Oyunu Yeniden Keşfetmek: Oyunlaştırma
Oyun

Oyunu Yeniden Keşfetmek: Oyunlaştırma

Son zamanlarda giderek daha sık duymaya başladığımız "Oyunlaştırma" (veya İngilizce olarak "Gamification") kavramı biz farkında olmasak bile yaşantımıza gireli çok oldu. Pek çok online servis bugünlerde oyunlaştırmayı kullanıyor ve bu sayede farklı hedeflere ulaşmayı sağlıyor.

Peki tam olarak nedir bu oyunlaştırma ve daha önemlisi internet profesyonellerinin ne şekilde işine yarayabilir?

Oyunlaştırmanın kavramını; "oyun dışı uygulamalarda oyun öğelerini kullanmak" şeklinde özetleyebiliriz. Kullanım amacı ise aslında oyunlara ait olduğu kabul edilen farklı öğeleri kullanarak, normalde yeterince çekici olmayan süreçleri daha eğlenceli hale getirmek ve kullanıcılara ekstra motivasyon sağlayabilmek.

Kavram yeni değil. Hatta Albert Einstein'ın ünlü başarı formülünde bile oyunlaştırmaya gönderme var. Çoğunuz biliyorsunuzdur ama kısaca hatırlatmak gerekirse Einstein başarının formülünü şöyle veriyor: "A=X+Y+Z". Bu formülde A başarıyı simgeliyor. Başarıyı elde etmek içinse X (çalışmak), Y (çalıştığı konuyu oyun gibi görmek) ve Z (konuşmak yerine üretmek) gerekli."

Çalışmak ve konuşmak yerine üretmek zaten herkesin biliyor ve uyguluyor olması gereken noktalar. Konuyu oyun gibi görmekle ilgili olarak altının çizilmesi gereken önemli bir nokta ise; oyunlaştırmanın herhangi bir sürecin yerini almadığı, var olan süreçleri kendi özellikleri ile zenginleştirmeyi hedefliyor olduğu. Yani örneğin internet siteniz üzerinden bir işlem gerçekleştirmesini umduğunuz kullanıcınız, oyunlaştırma kullandığınızda da yine aynı işlemi gerçekleştirecek. Sadece farklı olarak oyunlaştırma sayesinde bu işlemi rekabet ya da gelişim hissiyle ve daha önemlisi daha keyif alarak tamamlamaya daha istekli olacak.

Yani bu açıdan baktığınızda oyunlaştırma normal şartlarda sadece mantıkla değerlendirilen işlemlerin içine duygusal motivasyonlar katmayı sağlıyor. Bir anlamda kullanıcılardan beklenen işlemleri gerçekleştirmeleri için karşılığında onlara duygusal bir ödül vererek ikna etmeyi hedefliyor.

Oyun Mekanikleri

Bu duygusal değişimi sağlamak için ise oyunlara özgü bazı dinamikler, yani oyun mekanikleri devreye giriyor. En temel oyun mekaniklerini şöyle sıralayabiliriz:

Problem: Her oyunun net ve anlaşılır bir hedefi, amacı olması gerekir.

Öykü: Pek çok oyun ancak güzel ya da ilgi çekici bir öyküsü varsa ilginç olabilir.

Kurallar: Bu hedefe ulaşmak için oyuncular bazı kurallar dahilinde hareket etmelidir.

Rekabet: Diğerler oyuncular ile yarışmak. Rekabet hissi aynı işlemi eş zamanlı olarak rakibinden daha iyi ya da hızlı gerçekleştirmek veya bireysel oyunlarda liderlik sıralamaları ile sağlanabilir.

Paylaşım: Oyun içerisinde iş birliği ya da aynı oyun alanını diğerleri ile paylaşarak gerçekleştirilebilir.

Gelişim: Aşama kaydederek daha önceki haline göre oyuncunun (veya yönettiği karakterin) özelliklerinin ya da durumunun gelişmesi. Oyunlarda seviye atlamak buna en güzel örnek. Kişisel olarak oyuncunun becerilerinin gelişmesi ve bunu süreç içerisinde tablolar ile göstermek de buna örnek olabilir.

Başarı: Pek çok oyunun amacı kazanmak.

Ödüller: Puanlar, rozetler veya sanal paralar kazanmak.

Tüm bu oyun mekaniklerini ilgilendiren en hassas nokta ise kurulacak denge. Kimse çok kolay bir oyunu oynamak istemez, çok zor bir oyunu da. Çok az kişi çok uzun bir oyuna vakit ayırabilir ama çok kısa bir oyun da etkiye neden olamadan sona erer. Bu yüzden bir oyun yukarıdaki öğelerin hepsi veya bir kısmının ancak doğru bir denge ile sunulması ile başarılı olabilir.

Motivasyon

Oyunlaştırmayı ürün veya hizmetlerinizde kullanarak tüketicileriniz için ek motivasyon sağlayabilirsiniz. Ama motivasyon oyunlaştırmanın tek faydası değil. Oyunlaştırmanın oluşturacağı duygusal etkiler arasında en önemlilerinden biri oyuncunun ürün veya hizmet ile arasında bir duygusal bağ kuruyor olması. Yani oyunlaştırma markanız ile kullanıcıların uzun vadeli duygusal bir bağ (örneğin marka sadakati) kurmasını sağlamak için çok faydalı bir araç olabilir.

