2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Birol Kabakoğlu

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Birol Kabakoğlu

2011 ve 2012'yi değerlendirmesini istediğimiz kişilerden biri de Birol Kabakoğlu.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız? Birol Kabakoğlu: 2011 yıllında Dekamedia GmbH (dekamedia.com ve insertionad.com) ve Turkstudent.net e yatırım yaptım.

S.Ü : 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz? Birol Kabakoğlu: 2012 yıllında tahminen 2 ile 3 arasında  işe yatırım yapmayı planlıyorum. Bunlardan bir tanesi ile görüşmelerimiz tamamlandı ve 2012 yıllın başında şirket kurulmuş olacak.

S.Ü : Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun) Birol Kabakoğlu: Yatırım yaptığım alanlar classifieds, Oyun ve E-Ticaret

S.Ü : 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak? Birol Kabakoğlu: Bu yıl dikeylerin yıllı olacak diye düşünüyorum. Bununla birlikte Mobil Ticaret de bu yılda hızlı bir ivme kazanacak.

S.Ü : Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir? Birol Kabakoğlu: Girişimcinin kendisi, ekibi, fikri, ölçeklenebilirliği ve çıkış potansiyeli diye önceliklerimi sıralayabilirim.

S.Ü : Girişimcilere en çok sorduğunuz soru nedir? Birol Kabakoğlu: Girişcimcinin kendisinin bu işe ne kadar inandığı ve bu fikri için aldığı riskler neler? Buna ek olarak gelir modeli de sorduğum en önemli sorulardan.

Röportajdan da anlaşıldığı üzere classifieds, oyun, e-ticaret, mobil ticaret konusunda fikirleri olan, kendisini işine adayan girişimciler Birol Kabakoğlu'nun kapısını aşındırabilir. Diğer röportajlarda da görüldüğü üzere girişimlerde aranan en büyük özellik "ölçeklenebilirlik" olarak göze çarpıyor. Yani projeniz katlanarak büyüyecek potansiyelde mi yoksa 1-2 yıl sonra hemen durağan pozisyonda pazarı büyümetmeyecek bir noktaya mı gelecek. Buna şöyle bir örnek verebilirim, 10 yılı aşkın süredir pazarda olup halen %100'ün üzerinde büyüyen şirketler var. Yatırımcıların da aradığı sanırım bu tip büyüme ve genişleme potansiyeli yüksek projeler.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.