FeedFloyd: Sosyal İçerik Saklama ve Paylaşma Servisi
Girişim

FeedFloyd: Sosyal İçerik Saklama ve Paylaşma Servisi

Her gün internet üzerinde pek çok ilgi çekici fotoğraf ve resme rastlıyoruz. Bunları saklamak ve paylaşmak için pek çok farklı seçenek var. Twitter'ın Photobucket'ı satın alması, Facebook'a her ayda 6 milyarın üzerinde yeni fotoğraf yükleniyor olması fotoğraf paylaşımının sosyal ağlarda da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

FeedFloyd ise internette bulduğunuz içerikleri saklamak için yeni bir alternatif. Yapısı itibariyle Pinterest'i anımsatan FeedFloyd, sadece fotoğraf değil metin veya video içerikleri de saklamak, organize etmek ve paylaşmak için oldukça pratik ve eğlenceli bir yöntem sunuyor. Ayrıca FeedFloyd üzerinden diğer kullanıcıların duvarlarını gezerek, diğer ilginç içerikleri keşfetmek de mümkün.

Şu an için beta sürecinde olan FeedFloyd sadece davetiye ile kullanıcı kabul ediyor. Ama sitede birikmeye başlayan içerikler herkese açık…

Benim de deneme imkanı bulduğum FeedFloyd'u kullanması da gezmesi kadar kolay ve eğlenceli. İnternet üzerinde rastladığınız ve paylaşmak ya da daha sonra kolayca bulabilmek için saklamak istediğiniz içerikleri, tarayıcınızın çubuğuna yerleştirdiğiniz Picker düğmesi ile kolaylıkla FeedFloyd'a ekleyebiliyorsunuz. Bunun dışında bilgisayarınızdaki içerikleri de siteye yüklemek mümkün.

Eklediğiniz fotoğrafları oluşturduğunuz duvarlar sayesinde farklı kategorilere ayırmak da mümkün. Bu sayede örneğin karikatürleri ayrı bir duvarda, sanat fotoğraflarını bir diğerinde ve sporla ilgili olan içerikleri başka bir duvarda toplayabilirsiniz. Bu sadece sizin için değil, paylaşımlarınızı toplu olarak görmek isteyenler için de oldukça güzel bir yöntem.

Çünkü FeedFloyd'da kullanıcıları değil onların duvarlarını takip etmek mümkün. Bu sayede farklı ilgi alanlarına sahip ve dolayısıyla birbirinden bağımsız içerikler paylaşan kişileri değil, onların sadece sizi ilgilendiren paylaşımlarını kolay bir şekilde görebilmek mümkün.

Sitenin İngilizce'nin yanı sıra Türkçe olarak da kullanılabiliyor olması yine güzel özelliklerinden biri.

FeedFloyd beta sürecinden çıktıktan sonra, üye sayısı ve paylaşılan içeriğin de artması ile birlikte daha da keyifli hale geleceğine şüphe yok…

Yorumlar (28)
 1. Flickr'dan sonra bu tür siteler sürekli çıkmaya başladı. Bakalım başarılı olacak mı?

  1. Pinterest klonu fikrine katılıp katılmamak tartışılmaz. Klondur veya klon değildir.

   Sizin katılmadığınız klonun yapılıp yapılmaması olabilir. Evet, klon yapılabilir.

   Ancak bizi rahatsız eden de her klonu burada haber yapılmaması. her siteden milyon tane olabilir ve bunlar burada yazılırsa site okunmaz hale gelir. Tabiki Google'un Facebook'tan klonladığı servislerin burada yazılması sektör için değerli.

   Webrazzi takipçileri olarak burada yazılan makalelerin içeriğini, kalitesini ve yeniliğini önemsiyoruz ve eleştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

   Herkes istediği kadar klon yapabilir. Her siteden milyon tane olabilir. Kopya kafaların yolu açık olsun. Klon işin nesini değerlendireceğiz ki? fark yaratabilirlerse vaktimizi alsınlar.

   1. Fikrinizi belirtirken kullandiginiz "uslup", fikrinizi tartisma, yorumlama istegimi yok ediyor. Neye katilip neye katilmayacagimiza karar verdiniz aniden, tartisilmaz oluverdi.

