Kullanıcılar Facebook Sayfalarında Nereye Bakıyor?

Kullanıcılar Facebook Sayfalarında Nereye Bakıyor?

Markalar Facebook sayfalarını daha etkili hale getirmek için farklı yöntemler geliştirmeye çalışıyorlar ama bunlar gerçekten ne kadar etkili? Görsel tarama üzerine uzmanlaşmış olan EyeTrackShop, bu sorunun yanıtını vermek adına Mashable için bir çalışma gerçekleştirdi. Her ne kadar sadece 30 kişilik oldukça dar bir grup ile gerçekleştirilmiş olsa da, yapılan çalışma kullanıcıların Facebook sayfalarının en çok hangi bölümlerine dikkat ettiklerini ortaya koyuyor olması adına önemli veriler içeriyor.

Yapılan çalışmaya göre kullanıcıların bir Facebook sayfasında en çok dikkatlerini çeken bölüm sayfanın duvarındaki gönderiler. Doğal olarak daha üst kısımda yer alan paylaşımlar daha fazla dikkat çekiyor.

Farklı markaların Facebook sayfalarının incelendiği araştırmada, markanın özellikleri ve sayfalarda yer alan görseller farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ortalama olarak kullanıcıların %85'i duvarın üst kısmında yer alan küçük resimleri fark ediyorlar. %58'i ise beğeniler sütununa dikkat ediyor. Fakat ortalama olarak en çok fark edilen duvardaki gönderiler ve bu gönderilerin kalitesi kullanıcıların bu alandaki dikkatlerinin yoğunluğunu doğrudan etkiliyor. Araştırmada buna tek istisna Victoria's Secret sayfasında kullanıcıların büyük kısmının ilk dikkatini çeken iç çamaşırlı mankenin fotoğrafı…

Diğer ufak ve önemli bir detay sayfaların profil görsellerinde insan yüzü olmasının fark edilme oranını arttırıyor olması. Ayrıca daha fazla görsel içeren Facebook sayfalarının kullanıcıların daha uzun süre geçirdiği sayfalar olması da önemli bir ayrıntı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.