Otomobul.com: Otomobil Odaklı Dikey Arama Motorunuz
Girişim

Otomobul.com: Otomobil Odaklı Dikey Arama Motorunuz

Güray Çelik ve Burak Bayer'in  kurucusu olduğu Otomobul.com, aramanın gücüne inanan otomobil severler için son derece güzel bir servis. Uzun bir geçmişe sahip ama gün yüzüne çıkmaya yeni fırsat buluyor.

2002 yılında otomobil ilanları kategorisinde hizmet vermeye başlayan Otomobul.com, bir iş modeli kurulmadan adım atılması sebebiyle en fazla 1000 oto ilanı içeren basit bir ilan sitesi olarak kalakalmış. İkili bu arada diğer önde gelen servislere karşı adım atmak istememiş.

Farklılaşmak arayışıyla inceleme yapan ekip, araba almak isteyen kullanıcıların (doğal olarak) varolan servislerde tek tek arama yaptıklarını gözlemlemiş ve ardından Otomobul.com'u tüm ilanları birarada sunan dikey bir arama motoru olarak hayata geçirmeye karar vermiş.

Bu fikirle araştırma (Otomobil Alıcısı – Türkiye 2010 kaynak olabilir )ve tasarım çalışmaları için 4 ay kadar bir zaman harcayan girişimciler, kodlama için de 4 ay harcamış. Test ve hataların giderilmesi için 1 ay geçirildikten sonra 5 Eylül 2011'de ilk Otomobul.com'un ilk test sürümü yayınlanmış.

Otomobul, 1 ayı geçen kısa sürede günlük 500 tekil kullanıcı sayısına ulaşmış. Yıl sonuna hedefi 2500 tekil kullanıcı. Bana kalırsa beklentilerinin üzerine çıkabilecek bir iş var ortada.

Türk girişimcilerinin son zamanlarda daha iyi işler ortaya koyduğuna yeni bir delil olan Otomobul ekibi, verdikleri hizmeti küresel boyuta taşımayı düşünmek de son derece haklı. İngiltere için uk.otomobul.com (mesaj neden Türkçe anlamadım) adresinden hizmet verme çalışmalarına başlanmış bile.

Rekabet

Otomobul'a benzer şekilde Türkiye'de hizmet veren önemli sayılabilecek 2  girişim var.  Trovit.com.tr ve ArabaOyyo.com. Trovit, 2007'de İspanyol La Caxia'ya bağlı İnfoLab şirketi tarafından 600.000 euro yatırım alan bir girişim. Ev, araba ve iş aramaları için dikey bir arama motoru. Arama Ooyyo'nun Türkiye uyarlaması. Yurtdışında lemonfree.com gibi farklı örnekler de var.

Güray Çelik ve Burak Bayer'in hedefi güvenilir ve kaliteli araçların tanıtım ve satışını yapmak için tüm Türkiye çapında bir ağ oluşturabilmek. Haftanın fırsatları gibi farklı düşünceleri var. Henüz diğer örneklerde görmediğim için sevindiğim Google reklamlarını kullanmayı düşünmüyorlar ama ücretli reklam modelini uygulanabilecek bir iş modeli olarak görüyorlar. Toplanacak verileri analiz ederek firmalara istatistiki veriler sunabilmeyi de düşünüyorlar.

Teknoloji

Otomobul.com, tamamen açık kaynak teknolojilerle hayata geçirilmiş. Altyapı ve arayüzde Drupal (içerik yönetim sistemi olarak), veritabanı için arama altyapısı ile farkılaşan SOLR kullanılmış. Programlamada Python dili kullanılmış ve yaklaşık 50.000 kayıt bulunan bir ilan sitesini en fazla 2 saat içinde tarayabilen, belirli peryotlara göre çalışabilen arama robotları geliştirilmiş. Sunucu tarafında Amazon EC2 ile micro-instance sunucular kullanılmış. Bu sunucularda trafik yoğunluğuna göre sınıf atlamak mümkün görünüyor.

