Twitter'daki Takipçiler Kime Ait?
Sosyal Medya

Twitter'daki Takipçiler Kime Ait?

Diyelim ki bir şirkette çalışıyorsunuz ve görevinizin bir parçası da çalıştığınız şirketin ürünleri hakkında Twitter'da paylaşımlarda bulunmak. İşinizden ayrıldığınızda bu Twitter hesabını da yanınızda götürebilir misiniz? Yoksa o hesap şirkete mi aittir?

Bu konuda herkesin bir fikri olabilir ama en azından ABD sınırları içerisindeki son kararı mahkeme verecek çünkü bu durum bir dava konusu oldu…

ABD'nin popüler cep telefonu firmalarından biri olan PhoneDog, 4 yıl boyunca firma için çalışan ve bu süre boyunca Phonedog_Noah adlı Twitter hesabını yöneten Noah Kravitz'e, hesabın 17 bin takipçisi için, toplam 340 bin dolarlık bir dava açtı.

Dava başlı başına çok ilginç ama daha da ilginç olan bu davanın sosyal medya hesaplarının oluşturduğu değerin belki de ilk kez bu şekilde masaya yatırılıyor olması…

Dava konusunu kısaca özetlemek gerekirse; Noah Kravitz 4 yıl boyunca çalıştığı PhoneDog'daki görevi boyunca yönettiği Phonedog_Noah adlı Twitter hesabını Ekim 2010'da şirketten ayrılırken yanında götürdü. New York Times'ın bildirdiğine göre Kravitz, şirketle dostça ayrıldıklarını ve PhoneDog'un Twitter hesabını arada sırada şirket ile ilgili tweet'ler göndermesi karşılığında kendisinde kalmasına onay verdiklerini söylüyor. Kravitz, sonrasında Twitter kullanıcı ismini PhoneDog'un da onayı ile Phonedog_Noah'tan daha kişisel olan NoahKravitz'e çevirmiş.

Fakat ne olduysa ayrıldıktan 8 ay sonra oldu. PhoneDog, Kravitz'in firmadan ayrıldıktan sonra yanında götürdüğü 17 bin Twitter takipçisi için toplam 340 bin dolarlık bir tazminat istedi.  Kravitz bunun, hak etmiş olduğu iş ortaklığı pozisyonu ve sitenin blog yazarı olduğu için şirketin sitesinin reklam gelirlerinin %15'ini talep etmesine misilleme olarak açılmış bir tazminat isteği olduğunu söylüyor.

PhoneDog'un bu konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyle; "PhoneDog'un sosyal medya kanalı ile genel marka bilinirliği oluşturmak, takipçi ve hayran sayısını artırmak için yaptığı harcama ve yatırımlar PhoneDog Media L.L.C.'nin malı kabul edilmektedir. Müşteri listemizi, gizli bilgilerimizi, fikri haklarımızı, patent ve markalarımızı net bir şekilde korumak niyetindeyiz. "

Her halükarda ortadaki hesap ilginç. PhoneDog'un bir Twitter kullanıcısının bir aylık değerinin 2,5 dolar olduğuna karar vermiş. Dolayısıyla 8 aylık süreç için 2,5 dolardan 17 bin kullanıcı karşılığında 340 bin dolar tazminat istemi ile dava açmış durumda. PhoneDog'un matematiğinde sorun yok ama değerleme ile ilgili bir sorunu olabilir.

Bir Twitter kullanıcısının bir aylık değerinin hangi hesaplama ile 2,5 dolara geldiğini davanın ilerleyen aşamalarında göstermek zorunda kalacaklar. Bugüne kadar bu konuya çok kafa yormuş sosyal medya uzmanları bile bu tarz genel bir değerleme yapamazken PhoneDog'un ortaya attığı rakamın hangi temellere dayandığını hepimiz merak ediyoruz.

Bu sırada asıl üzerinde düşünülmesi gereken sosyal medyada oluşturulan varlığın değeri ve bunun kime ait olduğu. Bu örnekte PhoneDog'un maaşlı elemanı olduğu süreç boyunca Kravitz'in firmanın tanıtımı için kullandığı Twitter hesabının firmaya ait olması mantıklı görünüyor. Fakat sonrasında sözlü bir anlaşma ve bazı koşullar karşılığında bu hesabın Kravitz'e bırakılması üzerine açılan dava işleri karıştırıyor.

