WordPress, Kendi AdWords Alternatifini Duyurdu: WordAds
Bloglar

WordPress, Kendi AdWords Alternatifini Duyurdu: WordAds

WordPress online reklam dünyasını değiştirmek için en önemli adımı attı. Ekim ayında WordPress.com'un sahibi olan Automattic, önemli dijital reklam firmalarından Federated Media ile iş birliğine gitmiş fakat bugüne kadar konuyla ilgili kayda önemli bir gelişme olmamıştı. WordPress'in resmi blog'unda yayınlanan bir yazı ile son bir aydır üzerinde sessiz sedasız bir şekilde çalışan program resmen duyuruldu.

"Blog yazarları AdSense'den daha iyisini hak ediyorlar" diyen WordPress, yeni online reklam programı WordAds'in blog sahiplerinin blog'larından gelir elde edebilmeleri için özel olarak tasarlandığını söylüyor.

Her ne kadar WordAds'in AdWords'ten ne gibi farklılıklara sahip olacağı açıklamada belirtilmemiş olsa da, WordPress ve Federated Media'nın bugüne kadar kendi alanlarındaki başarıları ortaya ilginç bir şeyin çıkacağının göstergesi.

WordPress şu anda dünyada en çok trafiğe sahip web sitelerinin %15'ine alt yapı sağlıyor ve her gün 50 bin yeni WordPress tabanlı blog yayına başlıyor. Bugüne kadar gelir üretmek yerine işlevselliğe öncelik verdiklerini söyleyen WordPress'in reklam yöneticisi Jon Burke, WordAds ile blog yazarlarının reklam konusunu dert etmeden içeriğe odaklanmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Programın resmi olarak 2012'nin ilk çeyreğinde hayata geçmesi bekleniyor ama ön kayıtlar şimdiden başladı. Programa dahil olmak isteyen kullanıcılar şu adresteki formu doldurarak başvurularını yapabilirler.

Bu adım ile WordPress, Google'ın önemli rakiplerinden biri olmayı hedefliyor. AdSense programı Google'ın en önemli gelir kaynaklarından biri. Firmanın paylaştığı son finansal rakamlara göre Google 3. çeyrekte AdSense ile 2,6 milyar dolarlık gelir elde etti ve bu rakam Google'ın tüm gelirlerinin %27'sini oluşturuyor.

Yorumlar (14)
 1. Atıf Yıldırım Atıf Yıldırım

  Sadece özel domaine sahip bloglar kabul edilmekteymiş. wordpres..com uzantılı bloglar sisteme dahil edilmiyor. Bu ayrıntıyı da eklerseniz iyi olur.

  1. Bu dipnotu söylediğiniz çok iyi oldu...

 2. Said Murat Said Murat

  Iste bunu bekliyordum! :) Tesekkurler Wordpress Ailesi! :)

 3. Güzel haber! 2011'de düşüşe geçen blog kullanıcılığında ciddi derecede bir artış sağlayacaktır diye tahmin ediyorum.

 4. Hadi biraz eski zamanlara doğru yelken açalım.

  Oscommerce sistemi Google gözünde değerliydi.

  Daha sonrasında bu taht joomla ailesine kaldı.

  Belirli bir süre sonrasında ise WP devreye girdi.

  Şimdi WP kendi reklam ağını oluşturuyor ve ilk görülen şey ise Adwords clone görüntüsünün olduğu.

  "Blog yazarları adsense reklamlarından daha iyisini hakediyor" cümlesi bence bir profosyonele yakışmayan tanımlama olmuş.

  Şimdi yorumumun en başına dönüp bir soru ile aklınızı karıştırmak istiyorum.

  "Google algoritması her güncellenmesinde bir çok scripti sorgularından düşürüyor (veya hiç göstermiyor). Sizce WP Adwords ekibini reklam konusunda karşısına almasının diyetini öder mi?

  1. Hocam adsense karşısına alan tek bir firma yok zaten türkiye ve dünyada birçok reklam firması hangi firma olursa olsun google her zaman zirvede kalacaktır çok iyi yükseliş yapan ve projesi iyi olan reklam firmalarını da google zaten satın alıyor.Google böyle birşey yapamaz yaparsa imajı zedelenir.

