WordPress, Kendi AdWords Alternatifini Duyurdu: WordAds

WordPress, Kendi AdWords Alternatifini Duyurdu: WordAds

WordPress online reklam dünyasını değiştirmek için en önemli adımı attı. Ekim ayında WordPress.com'un sahibi olan Automattic, önemli dijital reklam firmalarından Federated Media ile iş birliğine gitmiş fakat bugüne kadar konuyla ilgili kayda önemli bir gelişme olmamıştı. WordPress'in resmi blog'unda yayınlanan bir yazı ile son bir aydır üzerinde sessiz sedasız bir şekilde çalışan program resmen duyuruldu.

"Blog yazarları AdSense'den daha iyisini hak ediyorlar" diyen WordPress, yeni online reklam programı WordAds'in blog sahiplerinin blog'larından gelir elde edebilmeleri için özel olarak tasarlandığını söylüyor.

Her ne kadar WordAds'in AdWords'ten ne gibi farklılıklara sahip olacağı açıklamada belirtilmemiş olsa da, WordPress ve Federated Media'nın bugüne kadar kendi alanlarındaki başarıları ortaya ilginç bir şeyin çıkacağının göstergesi.

WordPress şu anda dünyada en çok trafiğe sahip web sitelerinin %15'ine alt yapı sağlıyor ve her gün 50 bin yeni WordPress tabanlı blog yayına başlıyor. Bugüne kadar gelir üretmek yerine işlevselliğe öncelik verdiklerini söyleyen WordPress'in reklam yöneticisi Jon Burke, WordAds ile blog yazarlarının reklam konusunu dert etmeden içeriğe odaklanmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Programın resmi olarak 2012'nin ilk çeyreğinde hayata geçmesi bekleniyor ama ön kayıtlar şimdiden başladı. Programa dahil olmak isteyen kullanıcılar şu adresteki formu doldurarak başvurularını yapabilirler.

Bu adım ile WordPress, Google'ın önemli rakiplerinden biri olmayı hedefliyor. AdSense programı Google'ın en önemli gelir kaynaklarından biri. Firmanın paylaştığı son finansal rakamlara göre Google 3. çeyrekte AdSense ile 2,6 milyar dolarlık gelir elde etti ve bu rakam Google'ın tüm gelirlerinin %27'sini oluşturuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.