2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Numan Numan
Röportaj

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Numan Numan

2011 ve 2012 yılını değerlendirmesini istediğimiz isimlerden biri de 212 fonu ile son zamanlarda adından söz ettiren Numan Numan.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız ? Numan Numan: Bu yıl, zamanımın büyük bir kısmını Türkiye odaklı 212 fonunu kurmak ile geçirdiğim için pek aktif yatırım yapamadım. Ama yine de co-investor olarak üç yatırımım oldu.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz ? Numan Numan: Fon olarak 4 veya 5 yatırım ve şahıs olarak da yine 2 veya 3 olacaktır diye tahmin ediyorum.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir ? (Internet, mobil, E-Ticaret, sosyal oyun...) Numan Numan: Hem fon olarak, hemde şahıs olarak alan seçimi yapmıyorum.

S.Ü: 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak ? Numan Numan: Şu anda hepimizin bildiği iki/üç alan dışında tüm alanlarda fırsatlar var ve bunların hepsinden yıldızlar çıkacağına inanıyorum.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir ? Numan Numan: Ekip, Ekip ve Ekip

S.Ü: Girişimcilere en çok sorduğunuz soru nedir ? Numan Numan: "Hangi acıyı dindiriyorsun?", "Niye başkası senin ürününü kullansın?"

Numan Bey'in cevaplarından da anlaşıldığı üzere ekibine güvenen her alanda bir probleme çözüm üreten tüm girişimciler Numan Bey'in ve 212 fonunun kapısını çalabilirler. Anladığımız kadarıyla bir ihtiyaçtan yola çıkan, bir problemi çözen fikirler daha çok ilgi alanına giriyor. Çok keskin sektörel ayrım yapmaması da girişimciler için avantaj.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Yorumlar (10)
 1. Bu yazı serisi çok güzel ama bu kişilerin iletişim bilgisi yok mu?

  "Numan Bey’in ve 212 fonunun kapısını çalabilirler." Genelde yatırımcılar öyle bir gizleniyor ki adamların mail adresini bulmak bile yoğun bir çaba gerektiriyor.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   twitter'dan @numan şeklinde veya linkedin'den Numan Numan diye ararsanız ulaşabilirsiniz.

 2. Domain Reyonu Domain Reyonu

  2011'de yatırım yapmayanlarla neden ropörtaj yapıyorsunuz anlamadım?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   amaç girişimcilere ipuçları vermek, 2011 yatırım listesi çıkarmak değil.

   1. Yatırım Listesi ayrıca cıkarılıyor. slideshare de yayınlanacak.

 3. Mrauthor Mrauthor

  Yatırımlarda ekip olup olmadığının aranmasını anlıyorum ama en önemli unsur olarak görülmesine anlam veremiyorum.Sonuçta burada asıl olan projedir.Proje güzel ise yapılacak yatırım ile her türlü ekip kurabilirsiniz.Bazen 2 veya daha fazla kişi tarafından hayata geçmiş bir proje handikap olabilir.Çünkü bir noktadan sonra çıkar çatışmaları meydana gelerek proje zarar görebilir.

  Bence bütün yatırımcılar öncelikle projeye odaklı hareket etmelidir.Yatırım aldıktan ve proje büyüdükten sonra zaten ister istemez bir ekip kurulması gerekecektir.

  1. Ömer Balyalı Ömer Balyalı

   "Çünkü bir noktadan sonra çıkar çatışmaları meydana gelerek proje zarar görebilir."

   Bu yüzden aynı ortamda bulunan her insan kümesinin adı "ekip" olmuyor. Ekip projeye zarar değil, aksine fayda sağlayacak bir organizmadır. Bu organizma kendisini ayakta tutamazsa çocuğunu nasıl büyütsün?

   Üstelik ekip sadece tek bir çocuğu büyütmez, başka çocuklar da üretir ve büyütür. Hiç bir proje ilk hali ile sonraki aşamalarda değişmeden kalmadığı için de bu süre zarfında başka bir projeye dönüşmekte. Tabi ki bununla beraber ekip de dönüşmekte. Proje de bilince sahip bir varlık olmadığı için bu dönüşümü yönlendirebilecek en önemli güç ekiptir.

   Projeye odaklanma kısmında ise; ekip önemsiz ve proje önemliyse neden sana yatırım yapılsın?