    Projeyi, urunu begenmeyebilirsiniz. Uygun bir dille en sert elestriyi de yapabilirsiniz. Ancak, 5-6 aydir bu projeye onbinlerce satir, 10 yila yakindir da kullandiginiz bi cok servise, siteye emegi gecen yazilimcilara "Kopya kafa" bence dememelisiniz, diyememelisiniz..Hepimiz uslubumuzu biraz daha ayarlayarak fikirlerimizi soylersek, Webrazzi' de, sizin de bulmayi hayal ettiginiz 'nitelikli' icerigi uretmeye hemencecik burdan katki yapmis oluruz sanirim

    1. Facebook'a clone diyerek (Facebook, arkadaşlık sitelerine API mantığını getirerek devrim yapmıştır) Feedfloyd'u savunanların olduğu bir yerde tartışmak ne derece doğrudur bilinmez ama siteyi kodlayanlar orjinal bir şey yapmadıklarının, en önemli özelliği olan arayüz kısmında çok da emeklerinin olmadığının farkındadırlar sanırım.

     Yine de hiçbirinize, ortaya çıkarılan projeyi yermek düşmez. Daha orjinalini, iyisini yapabiliyorsanız yapın arkadaşlar.

     1. Facebook api ilk açıldığında mı vardı? Kaç yılında kullanıma başlandı bak bakalım. :)

 2. Pinterest'i anımsatması ne kelime, resmen klonu olmuş. Böyle klon işlerin webrazzi'de yer almasını doğru bulmuyorum. Özgün, sektörü ileri götürebilecek işlere, fikirlere ve kişilere yer vermeye devam edin lütfen.

  Ayrıca daha facebook connect'i bile olmayan bu sözde sosyal site, pinterest'in yakınından bile geçemez.

  1. Hasan Hasan

   Pinterest'ı bu kadar çok savunuyor olmanız oldukça enteresan. Ayrıca, sert bir uslubunuz var. Webrazzi, ne içerik gireceğini size mi sorup girmeli? Beğenmiyorsanız, ya da sizin için bu platform değişiklikler gösterip, itici bir hal aldıysa, girmeyiverirsiniz. İnsanlara karşı daha saygılı, ılımlı olmalısınız. Burası sokak değil, sosyal bir internet alanıdır. Kimse, sizin iğneleyici kelimeleriniz ile boğuşmak zorunda değildir. Öyle bir konuşuyorsunuz ki, sanki senelerce, başarılı bir internet projesi yapmak istemiş de, yapamamış gibi bir hava sezdim sizde. Umarım yanılıyorumdur. Selametle.

 3. Çok merak ediyorum burada yazılacak siteleri seçerken kriteriniz tam olarak nedir? Bu site daha açılalı muhtemelen 1-2 hafta bile olmamış, ya da olduysa bile yeterince trafik bile yakalayamamış ki Alexa sıralaması 27milyonlarda hala.

  Ancak bu şunu kanıtlıyor değil mi, illa siteyi İngilizce yapacaksın, ve arkasında cool yabancı birileri var izlenimi vereceksin/veya gerçekten cool yabancı birileri olacaksın ondan sonra gel hemen o siten haber olsun Webrazzi de. Öbür taraftan yeterince cool ve karizmatik bir Türk yaptığı Türkçe site ile açıldığı gün içinde 25bine yakın bir ziyaretçiye ulaşsın veya kısa bir sürede 10binlerce üyeye sahip olsun, ancak o hiçbir şekilde burada yazılmaya layık görülmesin.

  Lütfen kişisel algılamayın Ümit Bey veya proje sahibi arkadaş, ancak genel anlamda kaç aydır hemen hemen hergün düzenli olarak takip ettiğim Webrazzi'ye olan küçük bir eleştirim, sitemimdir.

  1. Bir kaç merak edilen noktaya cevap veriyim, havada kalmasın.

   Girişimleri belirlerken kesin kriterlerimiz yok. Bize gelen girişimlerden hoşumuza gidenleri, gelecek vaad edenleri yazıyoruz.

