Akıllı Televizyonunuz Ne Kadar Akıllı?

"Televizyonunuz ne kadar akıllı?" Şu anda yayında olan bir Smart TV reklamından hatırlayabileceğimiz bu soru, aslında “Smart TV olarak satılan televizyonlar ne kadar akıllı?” olarak da sorulabilir. Piyasadaki birçok Smart TV bu soruya cevap verirken zorlanacaktır.

Smart TV’ler şu anda kullanıcıya, sıradan bir TV’nin sunamadığı bir deneyimi vadediyor. TV içeriğinin yanı sıra on-demand içerikler, Catch-up TV içerikleri, hayatı ve tüketimi kolaylaştıran uygulamalar ve oyunlar bunlardan bazıları. Fakat Smart TV’ler gerek donanım olarak, gerek yazılım bağlamında bu deneyimi sunma konusunda vadedilenden uzakta yer alıyor.

İşlemci gücü yeterli değil

Piyasadaki Smart TV’leri deneyimleyen kullanıcılar, TV’lerin genelinde bir performans problemi olduğunu farketmişlerdir. Uygulama ekran geçişlerinde, içeriğe ulaşırken ve içeriği tüketirken her adımda birkaç saniyeliğine de olsa bir gecikme söz konusu. Bu da smartphone ve PC üzerinden içerik tüketmeye alışmış kullanıcılar için oldukça uzun bir süre. Bunun temelinde Smart TV’lerin zayıf işlemci gücü yatıyor.

Uygulamalar için ortak platform şart

Smart TV’lerin problemleri sadece donanımla da sınırlı değil. Smart TV’ler için uygulama geliştirilebilecek ortak bir platformun olmayışı da önemli bir problem. Halihazırda tüm Smart TV üreticileri kendi sistemleri ile uyumlu SDK’larını yayınlıyor. Dolayısıyla uygulama geliştirmek isteyen kişiler ya da şirketler her TV markası için farklı uygulamalar geliştirmek zorunda kalıyor (Tüm smartphone’lar için ayrı ayrı uygulama geliştirmek zorunda olduğunuzu düşünsenize). Hatta bazen aynı markanın farklı modelleri arasında bile farklılıklar olabiliyor. Üstelik geliştirilen uygulamalar browser üzerinde çalışan uygulamalar ve yetenekleri HDTV’nin browser yetenekleriyle sınırlı.

Dolayısıyla gerçek manada akıllı bir televizyon deneyiminden bahsetmek için daha güçlü donanımlara sahip televizyonlar ve geliştiricileri teşvik edecek ortak bir yazılım platformu gerekiyor.

Google TV aslında bu ihtiyaçları karşılama konusunda önemli bir adımdı. Intel işlemcilerle donatılmış, Android platformu üzerinde çalışan bir HDTV, tam manasıyla Smart TV ifadesinin karşılığı olmaya adaydı. Fakat Google TV beklenen ilgiyi bir türlü göremedi ve Intel ile işbirliği de Intel’in Smart TV’ye olan ilgisini kaybetmesiyle son bulmuş oldu.

Google TV yola çıktığında yanında televizyon üreticisi olarak sadece Sony vardı ve Google TV’nin başarısız olmasında şüphesiz ki HDTV üreticilerinin önemli bir payı oldu. HDTV pazarı, PC ve Smartphone pazarının aksine, üreticilerin şekillendirdiği bir pazar. Dizüstü bilgisayarların ve akıllı telefonların yenilenme hızı oldukça yüksek. Kullanıcılar hep daha yüksek performans ve daha düşük fiyat istiyor. Tüketici kaynaklı bu talep, üreticileri her daim canlı tutarak, onları sürekli daha iyisini, daha ucuza sunmaya itiyor.

TV pazarında talebi üreticiler belirliyor

HDTV pazarında ise sular daha durgun. Burada tüketici daha az talepkar ve üreticinin verdiğiyle yetiniyor. Evine bir kez HDTV alan kullanıcı, üreticiler önemli bir farklılık ya da teklif sunana kadar televizyonunu değiştirmeyi düşünmüyor. LED TV’lerin LCD TV üreticileri tarafından yepyeni bir ürünmüş gibi son kullanıcıya sunulması aslında bu talebi tetiklemek için yapılmış üretici kaynaklı bir hareketti. Daha ince bir televizyona daha çok para ödemeliyim fikri tüketiciden çıkmamıştı.

Şimdi benzer bir durum Smart TV'ler için de geçerli. Bu sefer HDTV üreticileri talebi kontrol etme lükslerini kullanarak, tüketiciye adı Smart TV olan ama yeterli olmayan ve ileride Google TV gibi bir ürüne dönüşecek ara ürünü satmayı tercih ediyor. Bu dengeleri anlamak için halihazırda HDTV’ler için işlemci üreten şirketlerin 2011 yılı ilk yarı pazar paylarına bakmakta yarar var.

Grafikten de görüleceği üzere pazarın yarısı Mstar ve MediaTek’in kontrolünde. Samsung gibi kendi çipini üreten şirketler ise yüzde 27 paya sahip. Google TV ile birlikte Smart TV çipi üretmeye girişen Intel ise yüzde 2’lik kısımda kendine yer edinmeye çalışmıştı. Intel’in Smart TV işinden çıkmasının ana sebebi de bu olmuştu.

2012 Google TV'nin yılı olabilir

Intel bu işten vazgeçmiş olsa da üreticiler önümüzdeki dönem için yavaş yavaş bu alanda hareketlenmeye başladı. Samsung ve LG'nin, geçiş döneminin meyvelerini topladıktan sonra 2012 yılı başında Sony’nin izinden giderek yenilenen Google TV’ye entegre olacakları açıklandı. Üç dev üreticinin bir araya gelmesi ve Google’ın ARM gibi daha düşük maliyetli bir chip üreticisiyle anlaşmasıyla birlikte 2012 yılı Google TV için ve 'Smart-enough TV’ler için önemli bir yıl olacaktır. Bu gerçekleşene kadar bekleyebilir, ya da geçiş dönemini deneyimlemek isteyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.