Online İtibar Yönetimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler [İnfografik]

Online İtibar Yönetimi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler [İnfografik]

Bugün herkesin kişisel birer marka olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda herkesin yönetilmesi gereken bir de itibarı olduğunu hatırlamakta fayda var. Attığınız her adım itibarınızı olumlu veya olumsuz bir şekilde etkiliyor ama özellikle internet üzerinde yaptığınız her şey kalıcı olarak itibarınızı etkileyebilir. Bu etkinin olumlu mu olumsuz mu olacağı ise sizin elinizde…

Dijital Pazarlama kuruluşu KBSD, online itibar yönetimi ile ilgili pek çok faydalı bilgi ve ipucunu bir araya toplayarak bir infografik haline getirmiş. Hem kurumlar, hem de bireyler için önemi giderek artan online itibar yönetimi ile ilgili konuları 4 ana başlık altında toplamış.

İlk başlık online itibarınızın neden önemli olduğuna değiniyor. Örneğin insan kaynakları ile uğraşan kişilerin %48'i işe alma kararı vermeden önce adayın kişisel web sitesini inceliyorlar. Blog'lar, web siteleri ve tabi ki sosyal ağ siteleri online itibarı oluşturan bilgi parçaları ile dolu. Üstelik sadece sizin söyledikleriniz veya paylaştıklarınız değil, başkalarının sizin hakkınızdaki yorumları da online itibarınızın bir parçası...

İK profesyonellerinin %78'i bir aday hakkında bilgi toplamak için arama motorlarını kullanıyorlar. %63'ü Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlara başvuruyorlar. Bir iş yerinde çalışırken de itibarınız önemli çünkü yapılan araştırmalara göre işten çıkartılma sebeplerinin %8'i personelin sosyal medya üzerindeki uygun bulunmayan paylaşımları nedeniyle gerçekleşiyor.

İK firmaları veya iş verenlerin özellikle dikkat ettikleri konular ise; izinsiz kullanılan fotoğraflarınız, hoş olmayan, kaba ifadeleriniz, hukuki sorunlara yol açabilecek paylaşımlarınız olup olmadığı. Ayrıca sosyal medyada var olmamak da itibarınız için oldukça büyük bir eksi puan.

Son bölüm ise online itibarınızı nasıl yönetmeniz gerektiği ile ilgili. Her şeyden önce itibarınızın sizden bağımsız bir şekilde oluşmaması için devreye girerek internetteki varlığınızı kendi istediğiniz şekilde şekillendirmelisiniz.

Kendinizle ilgili aramalar yaparak hakkınızda neler konuşulduğunu takip etmeniz çok önemli. Eğer hakkınızda olumsuz yorumlar varsa bunu başkalarından önce siz bilmelisiniz.

Hakkınızda önce bulunacak bilgilerin hangileri olduğunu düzenlemenizde fayda var. Bunun için SEO tekniklerini kullanmak işe yarayabilecek bir ipucu. Ayrıca paylaşımlarınızın daha çok olumlu konularda olmasına dikkat etmekte fayda var.

Her konuda olduğu gibi burada da gizlilik ve güvenlik önemli. Hassas bilgilerinizi iyi korumanız ve sağlam şifreler kullanmanız olası bir güvenlik sorununu engelleyebilir veya en azından riski azaltabilir.

Yakınlarınızdan sizin online itibarınıza saygı duymalarını ve sizin için hoş olmayacak paylaşımlarına dikkat etmelerini isteyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.