Frasb.com: Kendinizi, Bölgenizi ve İşletmenizi Yükseltecek Bir Sosyal Ağ
Girişim

Frasb.com: Kendinizi, Bölgenizi ve İşletmenizi Yükseltecek Bir Sosyal Ağ

Sadece arkadaşlarımızla mesajlaşacağımız sosyal ağların çağı geçti. Sosyal ağ dünyasında yer bulabilmek için artık belli hedefler doğrultusunda kullanıcıları bir araya getirmek gerekiyor ve kısa süre önce rastladığım yerli girişim Frasb.com, bu eğilime iyi bir örnek teşkil ediyor.

Ferhan, Muharrem ve Ali Geylan'ın kurucuları olduğu Frasb'ın amacı bölgesel bir iletişim platformu olarak, kişilere ve işletmelere değer katmak. Frasb'a kaydolduğunuzda yaşadığınız bölgedeki yetenek ve değerleri başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir dünyaya giriyorsunuz ve çeşitli özelliklerin akıllıca bir araya getirildiğini görüyorsunuz.

Tasarım ve kodlama açısından girişimcilerimizin örnek alabileceği Frasb, tek başına sosyal medyanın bir çok özelliğini (sosyal ağ, blog vb..) hatta e-ticareti içinde barındırıyor. Frasb'da bölge, şirket, kişi, grup aranabiliyor ve detaylı arama sayfasında satılık ürünler görülebiliyor.

Hedef kitlesine sivil toplum kuruluşlarını da ekleyen Frasb kısaca her bölgenin sosyal iletişim ağı olma hedefiyle hareket ediyor. Karşılıklı fikir alışverişini sağlayan "fikir kutusu" özelliği ile işletmelerden gelir elde ederken, sivil toplum kuruluşlarını ve kullanıcıları da sosyal sorumluluk kampanyalarına yönlendiriyor.

İş ilanları için de İK bölümü sunan Frasb, daha özel iletişim için grup kurmanıza izin veriyor ve üniversitelere özel bir yer ayırıyor.

Ortaya konulan özellikler ve kullanıcı deneyimi ile istikrarlı bir büyüme göstereceğine inandığım proje 2013'te ABD'ye açılmayı planlıyor. Henüz kendine benzer bir rakip bulamayan sosyal ağın 1 yıl içinde nerede olacağını merak ediyorum. Bölgesel işletmeleri markalaştırmak isteyen bu girişimi geleceğin sosyal ağ reklamcılığına aday olabileceğini ve düşünmek pek de yanlış olmaz.

Yorumlar (30)
 1. Alper Öztürk Alper Öztürk

  On tane sitenin yapacağı işi bir siteye sıkıştırmak ne kadar doğru bir strateji bilemiyorum. Normalde bir cümlede sitenin ne işe yaradığını söyleyebilmek gerekir. Bu sitedenin fonksiyonları ve hedef kitlesini anlatmak bir sayfaya sığmaz sanırım.

  Yine de arkasında ciddi bir emek olduğu görülüyor, başarılar...

  1. Ergin Ergin

   "On tane sitenin yapacağı işi bir siteye sıkıştırmak ne kadar doğru bir strateji bilemiyorum" demişsin ama Facebook'un yaptığı da bu değilmi zaten.

   fikrini paylaş, resmini paylaş, video paylaş, text chat, video chat, etkinlik yarat paylaş, oyun oyna, mail al gönder - mesajlaş, grup kur, uygulama yarat, yaklaşık olarak eticaret...

   1. Alper Öztürk Alper Öztürk

    Özelliklerin sindire sindire eklenmesiyle bu sorun aşılabiliyor. Facebook örneğinde buna dikkat etmek gerek.

   2. ama siz facebook değilsiniz kendinizi facebook ile kıyaslamanız ne kadar doğru bir strateji, bence eticaret yapın tr den çıkan bir sosyal ağ projesi başarılı olamaz, zaman kaybı

 2. Ahmet Ceylan Ahmet Ceylan

  Siteyi incelediğimde kullanıcıların içerikleri farklı sitelerden kopyalayıp frasb.com'a yapıştırmaktan başka yaptığı farklı birşeyle karşılaşmadım.

  1. Kaşif Kaşif

   Merhaba, şurada hayli orijinal içerik olduğunu gözlemledim şahsen...

   http://www.frasb.com/grup/birmilyongirisimci/blog

   1. Rozariocantabile Rozariocantabile

    Bence içeriklerin orijinalliği üye sayısıyla doğru orantılı olarak ivme kazanacaktır. Bence gelecek vaad eden bir girişim.

 3. Tufan Tufan

  Bu tarz girişimleri görmek sevinç verici açıkçası

 4. Kaan Tunçel Kaan Tunçel

  Türkiye'den böyle bir platformun çıkmış olması çok güzel, bence millet olarak bu tarz girişimlerin arkasında durmalıyız.Hemen yargılamak yerine eksikleri ve isteklerimizi bildirirsek her şey zamanla rayına oturur diye düşünüyorum.

 5. Webbuzzy Webbuzzy

  Faydalı bir girişim olmuş. Ciddi bir emek ürünü olduğu hemen anlaşılabiliyor. Zamanla özgün ve kaliteli içeriklerin paylaşılacağını düşünüyorum.

 6. Kemal Sonmez Kemal Sonmez

  Tanımlanamayan çok kişikli bir site. Herşeyden birşey var. Tek bir şeyi iyi yapmaya çalışsanız.

