KLM Yolcuları Facebook Profillerinden Yol Arkadaşlarını Seçebilecek
Sosyal Ağlar

KLM Yolcuları Facebook Profillerinden Yol Arkadaşlarını Seçebilecek

Özellikle havayolu şirketlerinin sosyal medyaya ayrı bir ilgisi oluştu son zamanlarda ve havayolları birbirleri ile sektörde bir yarış halinde oldukları kadar, sosyal medyada da aynı yarışın içerisindeler. Hizmet kalitelerini arttıran, müşteri şikayetlerine hızlı geri dönüşler yapan çoğu havayolu şirketi, kampanyaları ve uygulamaları ile de müşterilerinin dikkatini çekiyor. Ancak şu ana dek yapılmış en değişik uygulama, Hollanda Kraliyet Havayolları KLM'ninki gibi görünüyor.

KLM'nin önümüzdeki yılın başlarında devreye sokmayı planladığı sistem şöyle işliyor. Biletinizi satın alırken dilediğiniz takdirde Facebook ve LinkedIn profillerinizdeki bilgilerin kullanılması için uygulamaya izin veriyorsunuz. Böylece diğer yolcular uçağa check-in yaparken, sizin Facebook ve LinkedIn profillerinizi de inceleyebiliyor.

Yolcuların "Meet and Seat" sloganı ile hizmet verecek bu uygulamaya nasıl yaklaşacağı konusunda tartışmalar da sürüyor. Kimileri birbirleri ile ilgili insanların yanyana oturarak networking yapabileceğini düşünebilirken, kimisi de bunun bir tür çöpçatanlıktan öteye gitmeyeceği görüşüne sahip.

Kişisel görüşüm, özellikle uçakta kendi sektöründen iş bağlantısı kurabileceğin insanlarla oturmanın, aynı ilgi alanlara sahip olduğun insanlarla yolculuğun daha keyifli geçeceği yönünde. Webrazzi okurlarının da yorumlarını bekliyoruz, bu uygulama Türkiye'deki bir havayolu şirketi tarafından uygulansa, kullanımı nasıl olurdu?

Yorumlar (12)
 1. Uygulama güzel fakat her ülkede aynı faydayı sağlamayacağı muhakkak. Biz Türk milleti olarak meraklı insanlarız. Böyle bir uygulama ülkemizde olmalı mı? tabiki olmalı :) Fakat çöpçatanlık konusunda da sınırı en çok aşacak toplumlardan biriyiz sanırım.

  Mesela düşündüm şimdi: THY bu uygulamaya geçse...Bence bir aya kalmadan kaldırır bu uygulamayı. Çünkü çok şikayet geleceği kesin :) THY gibi saygın bir kuruluş da şuan bu şikayetleri kabullenecek konumda değil. Sözün özü ülkemizde olsa güzel olur ama olmasa daha hayırlı :)

 2. Cengiz Pak Cengiz Pak

  İletişimin fazlası yoktur denir, işte size güzel bir uygulama. Eğer konuşulacak insan siz iseniz muhtemelen kendinizi gizleyeceksiniz, eğer konuşmak isteyen sizseniz önceden bakacaksınız ... Kısacası tavşan kaç gibi. Ama bunun beğenileceğini ve yayılacağını umuyorum.

 3. Barış Bıyıklı Barış Bıyıklı

  Doğacak sonuçlarını çok güzel yazmışsın :)

 4. Sonunda Facebookun yararlı bir programa dahil olduğunu gördüm teşekkürler :)

 5. Yazılımcıyım ben ve bu uygulamayı kullanırım ama herkes aynı düşünmüyor malesef.

 6. Mehmet Ali Mehmet Ali

  çok güzelmiş gerçekten tebrik etmek lazım.. Çok farklı bi çalışma olmuş bence..

 7. Mustafa Mustafa

  TR de copcatanlık ön planda olmak uzere evet bencede networking icin ideal olacaktır,, fakat söylede bır durum var: dır dır eden bırını ne kadar ısterım yanımda o da ayrı bır konu!

 8. Bence gayet yaratıcı bir uygulama ama havayolları bizde ciddiyeti simgeledeği için ve tutucu bir toplum olduğumuz için Türkiye de bu şekilde kullanılamaz. Fakat bilet satan şirketler bu fikri kullanabilir + aslında fırsat siteleri bu fikri kullansa süper olabilir gibi geldi bana...

 9. Mustafa Mustafa

  :-D ya... birden kendimi isin copcatanlik tarafina nasil bariyer-set cekilebilir diye dusunurken buldum.

  Fikir gercekten cok guzel.

  Bir test surusu belki otobus firmalari uzerinden baslatilabilir.

 10. Benim anladığım kadarıyla KLM profil bilgilerini kullanarak benzeyenleri (sektör, hobi, ilişki durumu) yan yana oturtmaktır. Yolcunun kendisi buna itiraz etme imkanı olup olmadığı bile henüz belli değil.

 11. Ya yanınıza kimse oturmazsa..

 12. Yorumcu Yorumcu

  çok talep alan kişiler için açık artırma yapıp talep gören kişiye de bedava bilet verirlerse olabilir.