Otomobul'un girişimcileri benim gibi otomobil sever olduğu için mi bu kategoriyi seçmişler emin değilim ama kurulan sistemin  pek çok kategoriye ve pek çok sisteme (eğitim, turizm, sağlık vs..) kolayca uyarlanabilir olduğunu söylüyorlar. Ürün aramasının yanısıra, bu ürünlere dair fiyat karşılaştırma sitelerini farklı dillerde çıkarabileceklerini ifade ediyorlar.

 Gelecek

Otomobul.com'un girişimcileri rekabetçi bir alana girdiklerinin farkında. Kısa vadede sitenin tanıtım faaliyetlerini canlandırmak adına desteğe ve yatırıma ihtiyaç duyacaklarını söylüyorlar. Önceki tecrübelerimizden edindiğimiz kadarıyla bu yazıdan sonra Otomobul ile iletişime geçmek isteyen kişi veya şirketler olacaktır ki söz konusu girişimcilerin teknik ve iş modeli anlamında iyi, daha önemlisi kullanıcı deneyimine dönük bir ürün ortaya koydukları gerçek.

İçerik indeksleme (şu anda araba.comarabam.comhurriyetoto.comotoraba.com ve tasit.com'u indeksleniyor) ve bilgi işleme anlamında sürdürülebilir olursa, Otomobul kurucularının diledikleri gibi 'internette ikinci el araç' denince akla gelen ilk sitelerden biri olmaları işten bile değil..

Otomobul.com'u Twitter'da takip edebilirsiniz.

Yorumlar (23)
 1. Sistem çok güzel çalışıyor gerçekten de. Auto suggestion yani otomatik öneri eklenmesi lazım daha da güzelleşecektir. Tebrik ederim.

  1. Auto suggestion için çalışmalara bir süre sonra başlayacağız. Teşekkürler.

 2. Alt yapı olarak drupal kullanmak nasıl oluyor? Drupal üzerine bir modül geliştirip onun kurulumunu drupala mı yapıyorsunuz?

  1. Drupal üzerinde modül ve tema geliştirmesini yaptık. Drupal ile diğer ufak modüller ile uğraşmamıza gerek kalmadı. Örneğin pathputo, xmlsitemap veya dieğr seo uygulamaları gibi.

 3. Huseyin Huseyin

  Araba2.com var başarılı bir ornek. Bu sistem araç özelliklerine asına kisiler için iyi sonuclar verebilir ana benim gibi sadece su kadar bütçem var deyip hangi özelliği anahtar kelime olarak yazacağını bilemeyenlere gereginden fazla sonuc verir sanki

  1. Güzel çalışma. Başarılar dileriz.

 4. otobuldum.com ismi ile bizde bu konuda uzun yıllar önce çalışma başlatmıştık.

  araba.com CEO Selma hanım bize içeriklerini otomobul.com konseptinde yayınlamamızdan rahatsızlık duyduğunu dile getirip, içeriklerinin yayınını durdurmamızı istemişti.

  araba.com içerikleri bu sitede olduğuna göre;

  Bu konuda kendileri ile bir irtibatları oldu mu? merak ettim.

  Başarılar dilerim.

  1. Mert Kaan Mert Kaan

   Selma hanım o zamanlar o senin sitendeki otomobul.com daki yani indexlemenin ne kadar önemli olduğundan haberdar değildi:D ileriyi gören birileri değil araba.com melih kardeşim.

   iyi çalışmalar.

 5. sahibinden.com'u bir an önce indexine almalı

 6. API desteği olmadan sayfaları tarayıp ilanları güncel tutmak çok zor, deneme yaptım bir kaç tane ilan kendi sitesinden kaldırılmış. Sayfa tasarımı ve sadelik güzel. sahibinden.com, arabam.com v.b diğer sitelerden API desteği alabilirse bence tutar.

  1. Dün yayınlanmış bir ilan bugün silinme ihtimalin her zaman söz konusu. Hatta bu iş saatle bile ölçülebilir. Ancak tarama sürelerini kısaltarak çözüm üretmek mümkün. Yorumunuz için teşekkürler.

