En Yaygın Android Sürümü Gingerbread

Google, Android Inc'i 2005 yılında satın aldıktan sonra ilk beta sürümünün ortaya çıkması 2 yıldan uzun sürdü. Beta'dan 1.0 sürümüne geçmek ise bir yıl daha aldı. Fakat o günden sonra Android sürümleri çok daha hızlı ilerlemeye başladı. Android Developers geçtiğimiz günlerde piyasada bulunan sürümlerin kullanım oranlarına dair bir çalışma yayınladılar.

Bu rapora göre şu anda piyasada bulunan 6 farklı Android sürümünden en fazla tercih edileni 2.3.x numaralı sürümleri kapsayan Gingerbread. Hemen ardından ise 2.2.x sürümleri kapsayan Froyo geliyor.

Yayınlanan listede en yeni Android sürümü olan Ice Cream Sandwich yer almıyor ama yaklaşık 2,5 yaşındaki Cupcake'i görmek mümkün.

Kasım ayının son 14 günü boyunca Android Market üzerinden elde edilen veriler ile oluşturulan rapora göre Gingerbread'in kullanım oranı %50,6. Fakat Gingerbread'in 2.3.2'ye kadar olan sürümlerinin bu toplama sadece %0,5 oranda katkı yaptığını, daha büyük olan kısmının 2.3.3 ile 2.3.7 aralığında olduğunun altını çizmek lazım.

Ice Cream Sandwich'in henüz çok yeni olması ve çok az sayıda cihazda yer alması nedeniyle liste yok ama oldukça eski olmalarına rağmen Cupcake ve Donut sürümleri toplamda hala %2,1 paya sahipler. Android 2.0 ve 2.1 sürümlerini kapsayan Eclair ise toplamda %9,6 orana sahip. Listede ikinci sırada yer alan Froyo'nun payı %35,3.

Tabletlere özel geliştirilen Android 3.x Honeycomb sürümünün ise toplam payı %2,4 oranında.

Android 2.3.3 sürümünün kullanım oranı son 6 ay içerisinde yaklaşık %40'lık bir artış göstermiş. 6 ay öncesinde %65 civarında kullanım oranına sahip olan 2.2 sürümü ise %35'e gerilemiş, yani Froyo kullanıcılarının nereyse yarısı bu süreçte işletim sistemlerini Gingerbread'e yükseltmişler.

Görünüşe göre Google yeni sürümlerin kullanılmasını destekliyor ama bazı kullanıcıları halen yükseltmeye ikna edebilmiş değil. Şimdi merak edilen Ice Cream Sandwich'in ne hızla yaygınlaşacağı…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.