Bununla birlikte, dönüşüm yolculuğumuzda atılması gereken pek çok adım olduğunun farkındayız. Windows Phone çalışmaları kapsamında yeni görevimiz Windows Phone uygulamaları için bir ekosistemi birlikte yaratmak ve bu ekosistemi genişletmek için Microsoft ekipleri ile ortak çalışmalara başladık.

Sami Eyidilli: Bana Nokia Lumia 800'ün demosunu sunduğunuzda bu beni oldukça heyecanlandırmıştı, siz de şu anda da aktif olarak kullanıyorsunuz bu telefonu. Kısaca bahsedebilir misiniz bize kullanıcı olarak deneyiminizden, en çok hangi özellikleri hoşunuza gitti mesela?

Salih Özkan: Nokia Lumia 800’ün özellikle People çözümü ve sosyal medya tarafındaki çözümleriyle tercih edileceğini düşünüyoruz. Ülkemizde sosyal medya çok kullanılıyor. Nokia Lumia 800 sosyal ağlarla entegre olmuş bir telefon rehberi sunuyor. Artık ikonlara tıklayarak sayfa indirme şeklindeki ikonik yaklaşımı bir kenara bırakıyoruz. Rehberinize tek bakışta arkadaşlarınızın neler yaptığını görmeniz mümkün olacak. Ayrıca Office uygulamalarının kullanımı kaliteli bir deneyimle iş amaçlı kullanım sağlıyor. Eğlence tarafında gelişmiş grafik özellikleri ve hızlı animasyona imkan sağlayan işlemci gücü dikkat çekici.

Sami Eyidilli: Lumia 800 için İngiltere'de çok şaşalı bir lansman düzenlendi. deadmau5 performansı eşliğinde Londra'daki Millbank Tower'ın üzerinde görsel bir şölen sunuldu. Bu hem Nokia'nın Lumia 800'ü ne kadar çok önemsediğini kanıtlarken, Türkiye lansmanı için de bizleri meraklandırdı. Türkiye'ye ne zaman gelecek Lumia 800?

Salih Özkan: 2012’nin en önemli konusu ülkemizde Nokia Lumia 800’ün lansmanı olacak. Sunduğu sosyal medya ve Outlook deneyimi, fotoğraf, donanım, pil ömrü ve dizayn olarak gerçekten de çok üstün bir ürün.

Sami Eyidilli: Lumia 800 ile birlikte gelen Nokia Türkiye'nin de beklentileri vardır mutlaka, bunlar nelerdir?

Salih Özkan: Nokia Lumia 800 ile Türkiye’de tüketici tercihine layık olmaya ve kuvvetli lider konumumuzu daha da pekiştirmeye çalışacağız.

Sami Eyidilli: 2012 yılı için mobil trendler nasıl gelişecek, görüşlerinizi ve beklentilerinizi alabilir miyiz?

Salih Özkan: Kişilerin dünyası gittikçe özgürleşiyor. Nokia da bu gelişmelere paralel olarak cep telefonlarını kişiselleştirmenize olanak sağlayan teknolojiler geliştiriyor. İnsanlar artık bulundukları her yerden diledikleri ağlara bağlanmak, çeşitli uygulamalarla hayatlarını daha kolay ve eğlenceli kılmak, yani zamanı etkin kullanmak istiyorlar. Nokia da kapsamlı cihaz portföyü ve her geçen gün zenginleşen servis yelpazesi ile insanların hayatını kolaylaştıracak ve çok daha keyifli kılacak nitelikleri ciddi boyutlarda artırıyor. Nokia, her adımında mobilite ve interneti birleştirmeyi hedefliyor. Biz özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ve daha ekonomik cihaz alternatiflerinden yola çıkarak uygulamalar açısından mobil oyun, ödeme sistemleri, reklam kullanımı, lokasyon bazlı hizmetler, NFC gibi teknolojilerin daha yoğun kullanılmaya başlandığı bir 2012 geçirmeyi bekliyoruz.

Sami Eyidilli: Röportaj için çok teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Salih Özkan: 2012’de başarı hikayelerinizi birlikte yaratalım diyorum. Özellikle uygulama geliştiricileri mobil alanda daha fazla üretmeye ve mobil uygulama ekonomisinin oluşumuna tüm paydaşlarla hep birlikte katkı sağlamaya davet ediyoruz. İlginiz ve sorularınız için çok teşekkürler. 2012 yılı hepimize sağlık ve esenlik ve mutluluklar getirmesini diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.