2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Yunus Güvenen
Röportaj

2011 – 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi – Yunus Güvenen

2011 – 2012 değerlendirme yazı dizisinde bizimle görüşlerini paylaşan konuklarımızdan biri de Digitouch kurucusu Yunus Güvenen.

Ümit Öncel: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız?

Yunus Güvenen: Bu sene 2 farklı projeye yatırım yapma fırsatım oldu; ilki Ocak ayı içerisinde açılacak olan ücretsiz online sınav/eğitim platformu Sinavo.com; yabancı analistler eğitim yatırımlarını zor bulurlar ama Türkiye de durumun farklı olabileceğini düşünüyorum, ayrıca projenin uygulama şeklini akıllıca buldum ve özellikle gamification (oyunlaştırma) kurgusunu.  Diğer yatırımım ise Taşıt.com oldu.

ÜÖ: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz?

YG: Yatırım adedinin önemli olduğunu düşünmüyorum, ekibine inandığım, değerlemesini mantıklı bulduğum projeleri değerlendirmeyi hedefliyorum.

ÜÖ: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun vb)

YG: E-ticaret ve oyun sektörüne ilginin yoğun olduğunu görebiliyorum fakat herkes o yöne zaten gidiyor - bu nedenle platform mantığında çalışan projeleri ve mobil dahil dijital reklam teknolojilerine yönelik projelere daha ilginç buluyorum; nispeten teknoloji yoğun işlerin getirdiği "barrier to entry"yi avantaj olarak görüyorum.

ÜÖ: 2012 hangi alanların yıldızı parlayacak?

YG: 2012 den emin değilim ama 2-3 yıl içerisinde özellikle hedefli ve performansa göre optimize edilebilen dijital reklam pazarının ciddi büyüyeceğini düşünüyorum. 2012 için ise oyun, dikey e-ticaret, performansa yönelik yayıncılık ve mobil projelerin çok gelişeceğini düşünüyorum.

ÜÖ: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir?

YG: Ekip, ekip, ekip... Ondan sonra fikir ve pazar potansiyeli - projenin Türkiye'de ilk olması benim için önemli değil, ekibin uygulama yeteneğini daha üst öncelikte tutarım.

ÜÖ: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir?

YG: Projeni 3 dakikada bana sat... Konuyu etkin şekilde özetleyebilen kişi alanına ve yapmak istediklerine çok hakimdir; "sat" kelimesini de özellikle kullanırım çünkü başarılı olabilecek girişimcinin iyi bir satışçı da olması gerektiğini düşünürüm.

Yunus Güvenen'in yanıtları yeni girişimlerde ekibin önemi bir kez daha vurguluyor. Alanına hakim ve satış becerilerine de sahip olan girişimcilerin yatırımcıların gözündeki değeri gerçekten de yüksek.

2012'de oyun, dikey e-ticaret, performansa yönelik yayıncılık ve mobil projelerin öne çıkacağını söyleyen Güvenen, önümüzdeki yıllarda asıl çıkışı hedefli ve performansa göre optimize edilebilen dijital reklam pazarının yapacağını söylüyor. Dijital alandaki mecraların telefon ve tabletlerin dışında akıllı televizyonlarla da geliştiği şu dönem gerçekten de dijital reklam pazarının önünde çok büyük bir potansiyel bulunduğu, Yunus Güvenen'in de altını çizdiği gibi gözden kaçırılmaması gereken bir nokta.

Bu arada Yunus Güvenen'in geçtiğimiz günler içerisinde evlendiğini de buradan duyurmuş olalım. Tüm Webrazzi ailesi olarak kendisine ve eşine ömür boyu mutluluklar diliyoruz! :)

Yorumlar (5)
 1. Hakan D. Hakan D.

  Yunus G. Yatırımcıdan çok girişimciliğiyle bu noktaya gelmiş birisi, o yüzden girisimcilere çok faydası olabilir. Keşke twitter'ı daha aktif kullansa

 2. 3 dk. proje satacak adam farklı adreslerde olur

 3. Yunus Guvenen - Red Pilot gerisini bilmem :-)

 4. Yatırım adedi ile ilgili cevabını çok beğendim. Bence ayağı yere basan fikirler vermiş ama olmaz ki böyle de inovasyon yapılmaz ki...

 5. Enes Yılmaz Enes Yılmaz

  Projesini 3 dakika içinde satacak girişimciden hayır gelir mi? Bu konuyu tartışmak lazım.

  Bir "değer" yaratan fikrini uygulamaya çalışan girişimci, projesini satmak yerine olgunlaşıp hayal ettiği faydayı ilgili kitleye ulaştırana dek projesini/çocuğunu satmayacaktır -ki bu amaca ulaşıldığında zaten yeterinden fazla kazanmış olacaktır.

  Eğer bir yatırımcı, kendini yarattığı değere adayan değil de yaptığı işte hızlı bir şekilde çıkmaya çalışan girişimcilerle ilgileniyorsa; girişimci ekosistemine ve toplamda insanlara faydalı işler çıkmayacak demektir.

  Bu ropörtajdan anladığımız, Yunus G. girişim, fayda, inovasyon gibi konularla tümüyle ilgisiz. Daha çok işin para kısmıyla ilgileniyor.

  Girişimcilerin kiminle işbirliği yapacaklarını, yatırım alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda iyi düşünmeleri gerekiyor.