Summly: Mobilde Aradığını Bulma Kolaylığı
Uygulamalar

Summly: Mobilde Aradığını Bulma Kolaylığı

Arama motoru pazarının tartışmasız lideri olan Google ve onu takip eden Bing, Yahoo! ile geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarına giren Yandex, Google'ın akla ilk gelen bilindik rakipleri. Peki ya alternatifler?

Belki şimdilik arama motorlarına güçlü alternatifler ve yenilikler getiren bir yapı kurmak mümkün değil ancak özellikle mobil kullanımının gelişmesi ile ortaya çıkan mobil ihtiyaçlar kullanıcıların isteklerini farklılaştırabiliyor.

Summly, bu boşluktan yola çıkılarak hayata geçirilen mobil bir arama motoru uygulaması. Şu an sadece iOS üzerinde çalışan bir arama motoru olan Summly'nin en büyük özelliği, arama yaptığımız kelimeyi ilgili oldukları alana göre gruplandırması ve arama yaptığınız kelimeye uygun sonuçlara daha hızlı bir şekilde erişmenizi büyük oranda kolaylaştırması.

16 yaşındaki Nick D'Aloisio'nun yaptığı bu uygulamanın vaat ettiği şey; aradığını bulma kolaylığı. Hong Kong'lu milyarder Li Ka Shing'in 250.000$'lık yatırımı ile hayat bulan Summly, kısa süre içerisinde onbinlerce kez indirilmiş. Uygulamanın en büyük eksiği Android ve web versiyonlarının henüz bulunmaması. Ancak planlar doğrultusunda uygulamanın birkaç ay içerisinde Android'e, 2012 yılı içinde de web ortamına gelmesi öngörülüyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Uygulamanın tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

    Aslında bu uygulamayı kullanmak yerine, google ı nasıl kullanacağımızı öğrenirsek daha yararlı olur. Örneğin Elma üretimi hakkında araştırma yapan birinin google a sadece elma değil, elma ağacı yıllık üretim gibi birden fazla anahtar kelime girmesi gerekiyor. örneğin webrazzide gördüğünüz bir istatistik için tüm eski makaleleri dolaşmak yerine "webrazzi 2011 2.çeyrek google kullanım istatistik" yazılırs eminim aranılan bilgi ilk 10 da çıkacaktır.

  2. Mustafa Mustafa

    iOS5 çalıştıracak bir makinam olursa kullanabilirim evet :)

  3. Mrauthor Mrauthor

    Summly'nin bu özelliği Google'a karşı bir avantaj olabilir ama Google'nın Summly'e karşı onlarca sayılabilinecek artısı var.Google bu özelliği kısa sürede hayata geçirir ve summly unutulmaya yüz tutar.