x

Superonline’ın kurucusu Babür Özden ile Video Röportaj

Bildiğiniz üzere Silikon Vadisi’nden başarılı Türk girişimcilerle röportaj serisi hazırlıyorum. Bundan sonra buradaki heyecanı ve atmosferi daha iyi aktarmak adına elimden geldiği kadarıyla röportajlarımı video röportaj şeklinde devam edeceğim.

Video röportaj serimin ilkini Superonline’ın kurucusu Babür Özden ile gerçekleştirdim. Babür Bey, Süperonline’ın kuruluş sürecinden, bu süreçte karşılaştıkları problemlerden, İxir projesinin başarısızlık nedenlerinden, ve Amerika’daki ekosistem üzerine olan sorularımı yanıtladı.

Röportajımızı Steve Jobs’ın son zamanlarda ziyaret ettiği, Palo Alto’da ki Türk restoranı Baklava’da gerçekleştirdik. Restoran sahibi İlker Bey, bizim için Steve Jobs’ın geldiğinde tercih ettiği masayı hazırladı. Röportajımız oldukça keyifli geçti. Umarız siz de keyif alırsınız.

Babür Özden ve Kerim Baran liderliğinde 10 Kasım Cuma günü Cisco Türkiye ofisinde gerçekleşecek olan etklinlige özellikle girişimci adaylarının katılmalarını öneriyorum. Katılım sınırlı sayıda olacak bu yüzden acele edin derim. İlgilenen girişimciler daha fazla bilgiyi TurkishSpark.com’da bulabilirler. Ayrıca Turkish Spark’ı Facebook ve Twitter‘dan takip edebilir, ön kayit icin TurkishSpark@gmail.com adresine email atabilirsiniz.

Yorumlar (19)

 1. Harika bir roportaj olmus. Emeginize saglik.

  Cevapla
 2. Güzel bir röportaj olmuş. Devamını bekliyoruz.

  Cevapla
 3. Kesinlikle reyhan hanım videolu ropartaj yapmanızı destekliyorum

  Cevapla
 4. Videolu olması çok güzel, aynen devam.

  Cevapla
 5. Reyhan ve Babur’e tebrikler bu paylasimdan dolayi. Turk Internet girisimcilerine guzel bir armagan.

  Cevapla
 6. Selamalr çok güzel ve önemli bir kişi ile yapılmış ropörtaj.

  Fakat bir daha ki sefer lütfen daha sessiz bir ortam olursa sevinirim çünkü alttan gelen sesler çok rahatsız ediyor.

  Teşekkürler.

  Cevapla
 7. Roportaj güzel gercekten.Etkinligede katılmak lazım.Bir yollayalım bakalım.

  Cevapla
 8. Emeğinize sağlık.Süper bir raportaj olmuş.

  Cevapla
 9. Gregory Papayoti |

  Devamli basarilar dilekleri ile

  Cevapla
 10. Videolu olması çok hoş olmuş. Bu videolu röportajların devamını bekliyoruz.

  Cevapla
 11. fikret horozoğlu |

  Silikon Vadisi ruhu bu olsa gerek. Mütevazilik, bir insanı ne kadar da kıymetli yapıyor gerçekten. Olması gereken de bu zaten.

  Kendisiyle rahat konuşuyor diye direkt ayar veren YemekSepeti.com’un kurucusu geldi aklıma bi anda. Mütevazilik bir adamı nasıl yüceltiyorsa, kibir de insanı o kadar itici yapıyor gerçekten.

  Cevapla
 12. Gelecekonline sitesindede böyle röportajlar var. Bir kaç defa izlediklerim oldu içlerinde. Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
 13. İksir in çıktığı zamanlar benim 13-14 yaşlı zamanlarıma geliyor genede ancak bir şeyini unutmadım;

  Desktop yüklediğimiz bir program sayesinde girdiğimiz bir siteyi kullanan ve program yüklü kullanıcılar ile sohbet edebiliyorduk.

  Facebook bu sisteme 2009 da geçti ki bence Facebook da geçirilen süreyi 5 e katladı ve Facebook için devrim oldu.

  İksirin o projesi çok ön görülü birşeydi ancak malesef geliştirilmedi.

  En son tavsiyelerde mükemmeldi.

  “Hayat boyu sürekli bir yerde çalışıp maaş almak çok güzel ama artık bu annelerimizin, babalarımızın, dedelerimizin yaptığı iş.
  Ülke ekonomisini ileriye götüren şey, maaş alma değil iş yapmaktır.”

  Cevapla
 14. İsimler tanıdık ve yaklaşık 5 senedir SOL’de çalışan birisi olunca bu röportaj çok daha anlamlı oldu, emeğinize sağlık, teşekkür ve selamlar.

  Cevapla
 15. Video’lu kesinlikle cok daha iyi.

  Cevapla
 16. Video youtube sitesinde olduğu için işyerimizde seyredemiyoruz. Nasıl yapacağız?

  Cevapla
 17. Süpermiş. Çok pozitif ve ilham verici bir insan.

  Yalnız Superonline’ın ve Ixir’in macerası böyle sonuçlanmamalıydı. Doğru zamanda doğru şeyi görüp başlayan girişimler olmuş ikisi de. Dünya çapında şirketlere dönüşmeleri beklenirdi. Türkiye’de eksik kalan şeyin ne olduğunu daha iyi analiz etmek gerekiyor sanırım.

  Cevapla
 18. Patron……
  İster Süperonline, İster İXİR dekimaceramız, yaşadıklarımız, yaptığımız ve başardığımız ilkler unutulacak gibi değil.

  Ayrıca seninle beraber yaşadığımız anılar ve kurduğumuz ekiplerin başarıları, şu anda anlatıldığı zaman dinleyenlere masal gibi geliyor.
  Vizyon ve misyon olarak taşıdığın vede sürüklediğin kapasiten her kesin harcı değildi. Dinlediğim kadar röpörtajı, hala yerinde duramıyan birini görüyorum.
  Seninle ister Bilpa da, isterse SOL ve İxir de olsun yaşamış olduğum iş hayatı, bana inanılmaz deneyim, inanılmaz hayallerin nasıl gerçekleşebileceği konusunda bir çok tecrübe kazandırdı.
  Bunun bir tezahürü olarakta memleket dar geldi, KIBRIS a kadar uzandık.
  Eğer bu tür ve/veya benzeri hayallerini gerçekleştirmek için bir operasyonun olursa, anlat, hemen Kıbrıstan gelerek tekrar o günleri ve o başarıları yaşamak ve yaşatmak için arkanda , ekibinde olurum.
  Bundan sonraki yaşantında başarılar diler, tüm hayallerinin gönlünce olmasını dilerim.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın