Mobil Oyunlar Nereden Kazanıyor? [İnfografik]
Mobil

Mobil Oyunlar Nereden Kazanıyor? [İnfografik]

Mobil oyunların oyun sektöründeki ağırlığı her geçen gün artıyor. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde %50'nin üzerinde büyüme göstermesi beklenen sektöründeki en hızlı büyüyen platform ise mobil oyunlar.

Şimdiden gelirleri tüm taşınabilir Nintendo ve Sony cihazlarının gelirlerini geçmeyi başarmış olan mobil oyunlar aslında henüz yolun başında. Pazar çok genç ve alışkanlıklar yeni yeni oluşmaya, oturmaya başlıyor. Sektörün gelir modelleri de, kullanıcıların beklentilerinin şekillenmeye başlaması ile birlikte şimdiden önemli değişimler göstermeye başladılar bile.

Mixpanel ise farklı kaynaklardan bir araya getirdiği veriler ile mobil oyun dünyasında gelir modellerinin dünü ve bugününü keyifli bir infografik üzerinde gösteriyor.

İnfografikte yer alan ilginç bilgilerden ilki ücretli mobil oyunların büyük düşüşünü ortaya koyuyor. 2010 yılında mobil oyunların ABD'deki gelirinin %92,5'i ücretli oyunlar tarafından oluşturulurken, bu oranın 2014'te %12,5'e düşeceği tahmin ediliyor. Yani kullanıcılar ücretli oyunlardan yavaş yavaş uzaklaşmaya ve oyun içi satın almaların mümkün olduğu ücretsiz oyunlara doğru yol almaya başlıyorlar.

Haziran 2010'da en çok indirilen 200 iOS oyununun gelirlerinin sadece %9'u ücretsiz oyunlar tarafından üretilirken, sadece bir yıl sonra bu oran %52'ye yükselmiş durumda. Oyun içi satın almalarda ortalama ödenen rakam ise 14 dolar olarak hesaplanmış.

2011 için mobil sanal ürün satışlarının 3 milyar dolarlık bir pazar olduğu hesaplanıyor. 2016 yılında ise bu pazarın yaklaşık %166 büyüme göstererek 8 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Oyunlarda en çok tercih edilen sanal ürünler %68'lik oran ile tüketilebilen (belli bir süre etkisi olan) sanal ürünler. Mobil oyunlarda harcanan paranın %30'u dayanıklı (oyuncuya devamlı fayda sağlayan) sanal ürünlere gidiyor. Kişiselleştirmeye harcanan para ise toplamın sadece %2'si civarında.

Ücretsiz oyunlarda, kullanıcılarının oyun içi satın almaya yatkın olması büyük önem taşıyor. Ve yapılan araştırmaya göre iPhone bu konuda önemli bir avantaja sahip. Ücretisiz bir oyuna sahip olan iPhone kullanıcılarının oyun içi satın alma gerçekleştirme oranı %13. Diğer tüm cihazların ortalaması ise %3'te kalıyor.

İşte tüm bunların ve daha fazla detayın bulunduğu infografik…

Yorumlar (4)
 1. Mrauthor Mrauthor

  İngilizce bilmediğim için sayenizde kendimi 2. sınıf insan hissediyorum ... Sanki herkes ingilizce bilmek zorundaymış gibi ingilizce infografikler ekliyorsunuz.Çok basit bir şekilde infografikte olan ingilizce kısımları temizleyerek Türkçesini yazabilirsiniz ...

  1. Merhaba,

   Aslında infografikteki bilgilerin çok büyük kısmı yazının içerisinde yer alıyor. Çok ufak (kişisel olarak benim daha az önemli olduğunu düşündüğüm) bir kısmına Türkçe olarak yer vermedim.

   Fakat bunun belirtilmemiş olması eksik olmuş gerçekten de. O konuda haklısınız, bundan sonra daha dikkat edeceğim.

   İnfografiğin üzerinde oynama yapmak ise hem görselliği bozmamak, hem de çalışmanın asıl sahibine saygıdan uygun olmaz diye düşünüyorum. Diğer yandan Türkçe içerikli infografikler ne yazık ki çok fazla üretilmiyor ama onlara da elimizden geldiği kadar yer vermeye çalışıyoruz.

   1. Mrauthor Mrauthor

    Öncelikle eleştirimi dikkate alarak düzgün bir dille cevapladığınız için teşekkür ederim.Lakin infografikteki sadece yazıları değiştirmek hiç bir şekilde görselliğe zarar vermez.Paintte dahi yapabilirsiniz.Yazının arka planının rengini alır,ingilizce yazının üzerini boyar,Türkçesini yazarsınız.Bu sayede orjinalinden farksız olur.Yapan kişiye saygısızlık olacağını düşünürseniz de altına ingilizce yada Türkçe yapan kişinin adını belirterek teşekkür edersiniz.Kaldı ki ingilizce olduğu için net anlamıyorum ama sanırım zaten kimin yaptığını belirtmeyip kendisine teşekkür etmeyerek kısmen bir saygı duymamış oluyorsunuz.Burası gibi internet dünyasının önemli bir Türk haber kaynağının Türklere hitap ettiğini varsayarsak o zaman Türkçe konusunda gerekli hassasiyet gösterilmesi gerek.Yine de yazılarınızı severek takip ediyorum ve daha nice yazılarınızı okumayı umut ediyorum.

   2. Merhaba,

    Öncelikle infografiği hazırlayan Mixpanel ekibi, yazıda linki yer alıyor :)

    İnfografiğin metinlerini değiştirmekle ilgili teknik kısım dediğiniz gibi çok zor olmasa da, yine bir bütün olarak değerlendirildiğinde renk uyumu, kullanılan yazı tipi, yazı tipinin rengi, puntosu, konumu gibi pek çok detayı aslına uygun olarak üretmek biraz daha özel bir çalışma gerektiriyor. Onun yerine görsel kısmın bütünlüğünü bozmadan bilgileri yazı içerisinde metin olarak aktarmak benim görüşüme göre daha uygun.

    Bu sırada Webrazzi, İngilizce ile bu derece iç içe olan bir alanda Türkçe kullanımı konusunda en hassas yayınlardan biri. Yorumlarınız ve uyarılarınızla bunu daha da arttırmayı hedefliyoruz. Yapıcı eleştirileriniz ve güzel yorumlarınız için teşekkürler...