PayPal, Facebook Üzerinden P2P Para Transferi Başlattı

PayPal, Facebook Üzerinden P2P Para Transferi Başlattı

PayPal'ın yenilenmiş Facebook uygulaması sayesinde artık en popüler sosyal ağ üzerinden kullanıcılar birbirlerine para gönderebilecekler. PayPal'ın yeni başlattığı Send Money adlı uygulama PayPal hesabı olan iki kullanıcı arasında, ekstra bir ücretlendirme olmadan para transferi imkanı sunuyor.

Sosyal ticaretin büyük bir hızla arttığı günümüzde PayPal adına bu alanda atılan önemli bir adım olarak dikkat çeken Send Money ile arkadaşınıza para gönderirken yanında bir e-kart da seçebiliyorsunuz fakat bu zorunlu değil. Dileyenler sevimli bir e-kart seçmekle uğraşmadan doğrudan ödeme göndermeyi de tercih edebiliyorlar.

Send Money uygulaması aslında teknik olarak çok büyük bir yenilik getirmiyor. Bir PayPal hesabından, diğer bir PayPal hesabına para göndermenin asıl ilgi çekici olan kısmı bunun Facebook üzerinden gerçekleşecek olması. İleriye dönük çok ilginç açılımlara gebe olan bu uygulama ile ilgili diğer önemli detay ise Facebook'un bu işten bir karı olmaması...

Send Money yardımı ile para göndermek için uygulamanın sadece arkadaş listenizi görme iznine ihtiyaç duyuyor. Çok daha az işleve sahip olmasına rağmen neredeyse tüm izinleri talep eden uygulamaların yanında Send Money'in bu yaklaşımı da oldukça hoş. Bu izinler dışında Send Money bir de alıcının e-posta adresini girmenizi istiyor. Bu sayede alıcının da bir PayPal hesabı olduğunu doğruluyor.

Facebook'un bu işten bir karı yok çünkü uygulamanın tek yaptığı Facebook'u bir platform olarak kullanarak PayPal hesapları arasında transfer yapmak. Bildiğiniz gibi Facebook'un ayrıca kredi yapısı bulunuyor. Kullanıcılar Facebook kredilerini, PayPal gibi servisler veya kredi kartı ile satın alabiliyorlar. Send Money üzerinde satın alacak bir ürün ya da hizmet olmadığı için Facebook kredilerine de gerek duyulmuyor. Pek çok açıdan 2009 yılında başlamış olan ve PayPal'in orijinal Send Money servisinin bir uzantısı olan bir uygulaması daha vardı. Facebook'taki yeni Send Money ise büyük oranda bu yapının geliştirilmiş ve e-kart eklenmiş hali.

Facebook'un Facebook'taki Send Money uygulamasının dışında kalması ise aslında bilinçli bir tercih. Facebook'un benzer bir alt yapıyı kendi platformu üzerinde çok daha geniş özelliklerle entegre etmesi teknik olarak mümkün olsa da, asıl işi bu olmadığı için tercih etmemiş durumda. Para transferine aracılık yapmak (ve bunun getirdiği sayısız sorunla uğraşmak) yerine, platform üzerindeki ödemelere aracılık yapmayı tercih etmiş olması PayPal'ın da işine geliyor, bu da iki firmanın stratejik işbirlikleri açısından önemli bir nokta.

Send Money uygulamasının Facebook tarafından onaylanmış olması da sosyal ağ sitesinin stratejik çözüm ortakları ile birbirlerinin alanına girmeden ama yardımlaşarak ne tarz iş birlikleri üretebildiğinin de çok güzel bir örneği. Sanıyorum bu yaklaşımda bir dönem Zynga ile yaşadığı olumsuz tecrübelerin de katkısı var.

Send Money teknik olarak çok büyük bir yenilik olmasa da, sosyal para transferi dönemini başlatmış olması açısından çok önemli. Bu uygulama ile birlikte kullanıcıların sosyal ağlar ve özellikle de Facebook üzerinde paylaşımlarının finansal bir boyut kazanması, sosyal ticaret kavramının da önümüzdeki dönemde daha da büyük gelişmeler ve değişimler göstereceğinin bir kanıtı.

Hayat sosyal ağlara taşınıyor ve PayPal bu uygulama ile hayatın sadece komik videolar ve durum güncellemeleri paylaşmaktan daha fazla şey içerdiğini de göstermiş oldu…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.