 7. Ali Uçar Ali Uçar

  otoliz.com olarak yaklaşık 1 sene önce bu projeyi hayata geçirmiştik.Tasarım ve alt yapı olarak bu sitenin kat kat üstünde.Üniversite bitirme projesi olarak hayata geçirmiştik.Objektif olarak baktığımda bizim proje bunu katlar :) Ayrıca geliştirme modüllerini şuan siteye ekleyemedik çünkü sahibinden.com, araba.com gibi büyük firmalara 100bin kere görüşmek için randevu talep ettik ama 1 kere bile adam yerine koyulmadık burası Türkiye işte :)

  1. Seozkan Seozkan

   işte püf nokta burda neden içeriklerini sizinle paylaşsınlar ki?

   1. Ali Uçar Ali Uçar

    o zaman neden cimri.com, akakce.com var ki?

   2. Barış Barış

    Cimri, akakçe vs. siteleri ücret alıyorlar listeleme yapmak için? :))

   3. Cimri ve Akakçe gibi siteler varolan satışı destekliyorlar. Ama bu araç ilan sitelerinde satılan bir ürün yok, sadece sergilenen bir ürün var, ve bu sergilenen ürün sizin sayfanızda olursa, kimse gerçek sayfaya sadece ilan girmekten öte ihtiyaç duymayacaktır, o da tabii ki reklam ve listelemeden alınan gelirleri yokedecektir. Diğer modellerde mecburen sergilenen ürünü almak için gerçek sayfaya yönleniyorsunuz. Kimse halihazırdaki müşterisini kaybetmek istemez. Olay aslında gayet basit ve mantık çerçevesinde.

    Her zaman söylerim, bir fikriniz varsa yapın, ama kimsenin üstüne proje kurmayın, günün birinde onların bitişi sizi de bitirir. Değerli zamanınızı kendiniz birşeyler üreterek geliştirerek geçirin derim ben.

    Selamlar.

   4. Ali Uçar Ali Uçar

    Büyük bir araba sitesiyle görüşme yapmıştık onlar da tık başı ücretlendirme vermişlerdi.

   5. Siteniz için başarılar dileriz. Ekrem bey'in yorumu için eklemem olacak: Google içeriğini tamamen diğer site içeriklerine göre oluşturarak bu işe başladı.

    Yorumlarınız için hepinize teker teker teşekkürler.

 8. Seozkan Seozkan

  Kanımca bu tip siteler orjinal içerik sunmadıklarından google ve benzeri arama motorları tarafından sevilmeyeceklerdir diye düşünüyorum. Başka sitelerin içeriğini sunmak her ne kadar üst seviye teknoloji kullansalar da başarılı geri dönüşüm almalarını engelleyebilir. Bunun yerine güzel bir oto ilan sitesi ortaya çıkarmaları daha mantıklı olabilirdi diye düşünüyorum her ne kadar pazarda bir sürü dinazor oto ilan sitesi olsa da...

  1. Teşekkürler yorumunuz için.

 9. eee iş modeli nedir. Ne gibi bir girişimcilik gördünüz. Araba ilan siteleri zaten google da çıkıyor ve girince çok kolay filtre yapıp hedefe ulaşılıyor. Bir de gaz veriyorsunuz kesin birileri hemen arayacak diye. Kaldı ki katılıyorum yorumlara google ne kadar indexleme yapacak o da var.

  1. Seozkan Seozkan

   440.000 adet şu anda indekslemesi var fakat bu rakama göre hiti sanırım çok az!

   Google ne diyor orjinal içerik diyor, bu nedenle sizin tabirinizle basit birkaç oto ilan sitesi sahibiyim fakat hitim bu tip sitelere göre çok daha fazla, çünkü içerik bir yerden alinmiyor, kendiliğinden oluşuyor.

   Bu arada ikili neden diğer önde gelen servislere karşı adım atmak istememiş? Rakipler çok büyük olduğundan mı, yoksa kendilerini mi küçük gördüler?

   1. Doğrudur. Şu an için 444.000 adet google tarafından indekslenmiş sayfamız mevcut. Google tarafından indekslenmede sorun yok ancak site yeni olduğu için henüz yeterli kullanıcıya sahip değiliz. (Şimdilik günde 750 ortalama unique kullanıcı)

    Aslında bu işi global olarak gördüğümüz için ilan sektörüne girmedik. Yani neden tüm dünya üzerindeki aramalar bu site üzerinden yapılmasın. Tek sebebi bu.