   Trafik konusu benim açımdan dikkate alınan bir değişken değil. Bugün girişimci elinde yüksek trafiği olan siteleri veya birkaç milyon hayranlı facebook sayfalarından seeding yaparak projeye inanılmaz trafikler sağlayabilir. Diğer yazarlar trafik konusunda ne düşünür bilemiyorum.

   Alexa konusunda birkaç farklı yorum geldi onu da açıklayayım. Alexa trafik tahmini için kullanacağımız son yer bile olamaz. En son bir site için ne zaman alexaya baktım hatırlamıyorum bile.

   Türk girişimler konusunda ise şunu söyleyebilirim, bize gelen başarılı olabileceğini düşündüğümüz girişimlere yer veriyoruz. İsminin ne olduğu çok önemli değil. Webrazzi yazarları yıllardır bu işi yapıyorlar ve bir siteye baktıklarında yer verip vermemeye karar veriyorlar. Sitenin bir bütün olarak doğru görünmesi ve girişimcisinin doğru şekilde iletişim kurması önemli.

  2. Türkçe bir site açıldığı gün içinde 25bine yakın ziyaretçi? veya kısa sürede 10binlerce üyeye sahip olsun?

   Bunları yazarken belki bir kaynak da verseydiniz.

   Siteminiz belki doğru olabilir ama yersiz

 4. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  feedfloyd bana kalırsa harika bir servis. Özellikle kategorisel dizilişe ayrıca bir hayranlığım var. Makalede bahsedildiği üzere, Türkçe dil desteğinin olmasıda ayrıca güzel..

 5. Açıkçası ben projeyi beğendim. Pinterest clonu fikrine katılmıyorum. Google’ ın bile facebook iş modelinin peşinde koştuğu bu günlerde clon yakıştırmalarını çok da anlamlı bulmuyorum. Tam tersi bu durumun, kullanıcıların karşısına seçenerek sunarak, tek servise mahkum olmalarının önüne geçtiğini, o tek servisin de istediği gibi at oynatmasını engellediğini düşünüyorum.

  Private shopping siteleri de birbirinin nerdeyse kopyası gibi, ama kullanıcılara hem ürün hem de fiyat avanajı sunması gerçeği sanırım bu duruma iyi bi örnek olabilir.

  Evet çok yeni bir site. İçeriği ve üye sayısı az.. Ama bence fikri hem tasarımsal hem de özellik olarak çok iyi işlemişler

 6. FeedFloyd.com' un iki kisilik takimindan Goksel olanim. Elestirilere yanit vermek isterim.

  - Clon etiketini cok haksiz, adaletsiz bir yaklasim olarak goruyorum. Clon nedir, ne degildir iyi dusunmek lazim. Tasarim ve son kullanici etkilesimleri acisindan FeedFloyd' un tamamen kendine ozgu bir cizgi yakalamasina calistik. Elbette begenen olur, begenmeyen olur. Ancak kendine ozgu oldugunu kabul etmek gerekir sanirim. Aylarca suren gorsel tasarim, etkilesim tasarimi emegine yapilan cok buyuk bir haksizlik oldugunu dusunuyorum. Kaldi ki eger bu tur islere clon dersek, tum private shoppinglerden, tum ikinci el ilan sitelerinden, tum microblogginglerden, tum foto paylasim sitelerinden, tum sozluklerden, harita ve arama servislerinden clon olarak bahsetmemiz gerekir. Misal Gmail bir Hotmail clonu mudur? Cok severek kullandigimiz ikinci el ilan siteleri, Amerika' daki orjinallerinin benzeri olarak ortaya cikip, Turkiye' de e-ticareti yukari tasimadi mi? Google in Google+ atagi sayesinde, Facebook bi anda daha cok ozellige kavusmadi mi? Facebook bi anda, kullanicilarin urettigi iceriklerin gizliligi konusunda daha hassas bi tavra yonelmedi mi? Yada Apple'in IOS ile mobil cihazlardaki tekeli uzerine, Android gibi super bi Mobile OS' ye kavusmadik mi? Bence son kullaniciya, birbirine benzer is modellerinde alternatifler sunmak, Web' i gelistiren temel itici guclerden birisi. Rekabet' in son kullaniciya faydasini belirtmenin anlami var mi?

