comScore Digital Analytix Türkiye Pazarına Giriyor

comScore Digital Analytix Türkiye Pazarına Giriyor

2010 yılında web analitik şirketi Nedstat'ı satın alan comScore, bu yatırımın geri dönüşünü almak için hizmet alanını genişletiyor ve Türkiye'ye giriyor. Yaklaşık 37 milyon dolarlık bir satın alma yapan comScore, Türk web analitik pazarına comScore Digital Analytix adıyla adım atıyor.

BBC ve Otto Group gibi küresel markalarla çalışan Nedstat, Amsterdam merkezli bir bir şirketti. Bugün Türkiye'ye geleceğini öğrendiğimiz Hollandalı ekip, comScore Türkiye ekibi ile gerekli çalışmaları yapacak ve Türkiye'de medya ve e-ticaret alanında bazı şirketlerle görüşmelerde bulunacak. Ardından Digital Analytix'in Türkiye temsilciliğini comScore Türkiye ekibi üstlenecek.

comScore'un web analitik pazarına girmiş olması özellikle kurumsal anlamda önemli bir gelişme. Yılların getirdiği tecrübeyi önemli bir yatırımla güçlendiren comScore'un veri işlemede dikkat çektiği bazı noktalar var.

Verileri bütün ve ayrık olarak sınırsız korelasyon ve boyutta depolayan comScore, yapılandırılmış veya yapılandırılmamış veri kaynaklarını Digital Analytix'e aktarma şansı veriyor. 2010 yılında mobil analitik şirketi Nexius'u da 24 milyon dolara satın alan comScore, tüm cihazlardan gelen verileri tek noktada görüntüleyerek kullanıcı davranışlarını belirlemek için demografik bilgileri kullanıyor.

comScore'un başarılı olup olmayacağı konusunda Forrester'ın bu konudaki raporu da fikir verebilir. Forrester, comScore'un site ölçümlemenin üzerinde kitle ölçümlemesinde karşılaştırmalı bir etki ile önemli olduğunu söylüyor. Google, IBM, Webtrends ve Yahoo ile beraber comScore'u de değerlendirmeye alıyor.

comScore raporlarını dikkatle takip eden medya ve internet şirketlerinin bulunduğunu biliyoruz. Bu ürünün 1 yıllık bir deneyimin üzerine Türkiye'ye giriş yapması iddialı olabileceğini gösteriyor ama comScore'un ne kadar pazar payı alacağını zaman gösterecek ve comScore Digital Analytix başarılı olursa Türkiye internet pazarın adı Avrupa'da ve dünyada daha çok geçecek..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.