Müşteri Sadakatinde iPhone Açık Ara Önde [Araştırma]
Mobil

Müşteri Sadakatinde iPhone Açık Ara Önde [Araştırma]

Cep telefonunuzu değiştirecek olsanız yeni telefonunuzun hangi marka olmasını tercih edersiniz? Araştırma firması Gfk'nin son raporuna göre iPhone kullanıcılarının %84'ü bu soruya "iPhone" yanıtını veriyorlar.

9 farklı ülkeden yaklaşık 4500 kişinin katıldığı araştırmada elde edilen sonuçlara göre diğer markaları kullanan tüketiciler için bu oran çok daha düşük. Örneğin Google'ın işletim sistemi Android'e sahip telefonları tercih eden kullanıcıların bir sonraki telefonlarında aynı işletim sistemini görmek istediğini söyleyenlerin oranı %60'lar seviyesinde. BlackBerry'de ise oran daha da düşük. Bir sonraki telefonunun da BlackBerry olmasını isteyen kullanıcıların oranı %48'de kalıyor.

Müşteri memnuniyeti bu sonuçların ortaya çıkmasında önemli bir etmen ama tüketicilerin farklı bir telefona geçmelerine engel olan önemli bir neden daha var…

Apple'ın 2007 yılında ilk iPhone'u piyasaya çıkardığı günden beri büyük bir ustalıkla kurduğu iOS ekosistemi kullanıcıların önemli bir kısmı için vazgeçilmez hale gelmiş durumda. iPhone kullanıcılarının %84'ünün telefonlarını yeni bir iPhone ile değiştirmeyi tercih etmelerinin nedenlerinden biri de bu: Alıştıkları sistemi ve özellikleri değiştirmek istemiyorlar.

Kendi sistemine sahip olan tüm markaların kullanıcıların için benzer bir durumun varlığı göze çarpıyor. Ortalama olarak tüketicilerin %63'ü alıştıkları sistemi değiştirmeye hevesli görünmüyorlar.

Satın almış oldukları içerikler, belli bir süre kullandıkları için artık vazgeçilmez hale gelmiş uygulama ve özelliklerin verdiği güven, tüketicileri farklı bir markayı tercih ederek maceraya/riske girme isteğini dizginliyor.

Bu anlamda markaların kurdukları ekosistemin önemi büyük ve Gfk'nin araştırmasına göre bu konuda en başarılı olan firma Apple. Tabi ki burada Apple'ın ürünleri arasındaki uyumun da etkisi göze çarpıyor. Android tecrübesinin farklı üreticilerin yaklaşımı ile değişik cihazlarda farklılık gösteriyor olması, tüketiciler için aynı düzeyde bir marka sadakati oluşmasını engelliyor.

Fakat Reutuers'ın haberine göre Gfk analistlerinden Ryan Garner Apple'ın bu alanda açık ara önde olmasına rağmen 2012'de bu durumun değişebileceğini söylüyor. Çünkü hem Google, hem de yeni atılımları ile Microsoft kendi ekosistemlerini güçlendirecek hamleler hazırlığındalar.

Fakat açıkçası Apple'ın da bu sırada boş duracağını sanmıyorum…

Yorumlar (5)
 1. Google'ın bu sistemi değiştirebileceğine inanmıyorum. Microsoft'ta durum değişebilir.Microsoft kendi yaygınlığını ve müşteri deneyimini kullanabilirse özgün arayüzü ile bir noktaya gelebilir.

 2. M.keskinoglu M.keskinoglu

  Cok gereksiz bir karsilastirma olmus ozellikle su acidan, ios u sadece apple kullaniyorken androidi onlarca telefon markasi kullniyor. Basta yazinin resmi bile yanlis secilmis. burada firmanin musteri memnuniyeti saglamasidir. Eger androidi tek bir marka kullaniyor olsaydi bu arastirma dogru olurdu. Bu sekilde iki markanin musteri memnuniyetini karsilastirabilirsiniz.

 3. Orhan Boyraz Orhan Boyraz

  Android'den ne kadar memnun olduğumu anlatamam. Hem ücretsiz hem sorunsuz, daha ne olsun?

 4. Renklidergi Renklidergi

  ne yani şimdi mac kullananlar % bilmem kaç memnun oldu diye windowsu yerin dibine geçirmek mi lazım?

  hangi mac kullanıcısı sonraki bilgisayarında wfindows görmek ister?

  pki ya linux kullanıcısı? Hangisi sonra windows u tercih edeR?

  bırakın onu nokia kullanıcılarına bakın? kolay kolay tel markası değiştirmeyen bir kullanıcı kitlesi mevcut...

  hangi İphone kullanıcısı aynı zamanda androidli bir telefon kullanır? Ve @orhan Boyraz'ın dediği gibi hangi marka telefon ile? Ve arasında kıyas yapar da sağlıklı bir eleştiri yapar?

  Eee şimdi ne araştırması bu? Bu tarz araştırmaların hiç de yapıcı olduğunu düşünmüyorum. Hatta gazetelerdeki "bilimadamları nanenin burun kaşıntısına iyi geldiğini buldular" haberleri ile aynı sınıfa koyuyorum =)

 5. Engin Güney Engin Güney

  Webrazzi hep androidi kötüleyen iosu ve apple yücelten yazılar yazılıyor ne ilginçtir.Gecen bir yazı vardı Fırat Demirel tarafından yazılan androidi eleştiren.