  Not: Sign-in ekraninda da gorulecegi uzere "fonksiyonel" bir Facebook Sign-In butonu var. Ancak private beta surecinde bu ozellik kapali.

  - Alexa siralamasi ve sitenin yaşı ile ilgili elestiriye gelince. Iki yazilimci olarak projeyi urettik (evet tasarimci da yok, iki yazilimci kendimiz yaptik). Su anda arkamizda bir yatirimci, veya bir medya gucu yada baska herhangi bir sermaye de yok. Yuzbinlerce eposta iceren mail listlere mailing yapmadik ve yapmiyoruz. Ordan burdan degisik traffic tradelerine girmedik, girmiyoruz. Iki yazilimcinin bi start-up idealini gerceklestirmeye ugrasiyoruz. Son kullaniciyi nerdeyse tek tek kazanmak hayalindeyiz. Basarabilirsek ne ala. Ingilizce ozelligini populer olmak, sitelere haber olmak icin koymadik. Yazilimci olarak sahip oldugumuz Internationalization know-how' indan yararlanarak, secenek sunmak istedik, basit bicimde.

  Elestiri, feedback candır, kandır.. Ilgi gosteren, iki satir karalayan, okuyan herkese cok tesekkurler.

  1. David Desandro David Desandro

   Bu kendine özgü bir çizgiyi yakalarken, haksız eleştiriler yapıldığını düşünürken, acaba default js dosyanızda jQuery Masonry copyright ini

   /**

   * jQuery Masonry v2.1.0

   * A dynamic layout plugin for jQuery

   * The flip-side of CSS Floats

   * http://masonry.desandro.com

   *

   * Licensed under the MIT license.

   * Copyright 2011 David DeSandro

   */

   YAZMAMANIN da David 'e yapılmış bir haksızlık olacağını düşünemediniz mi?

   Emeğinize saygı olmasını istiyorsanız, başkalarının emeklerine de saygı göstermeyi bilmeniz gereklidir.

   1. Yılmaz Yılmaz

    Merhabalar, bu işin mutfağında yıllardır ter döken gelişticiler olarak bulduğunuz detayın öneminin farkında olduğumuzu söylemek isterim teşekkür etmeden önce. Teknik olarak bunun nedeni build sürecinde girdiğimiz JS minification sırasında bu minification'ı yapan yine başka bir third party uygulamanın bizim gözümüzden kaçan 1 (bir) satır boşluk nedeniyle bu lisans satırlarını silmiş olmasıdır. Bunu az önce düzelttik ve bir sonraki buildde yayına düzelmiş olarak girecek. Tekrar teşekkür ederiz bulduğunuz detay için. Eklemek isterim ki, emeğin ne demek olduğunu bilen geliştiriceler olarak lisans satırlarını silerek kullandığımız açık kaynak uygulamaları gizlemek gibi bir gayret içinde asla olmadığımızı, pluginin kendisini uygulamamızı yayına almadan önce cebimizden 38 dolar ödeyerek satın aldığımızı söylemek isterim. Türkiyede bu satın alma nezaketini göstermeye gerek duymayan yüzlerce holding, medya şirketi ve projenin var olduğunu da not düşerek.

    Mevcut (sıkıştırılmamış) kaynak koddaki görüntü: http://dl.dropbox.com/u/1033769/js1.png

    Build sonrası görünüm: http://dl.dropbox.com/u/1033769/js2.png

    Plugin ile ilgili daha önceki benzer bir yorumumum için: http://ff.im/Osowj

   2. size bu detayı bulduğunuz, yılmaz beye de bu güzel cevabı için teşekkür etmek istedim.

    keşke seviye hep bu düzeyde olsa.

    bu arada plug-in süpermiş, ben de kullanırım belki.