Sizce bu veya benzeri durumlarda sosyal medya üzerinde oluşturulan değerler kime ait? Sosyal medya hesabını kişisel beceri ve yetenekleri ile yöneten ve geliştiren personelin o hesaplar üzerindeki hakları nedir veya ne olmalıdır?

Görsel Kaynak: New York Times

Yorumlar (7)
 1. bu konuda desteğim elemandan yanadır. özellikle firmalar elemanlarını işe aldıktan sonra para ödemeye başlıyor ve eleman bazı ürünler geliştirmeye ya da bazı değerler üretmeye başlıyor. bir müddet işler bu şekilde gidiyor. eleman aylık ücretini alıyor ve şirkette bu konuda elemanın yapmış olduğu çalışmalara karşılık maddi anlamda bir katkı sağlıyor. ancak zaman içinde ortada ciddi bir birikim oluşabiliyor. bu bir satılan ürün de olabilir, burada verilen örnekte olduğu gibi sosyal bir değer de olabilir.

  belli bir seviyeye gelinceye kadar elemana ücret verip ondan sonra elemanı çıkartarak ya da eleman ayrıldıktan sonra o seviyede kalan değerin şirkete bir şeyler katmaya devam etmesi, bununla beraberde ayrılan o elemana hiç bir şey katmaması adaletsizliktir. arada bir anlaşma yapılarak oransal olarak paylaşıma gidilebilir ya da toplu olarak elemana iş ayrılma sürecinde bir ödeme yapılabilir

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Şirketin blogunda, şirketten maaş aldığı dönemde yazmış olduğu yazılardan dolayı sitenin reklam gelirlerinin %15 ini istiyor. Bu webrazzide yazar olan birinin webrazziden ayrıldıktan sonra hala maaş beklemesi gibi bir şey. Hakkı yok bence. Maaşı zaten o bloga insan çekecek yazılar yazmak için, değerini arttırmak için alıyor.

  2. Zor oyunu bozuyor olayına geliyor bu dediğiniz, kişi zaten onları yapmak adına maaş almış, şirkete değer katmış olmasaydı zaten o şirkette barınamazdıki, bu nedenle iş akdi sona ermişse bu hesap şirketin taşınmazıdır, yani şirket adına kazandığı 17bin kullanıcı PhoneDog'undur. Yoksa münferit olarak 17bin kullanıcı yapabilirse buyursun yapsın. Örnekler çoğaltılabilir ama sizin söylediğiniz mantıkla kimse personel çalıştıramaz, personel geçicidir, baki olan firma olması lazım ve bu düsturda insanlar personel alır. Personel zaten çalıştığı sürece maaş, işten ayrılırken de tazminat alır, iş sahibi sıkıştığında maaşından feragat mı etmiş, yada firmaya maddi destek verip ortak mı olmuş, daha ne istiyorki, firmayı da mı ona vermek lazım, anlayamadımki? Farklı dünyalarda mı yaşıyoruz acaba?

 2. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Twitter'ın servislerdeki herhangi bir içeriği veya içerikleri kaldırma, dağıtma, silme ve kullanıcıyı feshetme, kullanıcı adını geri alma hakkı her zaman saklıdır. Hizmetlerle ilgili tüm hak, ünvan ve menfaat (kullanıcılar tarafından sağlanan İçerik hariç) Twitter ve lisans verenlerinin özel malıdır ve öyle kalacaktır.

  burdan anlıyoruz ki herşey twitter'in malı. Neyin davasını veriyorlar anlamadım :))

 3. Burak Polat Burak Polat

  Twitter hesabına değer biçmek gerçekten çok zor, mahkeme süreci takip edilmeli sonucu gerçekten ilginç olabilir. Hesap kime ait tartışmasına girmek yerine burdan şu dersi çıkarmak gerekiyor : " Sosyal ağ hesapları ile ilgili belirleyici bir düzenleme olmadan sosyal medya tutundurma çalışmalarına başlamayın."

 4. Bu gibi konular firmalar için önemli tabi (kuralları iyi oluşturmalılar) ama twitter için pr çalışması gibi geldi sanki

 5. Kober Kober

  kişi yaptığı iş karşılığında şirketten ücret alıyorsa ve işi de o hesabı kontrol ve takip etmekse hesap şirkete aittir. yok görev tanımlaması dışında yapıyorsa, şirket adını kullandığı ve gönüllü yaptığı için yine şirkete aittir. hatta şirket onayı olmadan resmi bir sayfaymış gibi hesap açıyorsa suç işlemiş olur.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri