E-posta 40 Yaşında İnfografiği
Genel

E-posta 40 Yaşında İnfografiği

Asıl adı elektronik posta, daha doğrusu elektronik mektup. Ancak daha çok icat edildiği dildeki adıyla anıyoruz bu teknolojiyi. Online iletişimin temelini oluşturan 'email' tam 40 yaşında. Project House'un derlediği infografik bizi 1971'e Ray Tomlinson'un ilk e-postayı gönderdiği güne götürüyor.

Elektronik posta, 1960'lı yılların başında internetin ilk icat edildiği yılları takiben kullanılmaya başlanmış ve e-posta kullanan ilk kamu görevlisi 1976'da Kraliçe Elizabeth olmuş.

Bugün e-posta trafiğinin çok büyük bir bölümünü oluşturan ilk spam e-posta 1978'de bulunmuş. 1982'de ilk kez 'e-mail' olarak adlandırılmaya başlanan e-posta, 2011'de Associated Press Stylebook tarafindan 'email' olarak düzeltilmiş.

2000'e yaklaştıkça biraz daha hatırlanabilir gelişmeler görüyoruz. 1997'de Yahoo Mail pazara giriyor. 1998'de Microsoft, dönemin en popüler e-posta sağlayıcılardan Hotmail.com'u 400 milyon dolara satın alıyor ve Microsoft Outlook'un ilk sürümünü yayınlıyor. Warner Bros'un e-posta mesajlarıyla başlayan bir film (Mesajınız Var - You've got mail) çekmesi de 1998'i buluyor.

İlk spam filtresi 1999'da geliştiriliyor ve Project House, 2000 yılında Türkiye'nin ilk ölçümlenebilir e-posta gönderimini Message Marketer ile başlattığını kaydediyor.

2003'te ABD Başkanı George W. Bush'un imzasıyla reklam içeriklerinin belirli kurallara göre gönderilmesini sağlayan "The Can-Spam Act" yürürlüğe giriyor.

Hemen her online kullanıcının e-posta sahibi olduğu 21. yüzyıl e-posta'nın gelişiminde güvenliğin ön plana çıkmasını sağlıyor. 2005'te e-posta kimliklerinin doğrulanmasını sağlayan ilk teknoloji SPF (Sender Policy Framework) geliştiriliyor ve 2007'de Gmail hayatımıza giriyor.

E-postanın en organize hareketi ise muhtemelen 2008'de ABD Başkanı Barack Obamanınseçim kampanyası için 13 milyon e-posta toplayıp ve kullanması olarak tarihe geçiyor ve ben ilk e-posta hesabımı Mynet'ten aldığım aklıma geliyor...

Yorumlar (7)
 1. Habertif Habertif

  E-posta kullanmayı çok sevsemde ne yazık ki çevremdekiler pekte iletişim için tercih etmiyorlar. Eskiden MSN vardı şimdilerde ise iletişim için ya SMS ya da Facebook Chat kullanılır oldu.

 2. Hotmaille başladık Mynetle devam ettik şimdi Gmail bakalım sonra ne olacak

  1. Koç Blog Koç Blog

   Bende mynet,hotmail,gmail+aol ve son liman batana kadar yahooda sabit kaldım.

 3. Nice 40. yıllara diyelim.

 4. E-Ticaret E-Ticaret

  Ben uzun süredir g mail kullanıyorum çokda memnunum tüm adreslerimi oraya yönlendirdim , tüm e-mail alışverişlerimi oradan yapabiliyorum.

 5. Koç Blog Koç Blog

  Gmail 2007'de değil 2005 Nisan'ında yada Mart'ında piyasaya girdi.

 6. Mustafa Bedir Mustafa Bedir

  hey gidi zaman, nereden nereye. adamlar işinin ehli