   "her güncellenmesinde bir çok scripti sorgularından düşürüyor " demişsiniz wordpress i zaten google destekliyor herkesin kullandıgı script belli olursa spamcı siteler daha çabuk yakalanır ayrıca nereden biliyorsun desteklediğini dersen uzaga gitmeye gerek yok webmaster tools bölümünden wordpress in yeni sürümü çıktıgın da google mesaj atıyor wordpress sürümünüzü güncelleyiniz diyor..

   “Blog yazarları adsense reklamlarından daha iyisini hakediyor” cümlesi bence akılda kalıcı iz bırakıcı merak uyandıran bir mesaj olmuş ve inanıyorum ki birçok kişi de bu sisteme üye olup deneyecek fakat reklam veren firmalardan para kazanılması gerekiyorsa en reklam verenler nereye reklam veriyor diye bakmak lazım..

   1. Evet, kısmen katıldığım noktalar var.

    Fakat ben bu gibi konularda daha geniş düşünme taraftarıyım. Örneğin lary veya sergey olsam ne yapardım? Desteklerdim WP sitelerini, yalnız dizginler benim elimde olurdu -ki zaten öyle-. Fakat bir süre sonra benim desteklediğim oluşum beni yok saymaya başlar ve ticaretimi baltalamaya çalışırsa ipleri elimde olan desteğimi bir kez daha düşünürdüm. Nihayetinde herşeyden önce bu bir "ticaret" ve işin ucunda hepimizin bildiği gibi ciddi rakamlar bulunuyor.

    Google benzer stratejisini (düşünce bazında) Google Plus ile denedi. Fakat eline yüzüne bulaştırdı. Çünkü sosyal medya yabancı olduğu bir alan, onların işi değil (bence).

    Aynı mantığa yakında facebook'da girecek ve kullanıcılarına kendi arama motorunu sunacak. Eminim ki onlarda eline yüzüne bulaştıracak.

    Çünkü bu bir ticaret ve herkes şansını bazı şeyler üzerinde (mali güç oluşunca) denemek istiyor.

    Burada da William Shakespeare ustanın bir sözü devreye giriyor; "Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın." Herkes kendi alanında ustadır. Bence WP kendi reklam mecrasını oluşturmakla rus ruletine haznesi 5 mermi dolu silahla başlamayı kabul ediyor.

    WP ciddi bir kullanıcı sayısına sahip, Google bunun farkında. Hatta son panda algoritması dürüst olmak gerekirse WP tabanlı sitelerin işine çok yaradı.

    Ben her ihtimali açık düşünürüm. Fakat inanıyorum ki Google WP kanadından, yetkili bir ağızdan gelen "Blog yazarları adsense reklamlarından daha iyisini hakediyor" cümlesine sessiz kalmaz.

 5. Android Android

  Tamamen aktif olmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Çok iyi bir uygulama.

 6. Gürkan Gürkan

  Yalan oldu galiba. 2012'nin ilk çeyreği idi ama ikinci çeyrekdeyiz hala ses yok wordpress'ten geç kaldılar bence biraz.

 7. Okan Aydın Okan Aydın

  WordPress'ten ses soluk yok. Aylardır bekliyoruz, biraz daha beklesek mi acaba? :)

  1. Gürkan Gürkan

   Beta olarak an itibari ile kullanıma açıldı. Sistemi kullanabilmek için paypall hesabınız olması şart. Henüz beta sorunlar var o yüzden.

 8. Para Kazanmak Bilgi Kazanmakla Olur Para Kazanmak Bilgi Kazanmakla Olur

  Yazınızı okuduğumda içimden "evreka" diye bağırmak geçti. Adwords'ün kasıntılarından iyice bıktım. Wordpress de yeni olmama rağmen tam bir hastası oldum. İnşallah bir an önce işler hale gelir. ayrıca sitenizi çok beğeniyorum. Acaba sizde benim sitem için bir yorumda bulunur musunuz. Teşekkür ederim.

 9. Reklam uygulaması güzel ama bu sistem içinde ücretli domain istemeleri pek hoş olmamış.

 10. Faruk Çankaya Faruk Çankaya

  Peki o zaman sorayım Google'ın hali hazırda blog hizmeti varken geliştiremedi mi bunu? WP 200'ün üstündeki Google algoritmasını mı çözdü, yoksa WP'nin yaptığı hamleleri mi doğru kabullenmek zorunda kaldı. WP varken neredeyse SEO yapmaya gerek kalmadı gibi. Rekabet bunun neresinde. Blogger kendindeyken WP'yi satın alması da karizmasını çizdirir.