2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Çağlar Erol
Röportaj

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Çağlar Erol

2011 ve 2012 yıllarını değerlendirdiğimiz yazı dizimizde görüşleriniz öğrenmek istediğimiz isimlerden biri de Çağlar Erol.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız ?

Çağlar Erol: Bu yıl yalnızca LuxyBox’a yatırım yaptım.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz ?

Çağlar Erol: Önümüzdeki yıl 2 ya da 3 yeni işe yatırım yapmayı planlıyorum. Bunların biriyle ilgili görüşmelerimiz şu anda sürüyor, Ocak ayında sonuçlanacağına inanıyorum.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir ? (E-Ticaret, Sosyal Oyun...)

Çağlar Erol: E-ticaret ve e-ticaret etrafında farklı çözümler ilgimi çekiyor.

S.Ü: 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak ?

Çağlar Erol: 2012 şu an çok popüler olan bazı alanlar için zorlu geçecek. Diğer taraftan özelleşen eticaret sitelerinin başarılı olacağına inanıyorum. Ayrıca mobil cihazların ve mobil ödeme sistemlerinin gelişmesiyle “mobil ticaret” de önümüzdeki yıldan itibaren parlamaya başlayacak.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir ?

Çağlar Erol: Neyi, kimin yaptığını ve çıkış potansiyelini incelerim. Tabi değerleme de hem benim hem girişimcinin kararında çok etkili.

S.Ü: Girişimciye en çok sorduğunuz soru nedir ?

Çağlar Erol: Girişimcinin kendini işe ne kadar adadığını özellikle öğrenmek isterim. Girişimcinin kendisinin de o iş için ciddi riskler alıyor olması, yatırımcı için riskleri önemli ölçüde azaltır.

Buradan çıkardığımız sonuçlar şunlar: e-ticaret, mobil ticaret özelinde, projesine inanan ve bu yüzden ciddi riskler alan yani taşın altına elini iyice sokan ve kendini işine adayan adaylar Çağlar Erol'un kapısını çalabilir. Farklı eticaret projeleri söylemiyle de LuxyBox sonrası yeni eticaret modelleriyle filizlenen fikirleri de takip etmenizi öneririz.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Yorumlar (6)
 1. 2012 yılında yaptığı yatırım miktarı 36bin liraymış. Nasıl yatırımcı kimliğiyle hakkında makaleler çıkıyor anlamış değilim. Bu makalede de değerli hiç bir bilgi göremedim. Reklam kokan işlere benziyor ...

  Bu adamın xing in klonunu yapıp çok iyi paraya satabilmiş olmasından başka bir başarısı varda ben bilmiyorumdur belki.

  Kendisine başarılar dilerim ama birazda kesenin ağzını açsa hakkındaki boş makalelerden çok daha fazla sektöre faydası dokunacağını düşünüyorum.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   2012 ??

   Reklamla nasıl bağdaştırdınız çözemedim.

   Kimin hangi konularla ilgilendiği değerli bir bilgidir, girişimcilerden beklentisi ve girişimcilere sorduğu sorular da bir o kadar önemli.

   Özellikle ülkemizde "elma istiyorum" diyen yatırımcılara "armut versem" diyen girişimci çok. Yatırımcının önceliklerini bilmek yolun yarısına gelmek anlamını taşıyor, gerisi size kalmış.

  2. Sayın Tanrıverdi, tepkim "neden bu adamı ısıtıp ısıtıp karşımıza yatırımcı diye getirmelerine" idi. Bu kaçıncı görüşüm Çağlar Erol yatırımcı kimliğiyle yine bir makalede adı geçiyor.

   Doktorsitesi ya da enuygun gibi projelerden Türk internetinde binlerce var. Bu adam ne projeye ne yatırım yapmış, kaç para ödemiş bunuda bir yazında görelim.

   Gidip Emre Kurttepeli ye sorun bu soruları Çağlar Erol a değil.

   Makalelerin girişimcilere daha fazla faydası dokunsun. 3 kuruşa parlak girişimci avı yapan insanları medyatik yapmak ancak girişimcilerin hevesini kırıyor.

 2. Hakan Türkmen Hakan Türkmen

  Merhabalar, yatırımcılar özellikle önü açık ve projelere başlangıc aşamasındaki daha çok destek olmalı. http://www.gunlukkahve.com 'a yatırım arıyoruz. İlgilnen yatırımcılar ile görüşmek isteriz. Genel gelir modeli e-ticaret olsa da yeni hayata geçecek uygulamalar ile konsept biraz daha değişecek.

 3. Ben en çok Emre Kurttepeli'nin gelecek palanlarını ve yatırım yapmayı düşündüğü alanları merak ediyorum. Bu konu hakkında ayrıntılı olarak (girişimciden ne beklediği, işten ne beklediği gibi) bir röpörtaj gerçekleştirebilirseniz çok memnun olurum.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Emre K. ile röportajımız da geliyor. ;)