Akıllı Telefon Pazar Payı Dünya Çapında Yüzde 27'ye Ulaştı

Akıllı Telefon Pazar Payı Dünya Çapında Yüzde 27'ye Ulaştı

Akıllı cep telefonlarının dünya çapıdaki pazar payı Vision Mobile tarafından açıklanan istatistiklere göre yüzde 27 seviyesinde. Akıllı cep telefonu dağılımı kıtalara göre farklılıklar gösterirken hızlı dünya genelinde hızlı büyümesini sürdürüyor.

Vision Mobile’ın paylaştığı veriler Nokia’nın halen dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi olduğunu gösteriyor. Dünyadaki tüm cep telefonlarının yüzde 25’ine sahip olan Nokia’yı, yüzde 18’lik pazar payı ile Uzakdoğulu Samsung takip ediyor. Samsung’a LG, HTC, ZTE ve Huawei’i de eklediğimizde Uzakdoğulu küresel markaların tüm cep telefonu pazarındaki payı ile yüzde 34’e yükseliyor.

Apple’ın toplam pazardaki payı yüzde 5 iken, Google’ın satın aldığı Motorola’nın pazar payı yüzde 1 olarak göze çarpıyor. Blackberry’nin üreticisi RIM ve Android ile popülerleşen HTC  yüzde 3 Pazar payı alıyor.

İstatistikler mobil işletim sistemlerine indirgendiğinde Android’in üstünlüğü kendini gösteriyor. Android akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 11’ine, iOS ve Symbian ise yüzde 5’ine erişiyor.

Akıllı telefon yoğunluğu Kuzey Amerika’da en yüksek seviyede (yüzde 63). Bunun yanında Afrika ile Asya ve Avrupa’nın seçilen bölgeleri dışında halen akıllı telefonların hakimiyetinden bahsetmek söz konusu değil. Batı Avrupa’da yüzde 51 olan akıllı telefon oranı, Asya Pasifik bölgesi, Afrika-Ortadoğu bölgesi ve Latin Amerika’da ortalama yüzde 18’e düşüyor.

Vision Mobile, 2011’de Avrupa’da 153 milyon akıllı telefon satılmasını öngörürken, bu sayı Asya Pasifik bölgesinde 145 milyona, Kuzey Amerika’da 109 milyona, Afrika-Ortadopu bölgesinde 37 milyona düşüyor.

GSMA’in öngörüleri Asya’nın 2020 itibariyle internete bağlı cihazların yarısını barındıracağını gösteriyor ki Asya Pasifik bölgesinde 2011’de beklenen 603 milyonluk ‘akıllı olmayan’ telefon satışının 2015 barajını geçtikten sonra bu öngörüyü pekala doğrulayacağı aklıma geliyor.

Güney Asya’daki Android yöneliminin katlanarak büyümesi ve Çin’in ABD’den daha büyük bir akıllı telefon pazarı haline gelmesi de GSMA’i haklı çıkarıyor.

Türkiye’ye baktığımızda ise Google’ın ülkemiz için akıllı cep telefonu kullanım oranını yüzde 14 seviyesinde gösterdiğini biliyoruz. Aslında bu oran 2009’da Webrazzi’de 487 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçlarına çok uzak.Söz konusu araştırmada Webrazzi okuyucularının akıllı telefon kullanma oranı yüzde 50,5 çıkmıştı fakat Webrazzi okuyucularının özel bir kitle olduğunu ve halen yüzde 50 gibi bir akıllı telefon yaygınlığına ulaşmadığımız tahmin edilebilir bir gerçek.

Kısacası Türkiye’de doğu-batı ayrımları yaptığımızda Avrupa benzeri bir dağılım çıkacaktır. GFK, Türkiye’de akıllı telefon satışlarının Haziran 2009-Nisan 2010 arasında 4,5 kat artarak 138.000’e ulaştığını söylüyordu ki bugün bu sayının çok daha yüksek olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bu konuda yeni istatistikler edindikçe sizlerle paylaşacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.