Unthink: Facebook Karşıtı Bir Sosyal Ağ
Yeni Girişimler

Unthink: Facebook Karşıtı Bir Sosyal Ağ

Neredeyse 1 milyara yaklaşan kullanıcısı ile Facebook'un bugün sosyal ağların yıldızı olduğu bir gerçek. Fakat The Social Network filminde söylendiği gibi "Bir kaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaşa sahip olamazsın". Facebook'un da düşmanları var. Bunlardan biri daha önce adını sıkça duyduğumuz fakat açıldıktan sonra henüz beklenen etkiyi yaratamamış olan Diaspora.

Facebook'un yeni düşmanı ise Diaspora'ya göre biraz daha agresif bir söyleme sahip. 2,5 milyon dolar yatırım alan Unthink tüm pazarlama kampanyasını Facebook karşıtlığı üzerine kurmuş. Sosyal ağlardaki kullanıcıların birer ürün değil, birer kullanıcı oldukları söylemi ve kullanıcıların tüm bilgilerinin kendilerine ait olduğunu parolasıyla yola çıkan Unthink resmi olarak açıldı.

Amacı Facebook'u bitirmek. Yöntemi ise çarpıcı ama ne kadar başarılı olabileceği biraz şüpheli…

Pek çok kişinin, Facebook'tan memnun olmayanların bile yeni bir sosyal ağ sitesine ihtiyaç olmadığını düşündüklerine eminim. Unthink'in bu eleştiriye de bir cevabı var: "Bu yeni bir sosyal ağ sitesi değil. Bu sosyal bir devrim". Unthink'in manifestosu buna benzer pek çok mesajı içeriyor.

Unthink'in bu asi tavrı ilk bakışta biraz fazla romantik gibi görünebilir ama aslında altında Facebook'un iş modeline ilginç bir alternatif de barındırıyor. Kullanıcılara özgürlük vaat eden Unthnik işletmeleri ve iş dünyasını da dışlamış değil.

Facebook'ta işletmeler hedefledikleri kullanıcı profillerine özel tanıtım kampanyaları gerçekleştirebiliyorlar. Diğer yandan Unthink, kullanıcıların etkileşimde bulunacakları markaları kendilerinin seçmesini sağlıyor. Kullanıcılar kendilerine yakın oldukları markaları kendi sayfalarının sponsoru olarak tercih ediyorlar. Dileyenler ise yıllık 2 dolar gibi bir ücret karşılığında kendi sayfalarında herhangi bir marka veya işletmeye yer ayırmamayı seçebiliyorlar.

Bugün tüm büyük sosyal ağ sitelerinin kullanıcı sözleşmelerinde geliştirilebilecek yönler olduğu kesin. Unthink kullanıcının hak ve özgürlüklerini ön plana koyarak bu duruma kendi alternatifini sunuyor. Ama Facebook'u bitirmek için bunun yeterli olabileceğinden ben kişisel olarak pek emin değilim.

Bugün Facebook'un karşısına çıkmaya cesaret etmek için ya Google olmanız, ya da sıra dışı bir yaklaşım sergilemeniz gerekiyor. Unthink (aynı Diaspora gibi) ikincisini tercih etmiş. Ama ilk anda hafif bir rüzgara neden olabilecek bir yaklaşımın bir fırtınaya dönüşmesi için bundan daha fazlası gerekiyor.

İlk izlenim olarak var olan haliyle Unthink'in bu fırtınaya neden olarak, adının Facebook veya Google+'ın yanında anılması çok kolay değil gibi. Ama kullanıcılar açısından değerlendirdiğimizde diğer sosyal ağ sitelerinin kullanıcılarının hak ve özgürlükleri için birer adım atmasına bile yol açarsa bence başarılı olmuş sayılır...

Yorumlar (10)
 1. Western Western

  Ümit Öncel düşünüyorsun ki Facebook'a rakip çıkamaz. Hayır. Göreceksin Facebook'a da bir rakip çıkacak ve tahtını sarsacak. Bunun sadece Google gibi bir büyük oyuncudan olacağını da zannetme. Facebook'un kendisini düşün. Google'a şimdi rakip. Diğer birisi de neden Facebook'a rakip olmasın. Ben de kahin gibi konuştum ama önceden böyle oldu sonradan neden olmasın.

  1. Toprak Toprak

   Düne kadar sanki facebook yokken hiçbir benzer site yokmuş gibi davrananlara da hayret ediyorum.

   Küresel olarak düşünürsek myspace, yerel olarak yonja vb. platformlar varkende herhalde aynı düşünceler hakimdi. Ama gel gelelim facebook çıkıverdi. Bugünlerce iyice popülerliğini yitirdiğini çevremdeki insanlardan görebiliyorum. İnsanlar çabuk tüketiyor ve hep yeni birşeyler bekliyor. Bu yüzden nasıl kimsenin bilmediği thefacebook gibi saçma isimli bir site popüler olabildiyse herkesin aynı oranda şansı vardır. Ayrıca, Google gibi onlarca koldan gelir sağlayan bir şirketle sadece reklam ve oyunlardan kestiği yüzdelerle para kazanan bir şirketi karıştırmamak gerekir.

  2. Bu konuda haklısın. Facebook artık ticarethaneye döndü. Fake hesaplar aldı başını gidiyor, gerçek kullanıcı eskisi gibi yok. Arkadaşın da dediği gibi hızlı tüketir hızlı değişim sürecine giriyoruz. Pazara sağlam adımlarla girebileceklerin her zaman etkisi büyük olacaktır.

   Hoşça Kalın.

 2. Osman D Osman D

  unthink.. ne kadar sacma bir isim.. düşünme! gibi birşey

 3. Aaron Aaron

  Mevzu bahis filmde -yani The Social Network'te- şöyle bir ilke de geçiyordu; Facebook her an ulaşılabilecek bir site olacak ve hiçbir zaman kapalı kalamaz. An itibariyle kapasite üstü talep nedeni ile unthink.com'a ulaşılamıyor. Yarışa başlamadan kaybetmek denir sanırım buna.

 4. Lehman Koç Lehman Koç

  renk updeep'le aynı. updeep'in kodlama kısımları henüz bitmediğinde haberi geçmedi. o da geçer sanırım önümüzdeki aylarda.

 5. UNTHINK is over capacity. Please try again later.

  Şaka mı bu? Hem rakip olacak, hemde girerken mesaja bak, daha site açılmıyor, ilginç.

 6. Gurcan Gurcan

  @Osman

  facebook.. ne kadar saçma bir isim. yüz kitabı gibi bir şey. ama "Facebook"

  bazı şeyler rasyonel olarak ilerlemiyor :)

  1. Lehman Koç Lehman Koç

   facebook saçma bir isim mi? yok artık...

 7. Çiğdem Çiğdem

  invite code gelicek dedi mailinize bayadır gelmedi.