   Projeyi geliştiren ekip olmadan o proje hakkıyla yapılamayacaksa ve yatırımcının özellikle deneyim ve çevresi projeye bir şey katacak ve parasal destek ivme kazandıracaksa o zaman yatırım yapılır.

   1. Mrauthor Mrauthor

    Ben kesinlikle bir ekip olunup olunmaması önemsizdir demedim.Aksine çok önemlidir.Fakat asıl önemli olan projedir.Proje güzel ise elbet bir ekip kurulur,kaldı ki "kurulması gerekmektedir" diye de yazdım.

    Sıfır noktasında olan bir ekibi düşündüğünüzde karşılarına koyulan herşeye razıdırlar.Bu aynı 4 kişinin ortaklaşa piyango bileti aldıktan sonra ortakların aralarında "çıkarsa 4'e böleriz" diye anlaşıp,çıktıktan sonra "bileti benim sayemde aldık,o yüzden ben daha fazla para almalıyım" demesi gibidir.Bu durumda ikramiye çıkmadan ortaya çıkmaz.

    Tekrar söylüyorum,ben kesinlikle ekip gereksizdir yada ekip olması zarar verir demedim.Ekip gereklidir,olmalıdırda.Ekip kesinlikle zarar vermez ama zarar verme ihtimali de vardır.Fakat buradaki kanı ekibin kesinlikle her halükarda faydalı olunacağı doğrultusunda ... Ayrıca hiç kimse sana yatırım yapmaz.Senin fikrine,dolayısıyla projene yatırım yapar ;) Sen ne kadar mükemmel olursan ol,ne kadar bilgili olursan ol,projen ve fikrin olmadığı zaman kimse sana gelipte "sen süpersin al şu yüz bin doları" demez.Fakat sen vasat biri olsan bile fikrin mükemmel olduktan sonra birileri gelir "fikrin süper,al sana yüz bin dolar" der.Ha baktılar vasat bir insansın,es kaza bir fikir bulmuşsun ama o fikri mükemmel noktalara getirebilecek biri değilsin,o zaman projeyi kendileri devralırlar seni arka plana iterler.Yani her halükarda burada fikir önemlidir. ;)

    Kendimden örnek vereyim.Ben bireysel bir girişimciyim.Benim amacım etrafımda projemde rol alabilecek kimse olmadığı için ekip kurabileceğim imkanlar oluşturmak.Şimdi etrafımda projemde rol alabilecek kimse yok diye,projem ne kadar mükemmel olursa olsun,bana sağlanması muhtemel ekip kurabilme imkanlarından mahrum mu kalayım ... Kaldı ki ekip kuran kişilerin ekiplerindeki kişilerde hep etrafındaki kişiler.Kimse sınavla ekibine adam almıyor.Dolayısıyla biraz mecburiyet barınıyor işin içinde.Herkesin etrafında onlarca grafikçi,kodçu yok."Abi photoshop biliyormusun?Gel o zaman." tarzında durumlar oluyor ve adam belkide sırf photoshop biliyor diye projesine zarar verecek birini dahil ediyor.Ben diyorum ki,proje esas alınırsa,o adam gider,aldığı destek vesilesi ile projesine katkı sağlayacak birini bulur ve onunla projesini büyütür.

    Keşke herkesin etrafında bilgisayardan süper anlayan kişiler olsa da,o süper anlayan kişiler arasından seçtiği kişiler ile bir ekip kurarak projeler geliştirseler.Fakat böyle bir durum söz konusu olmadığı için sadece ekip olup olmadığına bakılmaması gerek diyorum.

  2. Mert Meriç Mert Meriç

   yıllardır etohum ve webrazzi de gerek girişimciler gerek ise de yatırımcılar bunu anlatıyor zaten, önemli olan iş fikri değil kimin nasıl uyguladığı. ekibin bu işi yapıp yapamayacağı(teknik olarak değil, işin pazarlanması, para kazanması vs.), iş fikri ise bundan sonra tartışılır hale geliyor...

  3. MrAuTHoR arkadasimiza kesinlikle katiliyorum.

   ekip birinci sirada yer almamali.

   birinci sirada projenin o anki durumu ve projenin basindaki kisi olmalidir.

   steve jobs'in biyografisini okuyanlar bunu net olarak gorebilirler.

   proje iyi olunca, yoneten iyi olunca ekipte kacinilmaz olarak iyi kurulur.

   projenin ivme kazanmasindan sonra zaten ekip kurmak kolaylasir.