App Store'da Oyunlara da Abonelik Sistemi Geliyor
Mobil

App Store'da Oyunlara da Abonelik Sistemi Geliyor

Apple, beğendiğiniz uygulamaları ayrı ayrı satın almanıza olanak tanıdığı gibi, bu imkanı sunan uygulamalar için bir de abonelik sistemine sahip. Fakat abonelik sisteminden bugüne kadar ağırlıklı olarak gazete, dergi gibi haber kaynakları veya Netflix gibi video servisi sunan uygulamalar yararlanabiliyordu. Big Fish Games'in yeni uygulaması ise abonelik sistemini oyunlar için kullanılabileceğini gösteriyor.

Big Fish'in yeni uygulaması kullanıcılara tek bir fiyat ile tüm oyunlarını sınırsız olarak oynama imkanı veriyor. Başlangıç için belirlenen 4,99 dolar olan aylık ödeme bir süre sonra 6,99 dolara çıkartılacak ve bu ödeme abonelik devam ettiği sürece her ay yenilenecek.

Tek fiyata sınırsız oyun bir iş modeli olarak son derece ilgi çekici ve başka açılımlara da gebe fakat Apple'ın da temkinli yaklaştığı bu modelin yaygınlaşması bazı sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

Bloomberg'in haberine göre Big Fish'in kurucusu Paul Thelen, abonelik sisteminin duyurulmasının ardından bu model üzerinde çalışmaya başladıklarını ama Apple'dan onay alma sürecinin normalden daha uzun sürdüğünü söyledi. Fakat iPad'in popülerliği ve ödeme kolaylığı sayesinde bu uygulamanın çok ilgi çekeceğine inanıyor.

Big Fish uygulamasının çalışması için internet bağlantısı gerekiyor. Oyunlar Big Fish'in sunucularından oyunculara gönderiliyor ve herhangi bir sınırlama olmadan oynanabiliyor. Abonelik sona erdirildiğinde ise oyunlar cihazda depolanmadığı için oynamaya devam mümkün olmuyor.

Big Fish'in uygulamasının ayrıca ücretsiz bir sürümü de bulunuyor. Bu sürümde oyuncular günde 30 dakika boyunca diledikleri oyunları reklam destekli olarak oynayabiliyorlar.

Bu modelin diğer büyük oyun firmaları tarafından da takip edileceği kesin. Hatta bağımsız oyun geliştiricilerin bir araya gelerek veya dağıtımcıların desteği ile oyunlarını benzer uygulamaların çatısı altında toplamaları da son derece mümkün. Bu durum bağımsız oyun geliştiricilerin en büyük sorunlarından biri olan görünülürlük problemine de çare olabilir.

Fakat Apple'ın bu konuda temkinli olmasının da bir nedeni var. Big Fish'e aylık 6,99 ödeyen bir kullanıcının, diğer alternatiflere de aylık düzenli ödemeler yapması kısa süre sonra ortaya aylık yüklü bir fatura çıkmasına neden olabilir ve bu da kullanıcıları bu modelden soğutabilir. Bu nedenle Apple'ın bu noktada devreye girmesi ve bu modelin kullanımına bazı sınırlamalar getirmesi muhtemel...

Güncelleme (24.11.2011): Apple, sürpriz bir kararla Big Fish'in oyunlarda abonelik sisteminin önünü açan uygulamasını App Store'dan kaldırdı.

Yorumlar (2)
 1. Ayrıca bu tarz modellerde şöyle büyük bir sıkıntı daha var; az bir para ile çok daha fazla oyuna ulaşma seçeneğini kullanıcının bir süre sonra normalleştirme yatkınlığı. Zaten 0.99$ - 2.99$ gibi oldukça düşük ve komik ücretler karşılığında uygulamalar edinilebiliyorken birde bunun üstüne daha fazla indirim ile ürünleri satmaya çalışmak geliştiricileri emek işçisi, dağıtım kanallarını da sürekli üretim ve tüketim isteyen patron konumuna sokuyor..

  Bağımsız geliştiriciler -adı üzerinde- bağımsız, yani hiç bir yayıncıya bağlı olmadan kendi oyununu yapan ve -genelde- kendi yayınlayan geliştiricilerdir. Kendilerini finanse ederler, tüm riski kendileri alır, bunun yanında tüm kazanç da tabii ki kendilerine kalır. Bunlar geliştirme sürecinde kararları kendi insiyatiflerine göre alırlar, projeye tamamen kendi bakış açıları ile yön verirler.

  Siz bağımsız geliştiricilerin tek başına yaptıkları ürünler ile iş yapamayacakları bir ekosistem oluşturursanız bu geliştiricilere yaşam hakkı tanımassınız.

  Görünürlük elbette önemli bir problem ama çözüm büyük reklam - dağıtım ağlarının kolu kanadı altına girmek değil - en azından kendilerine bağımsız geliştirici diyenler için değil.

  Özellikle iOS platformunda oyun fiyatlarının 0.99$ gibi -şaka- fiyatlar yerine daha mantıklı değerlere yükselip bununla birlikte çıkan ürünlerin de kalitesinin artması beni çok daha mutlu ederdi. Ama ne yazık ki, nerede ucuzluk insanlar hep oraya üşüşüyorlar, ellerinde 2000tl lik aletlerle hala uygulamaya vereceği 1$ ın hesabını yapan insanlar o kadar çok ki. Böyle bir sistem içerisinde çoğunluk geliştirici hiç bir şey kazanamaz iken ancak çok ama çok ufak sayıdaki yıldızı parlayan şirket büyük meblalar kazanabiliyor. Zaten devamlı da bu başarı hikayelerinin haberi yapılıyor, başarısızlıkları ve nedenlerini çok fazla kişi sorgulamıyor :)

  1. Mehmet Sarper Mehmet Sarper

   1$ diye beğenmediğiniz rakamlar sayesinde bir geliştirici 1 milyon dolar kazanabiliyor.Zaten satın alınan uygulamaların çok büyük bir çoğunluğu bir süre sonra kullanılmıyor ve siliniyor.