Google'dan Alışveriş Alışkanlıklarımızı Ortaya Koyan Bir Araştırma

Google'dan Alışveriş Alışkanlıklarımızı Ortaya Koyan Bir Araştırma

Haziran ayında Türk kullanıcıların otomobil alımında interneti ne kadar kullandığını araştıran Google, bu kez Türk perakende sektörüne özel bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Türk internet kullanıcılarının online alışveriş alışkanlıklarını ‘Thinkretail’ adlı araştırmada inceleyen Google da e-ticaret sektörünün büyüdüğünü gözler önüne seriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllık Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım anketi sonuçları, internetten alışveriş yapma oranının 2011 yılında yüzde 18,6 seviyelerine ulaştığını paylaşıyor. Yapılan araştırmada Türkiye’nin farklı bölgelerinden seçilen 1000 kişinin görüşlerini bizimle paylaşıyor.

Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, söz konusu araştırmayı değerlendirirken perakende sektöründeki oyuncuların fiziksel mağazacılığın yanı sıra interneti de kullanarak çoklu satış kanalı oluşturmaları gerektiğine işaret ediyor. Bu konuda ulusal markarların çeşitli adımlar attığını da görüyoruz ve Hiçsönmez bu yönelimin haklılığına işaret ediyor.

Thinkretail sonuçları internetten alışveriş yaparken en çok rahatlığa önem verdiğimizi, fiyat avantajı ve ürün çeşitliliğini önemsediğimizi gösteriyor.

Yükselen Kategoriler

Araştırmada "Önümüzdeki 12 ay içerisinde internet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna yüzde 60 oranında olumlu yanıt veren katılımcılar elektronik eşya, beyaz eşya, giyim/aksesuar ve kozmetik kategorilerinin yükselişine kanıt oluşturuyor.

Anneler Daha Çok Araştırıyor 

Kadın e-ticaret kullanıcılarının önemli bir bölümünü oluşturan anneler ise Thinkretail sonuçlarına göre, ürün araştırma ve satın alma için interneti oldukça aktif kullanıyor. Araştırmaya göre arama motoru kullanıcılarının yüzde 80'inden fazlası ve annelerin yüzde 90'ı gıda, giyim ve aksesuar, ev bakımı, kişisel bakım ve kozmetik kategorilerinden ürün satın alıyor. Anneler en çok kişisel bakım ve ev aletleri kategorisini araştırıyor.

Google'ın bu araştırması internette en çok araştırma yaptığımız kategoriyi elektronik olarak gösterirken, beyaz eşya, giyim aksesuar ve kişisel bakım & kozmetik kategorilerine özel araştırmaların da yükseldiğini gösteriyor.

Neden İnternetten Ürün Almıyoruz?

Bu soruya "güvenlik endişesi" cevabını vermek aklınıza gelebilir ancak Google ilk sırada tüketicilerin alacağı ürünü görmek ve dokunmak istemesinin yani "gerçeklik duygusunun" geldiğini ifade ediyor. Aslına bakarsanız güvenlik endişesinin ilk sırada gelmesi pek de doğru değil. Çünkü artık e-ticaret siteleri oldukça güvenli satış süreçleri tasarlayabiliyor ve kullanıcılar dilerse kapıda veya havale ile ödeme yapabiliyor.

Ürünleri Nerede Arıyoruz?

Arama motorları ilk başvuru kaynağı olarak göze çarpsa da, uzman mağazaların web siteleri ilk sırayı zorluyor. Google'ın ilk sırayı koruması için ürün arama özelliğini daha fazla öne çıkarması gerekiyor.

Sıralama üreticilerin/markaların web siteleri, ürün/fiyat karşılaştırma siteleri vb.. şeklinde uzuyor ve sosyal ağlar yüzde 15'in üzerinde bir pay alarak sondan 3. sırada geliyor.

E-ticareti anlamak ve hem satış hem de hizmet anlamında başarılı girişimler çıkarılması adına güzel veriler sunan bu araştırmanın olabildiğince çok girişimciye ulaşmasını diliyorum..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.