   3. ilgilenen olursa performans olarak daha optimize edilmiş, hafif versiyonu yapılmış: http://www.wookmark.com/jquery-plugin

 7. Anindayorum Anindayorum

  Hadi "Pc başında ölelim" projesine yeni bir destekçi... :)

  1. Murat Demir Murat Demir

   "Hadi PC başında ölelim" tanımınıza bayıldım, gerçekten hedef bu heralde :)

 8. Taner Ünlen Taner Ünlen

  Hem tanıtımı hem de siteye girip dolaştıktan sonra yorumlara göz attım. Herkes fikrini söylemekte özgürdür ve o kişiyi bağlar sadece. Şahsi fikrime gelirsek, bu siteye klon demek haksız bir eleştiri gibi duruyor. Kendisini örnek aldığı bir sitenin eksiklerini görebiliyor ve üzerine birşeyler ekleyebiliyorsa bu klonculuk değil yaratıcılığa girer. Rahmetli Steve ne demişti: "yaratıcılık varolan 2 şey arasındaki bağlantıyı görebilmektir". Rekabet iyidir ve biz kullanıcılara yarar her zaman. Türkiyede benzer bir siteye rastlamadm. Bol şans...

 9. FeedFloyd çok iyi bir servis kullanımı çok rahat flickr gibi karışık değil.

 10. Hasan Cagrici Hasan Cagrici

  Siteyi inceledim ve başarılı buldum. Bu tip bir yazılımı üretebilecek birilerinin olması çok güzel yaptiklari iş de takdire şayan.

  Fırsat sitelerimizin hepsi Grupon klonu, Türkiye'deki başarılı hemen her proje tasarım, yazılım ile olmasa bile iş fikri olarak yabancı sitelerin klonu. Yapan arkadaşları kutluyorum, boşverin bu eleştirilere gülün geçin.

 11. Clone olsa ne olacak olmasa ne olacak? Ben clone olup olmamasına değil kullanışlı olup olmamasına bakarım. Facebook clone değil mi sizce sizin yorumlarınıza göre? Arkadaşlık sitesinden farkı ne söyler misiniz? hi5,myspace den esinlenilen birşey değil mi? :) Eksik bulmak, yapıcı eleştiri yapmak yerine her zaman clone denilen yorumları dikkate almıyorum bile benim yaptığım işlerde. :)

  Şöyle bir durum da var.. Mesela ben fırsat sitelerinden bıktım heryer gerçekten fırsat sitesi. Asıl clone olabilecek olaylar fırsat siteleri.

 12. Techlead Techlead

  klon veya değil onu geçtim. Bence tasarım harika. Doğru araçlar kullanılmış bravo. Ben teknik altyapıyı sormak istiyorum.

  1. Hangi dil, platform

  2. Sadece feed'lerle mi çalışabiliyorsunuz?

  3. Video ve resim içeriğini nasıl ayrıştırıyorsunuz? Herhangi bir kütüphane kullandınız mı?

  1. ben de bunları merak ediyorum. zamanınız olduğunda blog gibi bir ortamda bunlara değinirseniz iyi olur. mesela foursquare veya twitterın engineering blogu gibi.

 13. Bence mutlaka girip bakılması gereken bir site olmuş. Bu site sayesinde artık "O resmin hangi sitede görmüştüm, yada yazıyı hangi blog sitesinde görmüştüm" demeyeceğiz... yapana da girene de helal olsun :)

 14. İlginçtir, ne zaman yerli bir proje çıksa hep aynı muhabbet oluyor. Hemen çekin aşağı, alaşağı edin. Çok yanlış bir mantalitemiz var. Türkler'e zebani gerekmiyor gerçekten, zaten kendi kendimizi aşağı çekiyoruz. Eleştirenlerin yüzde kaçı orijinal(!) bir fikirle çıkıp girişimci olmaya çalıştı çok merak ediyorum.

 15. Suleyman Suleyman

  Clone yakıştırmasını yapıp duran sivrizekalı arkadaşlar, bitmiş projelerinizin webrazzideki linklerini paylasın lütfen. Tek başarısı eticaret ve grup alışveriş siteleri olan türkiye piyasasında tertemiz işler yapmaya cabalayan yılmaz ve ekibini öpün başınıza koyun.