MIT Mezunu Olmak İster Misiniz?
Eğitim

MIT Mezunu Olmak İster Misiniz?

Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve dünyanın en saygın eğitim kurumlarından olan Massachusetts Institute of Technology (MIT), tüm teknoloji meraklılarının bünyesinde yer almak isteyeceği bir teknoloji enstitüsü. Aynı zamanda dünyanın en iyi teknik üniversiteleri arasında yer alan MIT, online eğitim konusundaki çalışmalarıyla da tanınıyor.

MIT'nin özellikle inovasyon konusuna verdiği önemi, geçmişten günümüze gelen faaliyetleri ile gözlemlemek mümkün. Bu yıl 10. yaşını kutlayan ve ders notları internete açarak aslında eğitimde yeni bir çağı açan OpenCourseWare programı ile de tanınan MIT'nin gelecek planları yeni eğitim standartlarının nasıl olacağını belirleyecek.

MITx adı ile 2012 Bahar döneminde başlayacak olan programın amacı, kampüsteki eğitim ve tecrübeyi, online ortama aktarmak. Tamamen ücretsiz olacak olan MITx programında opsiyonel olarak sertifikalandırma da yapılacak. Yani CV'lerinizde dahi kullanabileceğiniz bir sertifika isterseniz sadece seritifikalandırma başvurusu için bir bedel ödeyeceksiniz.

Günümüzde online eğitim programları gittikçe popülerleşmeye başlıyor ve MIT, program duyurusunun bu kadar erken yapılmasını da diğer eğitim kurumlarına da bu konuda yardımcı olmak adına yaptığını açıklıyor. Yani MIT, yeni eğitim sistemi düzeni içerisinde kendi içinde böyle programlar oluşturduğu gibi, diğer eğitim kurumlarına da bu konuda destek vermeye hazır olduğunu söylüyor. Ülkemizde de var olan e-MBA programlarının yanı sıra, online sertifika programları da gittikçe yaygınlaşmaya başlayacak. Önümüzdeki yıllarda yeni bir eğitim sistemi bizi bekliyor.

Yorumlar (7)
 1. başvurular yada kayıtlar başladığındada bilgi verilirse mutlu oluruz :)

 2. Türkiye'de ki AÖF'nin sitesindede 1995 yılında çekilmiş, teknoloji eğitim videoları ile eğitim veriliyor.

  Deneme sorularında ise "Windows 98de ..." başlayan bir çok soru mevcut

 3. MIT ile yaptığım yazışma sonucunda herhangi bir sertifika verilmesinin söz konusu olmadığı bilgisini aldım. Bilginize

  1. Sena Demir Sena Demir

   Bilgilendirme için teşekkürler. Keşke yazıyı yayına hazırlayan arkadaşlar bu teyiti sizden önce almış olsaydı.

  2. MITx ile ilgili olarak, MIT'nin web sitesinde yer alan duyuruda (yazının içerisinde de bağlantısını vermiştik) sertifika verileceğine dair bilgi mevcut. Program 2012 Bahar'da başlayacak ve "sertifika veriyormuşsunuz" diye teyit alma gibi durum söz konusu zaten olamaz, sizin yazışma yaptığınız adres bir başka birim olabilir. Bunu paylaşırsanız seviniriz. Yanlış bilgilendirme kesinlikle söz konusu değil çünkü. Haber kaynak olarak da gösterdiğimiz MIT'nin resmi web sitesindeki bilgilerden derlendi çünkü.

 4. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Öyleyse konuda yanlış bilgilendirme yapılmış.

 5. Yazışmamı site üzerinden The MIT OpenCourseWare Team ile yaptım. Departmanların birbirinden habersiz olmaları da muhtemeldir tabii.