2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Birol Kabakoğlu
Röportaj

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Birol Kabakoğlu

2011 ve 2012'yi değerlendirmesini istediğimiz kişilerden biri de Birol Kabakoğlu.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız? Birol Kabakoğlu: 2011 yıllında Dekamedia GmbH (dekamedia.com ve insertionad.com) ve Turkstudent.net e yatırım yaptım.

S.Ü : 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz? Birol Kabakoğlu: 2012 yıllında tahminen 2 ile 3 arasında  işe yatırım yapmayı planlıyorum. Bunlardan bir tanesi ile görüşmelerimiz tamamlandı ve 2012 yıllın başında şirket kurulmuş olacak.

S.Ü : Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun) Birol Kabakoğlu: Yatırım yaptığım alanlar classifieds, Oyun ve E-Ticaret

S.Ü : 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak? Birol Kabakoğlu: Bu yıl dikeylerin yıllı olacak diye düşünüyorum. Bununla birlikte Mobil Ticaret de bu yılda hızlı bir ivme kazanacak.

S.Ü : Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir? Birol Kabakoğlu: Girişimcinin kendisi, ekibi, fikri, ölçeklenebilirliği ve çıkış potansiyeli diye önceliklerimi sıralayabilirim.

S.Ü : Girişimcilere en çok sorduğunuz soru nedir? Birol Kabakoğlu: Girişcimcinin kendisinin bu işe ne kadar inandığı ve bu fikri için aldığı riskler neler? Buna ek olarak gelir modeli de sorduğum en önemli sorulardan.

Röportajdan da anlaşıldığı üzere classifieds, oyun, e-ticaret, mobil ticaret konusunda fikirleri olan, kendisini işine adayan girişimciler Birol Kabakoğlu'nun kapısını aşındırabilir. Diğer röportajlarda da görüldüğü üzere girişimlerde aranan en büyük özellik "ölçeklenebilirlik" olarak göze çarpıyor. Yani projeniz katlanarak büyüyecek potansiyelde mi yoksa 1-2 yıl sonra hemen durağan pozisyonda pazarı büyümetmeyecek bir noktaya mı gelecek. Buna şöyle bir örnek verebilirim, 10 yılı aşkın süredir pazarda olup halen %100'ün üzerinde büyüyen şirketler var. Yatırımcıların da aradığı sanırım bu tip büyüme ve genişleme potansiyeli yüksek projeler.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Yorumlar (8)
 1. Turkstudent.net i bilemiyorum ama sanırım insertionad.com süper bir yatırım zaman zaman markafoni den aldığım kuponları. Sanırım çok yakın zamanda herkesin kullanacağı bir reklam modeli olacak. Bu bağlamda iyi bir yatırım.

 2. Hasan File Hasan File

  Yunus Güvenen 'den bir 2011 değerlendirme yazısı iyi olurdu. Affiliate networklerdeki büyüme oranlarını çok merak ediyorum

  Birde Uğur Özmen ile "2011 yılını markalar müşteriyle iletişim için verimli kullandılar mı" tadında bir sohbet çok güzel ve faydalı olur

 3. Turkstudent.net daha önce yatırım almamışmıydı? Ne yapıyorlar bu paraları artık girişimciler yenilik gelsin siteye. Umarım yatırımcı olarak bu konuda yönlendirebilisiniz. Kaç yıldır site aynı!

 4. Bu arada Tasit.com yatırımı hakkında bir bilgi verebilirmisiniz bu kadar yatırımcıyı nasıl ikna ettiniz? Yoksa bunu Sina Bey mi organize etti?

 5. Yatırım yaptığım alanlar classifieds, Oyun ve E-Ticaret

  classifieds ne demek ?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   ilan (craiglist, sahibinden.com...)

   1. eee yazıya ilan diye yazsanıza o halde

 6. @furkan da dediği gibi bu kadar insanı nasıl ikna ettiniz? Bu kadar ikna kabiliyeti yüksek biri için ikna olmak zor olmazmı acaba?

  Tukstudent e reklamdan başka para nasıl kazanılır ki?