 7. Saim Demirci Saim Demirci

  kaydolacaktım fakat kayıt formunun çok uzun olduğunu gördüm ve bir daha e-posta onay işleri ile uğraşmak istemediğimden vazgeçtim. hiçmi kullanılabilirlik bilmiyorsunuz?

  1. Baran Can Aydin Baran Can Aydin

   O kadar uğraşmana gerek yok ki facebooktan giriş yapmışlar. Şak diye giriş yaptım. bence yerli proje olduğundan desteklenmesi gerekir. Siteye girildiğinde baya uğraşılmış görünüyor. Bazen kayboluyorsun ama ileride site map koyarlar herhalde..

   1. Saim Demirci Saim Demirci

    biraz mantıklı ol. facebook hesabımda hiçbir uygulama kayıtlı değil. ona neden izin vereyim?

    kaydı alıp soruları daha sonra yavaş yavaş, sindire sindire sorabilirlerdi.

    üstelik herkes senin gibi düşünmek zorunda değil... benim gibi de...

 8. Burcu Yilmaz Burcu Yilmaz

  Çok ciddi bir emek verilmiş güzel bir platforma benziyor, bölgelerin

  Markalaşması güzel bir fikir

 9. Altan Altan

  herşey iyi güzelde Adorn Hair and Nail Salon

  $90 to Spend on Salon Services ne acaba :D değiştirin arkadaşım şu 404 not found sayfanızı... http://www.frasb.com/404

 10. Güzel proje, beğendim ama başarı için yerel anlamda iyi reklam çalışması yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu arada isim söylenirken telefuzunda zorluklar yaşanabilir.

  Bir kaç tane de sorum olacak?

  Ürünler/İK/Firmalar sayfalarına arama yapmadan nasıl gidiliyor?

  Proje alanı ne işe yarıyor?

  İzin istekleri ne demek?

  Kayıtlı diğer grupları nasıl görebilirim?

 11. Ekrem Ekrem

  Bu sitenin amacının yada hedef kitlesinin kim olduğunun yada insanlara ne gibi bir imkan sağladığını, misyonunun ne olduğunu kim anlatabilir. Bence de fazlasıyla arada kalmış biraz ondan biraz bundan firma rehberinden öte bir çalışma değil. Emek olabilir, ama amaç düşünülmeden sarfedilmiş bir emek. İnsanlar ürünlerini bu platform üzerinden satabiliyor mu??? Hayır, web sayfalarına yönleniyor, sadece bir blog yazabiliyor, firma listeliyor, ürün listeliyor, eee bunu yapan zaten birçok site var halihazırda, hem de fazlasıyla, bunu inovatif yapan nedir? Körbalta başarısız demiyorum, ama kendine bir kulvar seçmezse geleceği olmayan bir girişim diyorum sadece.

 12. Halil Halil

  Minimum Viable Product...

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   +1

 13. Taygun Taygun

  Güzel bir proje emeği geçenlere teşekkürler.Facebook ile girişte yetkiyi biraz abartmışlar gereğinden fazla yetki isteniyor!

  1. "Manage My Pages" izni biraz fazla değil mi ? 20K fan olan sayfamı neden tanımadığım birine manage hakkı vereyim ki ?

 14. Bu tur yerli web sitelerini desteklemek gerek diye düşünüyorum. Eminim frasb buradaki yorumları elestiri olarak degil de kendini gelistirmek icin bir firsat olarak degerlendirecektir.

 15. Ali Koşar Ali Koşar

  gelecek vadeden bir proje tasarım ve içerik işleyişi olarak sosyal ağ sitelerine benzerliğide hoş olmuş. içerikte bir çok unsuru bir araya getirmek başarıyı artıracağını düşünüyorum. eksikleri var zaten şuanda beta sürümünde olduğunu belirmişler içerik link karmaşasını çözerlerse dahada iyi olur. girişimci arkadaşlara başarılar diliyorum.

 16. Doktor Doktor

  frasb acaba ne demek? Hakikatten merak ettim. Bir anlamı mı var yoksa 5 kelimelik bir alan adı mı gerekiyordu?

  1. Saim Demirci Saim Demirci

   daha karışık bir isim bulamadıklarından sanırım

 17. Emrah Ağdaş Emrah Ağdaş

  Siteyi çok begendim çünkü köyümde yetiştirdiğimiz balların bu sitede reklamını ve pazarlamasını yapacağım. Refahiye ilçemizin ekonomisi ve sorunları açısından güzel olacak. kendime ait web sitesi gibi görüyorum :)

 18. Üzerinde oldukça tartışılmış bir proje ve başarıya ulaşacağını inanıyorum. Beta sürümü olması zaman içersin de siteye kaydolanların istek ve gere bildirimleri ile şekillenip verimli bir sosyal platform olacağı düşüncesi içindeyim. bir diğer düşünce ise neden bu isim sizler için bir anlam teşkil ediyormu ?

 19. Ahmed Karadere Ahmed Karadere

  Güzel bir proje; insanlar hem ürünlerini satabilcek; hem de yaşadığı bölgede(mesela: Kadıköy)satılan ürünleri; etkinlikleri; sosyal olayları takip edecek; o bölgenin geişmesine de katkısı olacak anladığım kadarıyla.

  *Bence en önemlisi ise; "Takip Et" yaparak kaliteli insanların faydalı yazılarını; paylaşımlarını okuyacağız; yeni girişimcilik projelerine imza atmamıza zemin hazırlamışlar kısacası.

 20. Samet Karatoprak Samet Karatoprak

  Bence çok güzel bı sıte olmuş basarılarınızın devamını dilerim