İnsanlar doğduktan çok kısa bir süre sonra oyun oynamaya başlarlar ve ömürleri boyunca bu alışkanlıklarını kaybetmezler. Oyunlar insanlar için gerçek sorunlarla baş etmeye hazır olmak adına kendini geliştirme sürecinin en önemli parçalarından biridir. Bu yüzden doğru mekaniklere sahip oyunlar oynamak psikolojik olarak kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur.

Fakat herkesin oyunlardan beklentisi farklıdır. Bu konuda en önemli araştırmalardan birini yapan Richard Bartle oyuncuların motivasyonlarını dört ana kategoriye ayırmış: Araştırmacılar (Explorer), Öldürenler (Killers), Başarı Peşindekiler (Achievers) ve Sosyalleşmek İsteyenler (Socializers). Başarılı bir oyunlaştırma sürecinde hedef kitleyi tanımak ve bu kategorilerden hangisine daha yakın olduklarını ayırt edebilmek en önemli noktalardan biri. Her bir kategorinin ana motivasyonu adından da anlaşılabiliyor ama daha detaylı bir inceleme için Bartle'ın çalışmasını incelemenizi öneriyorum.

Oyunlaştırma dijital mecralarda nispeten yeni bir kavram gibi görünse de hali hazırda çoğumuzun kullandığı Foursquare ve Klout gibi çok güzel örnekleri var. Ciddi oyunlar (serious game) yine oyunlaştırma konusunda güzel bir örnek.

Oyunlaştırma çok hızlı bir şekilde popüler hale geliyor ve cazip özellikleri nedeniyle kısa süre içerisinde kullanıcılar tarafında bir beklentiye dönüşmeye başlayacak. Eğer henüz kullanmıyorsanız bugün için bir zorunluluk olmasa da tahmin ettiğinizden daha da yakın bir gelecek de siz de oyunlaştırmayı kendi ürün, hizmet, eğitim veya pazarlamanıza dahil etmek zorunda kalabilirsiniz.

O yüzden geç kalmadan oynamaya başlamanızda fayda var… :)

Görsel Kaynaklar: Utest, iWep, SimlyZesty, Idcee, Paul Thompson Blog

Yorumlar (11)
 1. Didem Gulsoy Didem Gulsoy

  çok ilginç

 2. “A=X+Y+Z” bu formül bir çok sitede farklı, hangisi doğru.

  Einstein'dan bir gün,hayatta başarılı olmayı matematiksel bir ifade ile anlatması istendi.[

  Büyük fizik bilgini cevaben dedi ki:

  "Eğer a hayatta başarılı olmayı gösterirse , formül şöyle olur."

  a=x+y+z

  "Bu formülde (x) çalışmayı,(y) dinlemeyi gösterir."

  "Peki (z) neyi gösterir?" diye sordular.

  Einstein cevap verdi:

  "(z) de , çenenizi tutmayı......"

  1. Haklısınız, ben de formüle hem Türkçe, hem de yabancı kaynakları çok çeşitli şekillerde rastladım. Fakat büyük çoğunluğunda Y oyun ile ilgiliydi. Sanıyorum doğrusu (veya doğrusuna en yakın olanlarından biri) bu :)

 3. Murat Demir Murat Demir

  Ümit bey çok güzel bir yazı olmuş. Birkaç sene öncesine kadar böyle iyi ( ve Türkçe) içeriğe ulaşmak çok zordu. Bizde uzun süredir projemizde kullanıcıların motivasyonunun oyunlarla arttırılmasını hedefliyoruz. Konsept olarak da genelde edugame'i (sanırım Türkçesi öğrenme+eğlence=öğrence) tercih ediyoruz. Umarım bu yazınız bir çok girişimciye örnek olur

  1. Merhaba, teşekkürler.

   Sınavo'yu Etohum 15'te görmüştüm, eğitimde oyunlaştırmaya çok güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. Sınavo ile ilgili Webrazzi'de paylaşacak yeni gelişmeleri heyecanla bekliyoruz :)

 4. Semin Özmoralı Semin Özmoralı

  Çok güzel bir yazı, ellerinize sağlık. "Oyunlaştırma" bugün web sitelerinin ve genelde dijital platformların ziyaretçi toplamak için başvurdukları en etkili sadakat araçlarından biri oldu. Gamification üzerine http://dijitalzamanlardapazarlama.com/2011/04/17/daha_iyisini_bulana_dek_gamification_oyunlastirma/ adresinde yazdığım giriş yazım ve fırsatları gözümüzde canladırabilmemiz içi örneklere yer verdiğim http://dijitalzamanlardapazarlama.com/2011/08/22/gamification-oyunlastirma-ornekleri/ adresindeki yazımla konuya katkıda bulunmak isterim.

  1. Merhaba, çok teşekkürler.

   Konuyla ilgili araştırma yaparken her iki yazınızı da okuma fırsatı bulmuştum. Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin kesinlikle okumalarını tavsiye ediyorum. Çok güzel ve faydalı yazılar. Ellerinize sağlık :)

 5. Kaan Kara Kaan Kara

  Aynen katılıyorum.Artik sektorde işi görselleştirmek özellikle oyuna dökmek revaşta.

 6. Selim Anaç Selim Anaç

  Keyifli bir yazı olmuş. Kaynaklar içinde teşekkürler. Özellikle mobil platformlarda oyunlaştırmanın öneminin her geçen gün katlanarak artacağını düşünüyorum.

 7. Çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkürler.

 8. Şevket Narin Şevket Narin

  Çok başarılı bir yazı olmuş.Kişisel gelişim için önemli bir konu.