2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Cem Sertoğlu

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Cem Sertoğlu

2011 - 2012 yazı dizisinde bir diğer önemli konuğumuz Cem Sertoğlu.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız? Cem Sertoğlu: 2011'de 4 yatırım yaptık.  Bunlarin ikisi Türk pazarında, ikisi dış pazarlarda yatırımlar.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz? Cem Sertoğlu: 4-6 yatırım planlıyoruz.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir? (E-Ticaret, Sosyal Oyun) Cem Sertoğlu: Teknoloji sayesinde "bağlantılı" hale gelen her sektor ile ilgileniyoruz.  2011 yatırımlarımız arasında 3 tanesi seyahat alanında e-ticaret modelleri geliştiriyorlar. Bir tanesi de insanları ideal eşleriyle buluşturmaya calışan bir arkadaşlık sitesi.

S.Ü: 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak? Cem Sertoğlu: 2012'den beklentilerimi Türkiye ve Global olarak ayırayım. Türkiye'de, çok gelişmiş ödeme ve lojistik altyapılarından faydalanan dikey ve yenilikçi eticaret girişimlerinin artacağını düşünüyorum. Bunların arasında abonelik modellerini deneyenler de olacak. Ayrıca, "brick and mortar" işletmelerin internet odaklarinin artacağını tahmin ediyorum. İnternet uzerinden satış potansiyelinin gücünü artık her sektör farketmiş durumda.

Global çapta ise 2012'nin "implicit web" ve "internet of things" alanlarında önemli adımları getireceğini düşünüyorum.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir? Cem Sertoğlu: Ekibin kalitesi, becerikliliği, dürüstlüğü ve kararlılığı en önde gelen faktör. Daha sonra da pazar büyüklüğü ve modelin ölçeklenebilirliği.

S.Ü: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir? Cem Sertoğlu: "Bügüne kadar katettiginiz yolda, bu işin altından kalkabileceğinize işaret eden başarılarınız neler?"

Diğer şu ana kadar görüştüğüm yatırımcılar arasında çeşitlilik anlamında en geniş kapsamda yatırım yapanlardan biri Cem Sertoğlu diyebilirim. Ölçeklenebilir her türlü projeye yatırım yapabilir diye anladım söylediklerinden. "Implicit Web" ve "Internet of Things" ile de yeni fikirlere bile açık olduğu anlaşılıyor.

Cem Sertoğlu'na proje anlatacakların başarı hikayesi yaratmış olması şart diyebiliriz. Daha önceden yaptığınız işler, başardığınız işler, ayağa kaldırdığınız ve sizin getirdiğiniz projenin üstesinden gelebileceğinize dair her türlü işareti derlemekde fayda var.

Not: Daha önceden de dediğimiz gibi görüşlerini, 2012 hedeflerini merak ettiğiniz kişiler, kurumlar olursa yorum kısmında belirtirseniz onların da 2011-2012 değerlendirmesini kısaca almaya çalışırız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.