Google Apture ve Katango'yu Satın Aldı
Yatırım

Google Apture ve Katango'yu Satın Aldı

2011'in sonuna yaklaşırken Google'dan iki yeni satın alma haberi geldi. Bunlardan Apture, Google.com'un hayatımızdaki yerini değiştirmeye aday. Diğeri ise Katango, Google+ ile Facebook rekabetinde görev alacak.

Özellikle Readwriteweb.com ziyaretçilerinin Apture'a kesinlikle rastladığını tahmin ediyorum. Normalde bir yazı içinde bilgi sahibi olmak istediğimizde Google'da ararız. 2007'de kurulan Apture ise Google'ı aradan çıkararak bu ihtiyacı karşılıyordu. Gelinen noktada Google bu durumu sezmiş görünüyor.

Seçili kelime ya da kelimeler için bir bilgi penceresi açan Apture, bilgiye ulaşmanın en hızlı olmasa da, en kısa yolu olarak tanımlanabilir. Bir çok kaynaktan yazılı ve görsel bilgiler sunan Apture, Google'ın hayatımızda kalması adına kesinlikle önemli katkılar sağlayacak. Google'ın arama teknolojileri ise daha iyi bir Apture (adı yenilenebilir) kullanmamızı sağlayacak.

Bir Türk çalışanı da olan Apture'ın şimdiye dek 4,6 milyon dolar yatırım almış olması, yeni bir bilgi katmanı olmanın hak edilmiş karşılığı gibi görünüyor. Chrome eklentisi de olan Apture'ın bir Google hizmeti olmasını merakla bekliyorum.

Katango'ya gelecek olursak, Google'ın Google+ için yeni bir yetenek satın alması yaptığını söyleyebiliriz. Katango, Google Plus'da yer alan bağlantıları sınıflandırma modeline (circles) benzer bir yapıda sosyal ağ arkadaşlıklarımızı düzene sokmaya çalışıyordu. Kleiner Perkins Caufield & Byers'dan 2 milyon dolar yatırım alan Katango, 1 yıl gibi bir sürede Google'a kendini beğendirmiş oldu.

Yorumlar (5)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  apture ne güzel birşeymiş... yaygın olmamasına şaşırdım doğrusu...

 2. Eskiden beri çeşitli eklentilerin parça parça yapmaya çalıştığını Apture daha derli toplu bir şekilde yapmaya çalışıyor. Benzeri eklentilerden çok sayıda olmasına rağmen şu zamanda aralarından sıyrılabilen bir proje olarak dikkat çekici.

 3. Apture çok basit ve kullanışlı bir ürün geliştirmiş. İlham verici bir girişim gerçekten.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Firefox'ta Apture'in bir benzeri var, üstelik bir Türk geliştiricinin ürünü. Gayet başarılı ve son zamanlarda kendini yenileyen, kişiselleştirilebilir bir araç.

   Budaneki - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/budaneki/

 4. Oguz Serdar Oguz Serdar

  Apture, bir Turk calisanin yani sira bir Turk co-founder ile yola cikmis bir girisim.

  http://www.cansar.com/about/