Kullanıcılar Facebook Sayfalarında Nereye Bakıyor?
Pazarlama

Kullanıcılar Facebook Sayfalarında Nereye Bakıyor?

Markalar Facebook sayfalarını daha etkili hale getirmek için farklı yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar ama bunlar gerçekten ne kadar etkili? Görsel tarama üzerine uzmanlaşmış olan EyeTrackShop, bu sorunun yanıtını vermek adına Mashable için bir çalışma gerçekleştirdi. Her ne kadar sadece 30 kişilik oldukça dar bir grup ile gerçekleştirilmiş olsa da, yapılan çalışma kullanıcıların Facebook sayfalarının en çok hangi bölümlerine dikkat ettiklerini ortaya koyuyor olması adına önemli veriler içeriyor.

Yapılan çalışmaya göre kullanıcıların bir Facebook sayfasında en çok dikkatlerini çeken bölüm sayfanın duvarındaki gönderiler. Doğal olarak daha üst kısımda yer alan paylaşımlar daha fazla dikkat çekiyor.

Farklı markaların Facebook sayfalarının incelendiği araştırmada, markanın özellikleri ve sayfalarda yer alan görseller farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ortalama olarak kullanıcıların %85'i duvarın üst kısmında yer alan küçük resimleri fark ediyorlar. %58'i ise beğeniler sütununa dikkat ediyor. Fakat ortalama olarak en çok fark edilen duvardaki gönderiler ve bu gönderilerin kalitesi kullanıcıların bu alandaki dikkatlerinin yoğunluğunu doğrudan etkiliyor. Araştırmada buna tek istisna Victoria's Secret sayfasında kullanıcıların büyük kısmının ilk dikkatini çeken iç çamaşırlı mankenin fotoğrafı…

Diğer ufak ve önemli bir detay sayfaların profil görsellerinde insan yüzü olmasının fark edilme oranını arttırıyor olması. Ayrıca daha fazla görsel içeren Facebook sayfalarının kullanıcıların daha uzun süre geçirdiği sayfalar olması da önemli bir ayrıntı.

Yorumlar (2)
  1. Mustafa Dalcı Mustafa Dalcı

    Aslında 30 kişi için oldukça dar bir kullanıcı grubu diyemeyiz sadece bu tarz bir test için ideal kullanıcı sayısından biraz daha az kullanıcı ile test edilmiş. Jacob Nielsen sıcaklık haritaları için ideal kullanıcı sayısının 50 olduğunu söylüyor, kullanılabilirlik çalışmaları içinse çok farklı rakamlar mevcut ki zaten bu konuların en fazla tartışılan noktası da kullanıcı sayısı.

    Çalışmayı yorumlamak gerekirse çalışmadaki en değerli veri fixation order. Yani kullanıcı sayfaya ilk girdiğinde sayfada alanlar arasındaki gezme sıralaması. Bu veri sayfa daha küçük alanlara bölündüğünde daha da anlamlı olabiliyor. Çalışmada yüzlere fazla odaklanılıyor sonucu da "İnsanlar Yüzlere Bakarlar" gibi yorumun doğruluğunu kanıtlıyor.

    Çalışma göz izleme tekniğinin kullanım alanlarından birini oldukça güzel örneklendiriyor. Göz izleme hakkında daha fazla bilgi isteyenler için Jacob Nielsen'in 159 sayfalık ücretsiz raporunu http://www.useit.com/eyetracking/methodology/ ve bizim hazırladığımız Göz İzleme Tekniği e-kitabını www.userspots.com/ekitap/Goz_izleme_teknigi_Userspots.pdf önerebilirim.

  2. timeline ile bu değişecek gibi.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri