5 Milyon Dolar Yatırım Alan PlayJam Oyunları TV'ye Taşıyor

5 Milyon Dolar Yatırım Alan PlayJam Oyunları TV'ye Taşıyor

Dijital oyun pazarı sosyal oyunların sağladığı ivme ile hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde büyüyor. Sosyal oyun kavramı ile neredeyse yeniden tanımlanan, ücretsiz (free to play) türü oyunlarla kendi ekonomisini yaratan yeni nesil dijital oyunların pazarı milyar dolarlar seviyesine çoktan ulaştı.

Pazarın büyümesi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte yepyeni fırsatların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzun zamandır TV'de etkileşimli içerikler konusunda faaliyet gösteren PlayJam adlı firma da bu fırsatları en yakından takip edenlerden biri.

Son olarak 5 Milyon dolar yatırım alan PlayJam'in gördüğü potansiyel ise oyunları internet bağlantısına sahip TV'lere taşımak…

1999 yılında kurulan PlayJam, geçtiğimiz yıllar içerisinde ağırlıklı olarak ücretli TV platformları ile anlaşmalar yaparak, bu platformlar için etkileşimli oyun içerikleri sağlıyordu. Fakat TV alıcılarının becerilerinin artması ve internet bağlantısına kavuşmaya başlamaları ile birlikte PlayJam'in önünde çok farklı bir yol açılmış oldu.

Oyunları TV platformları kanalından dağıtmak yerine TV üreticileri ile anlaşmalar yaparak, oyunlarını internet üzerinden tüketicilere ulaştırmak PlayJam'in yeni hedefi. Şimdiden internet bağlantısına sahip TV üreticilerinin yaklaşık yarısının uygulama mağazalarına oyunlarını yerleştirmiş durumda. Samsung, LG, Philips ve Sony gibi önemli üreticilerle anlaşan PlayJam henüz son derece boş olan bu alana sağlam bir giriş yapmış durumda.

Tek sorun şu anda bu özelliklere sahip TV'lerin henüz yeterince yaygın olmaması ama bu durumda hızla değişecek gibi görünüyor. 2011 sonuna kadar internet bağlantısına sahip 60 milyon TV'nin piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Bu rakamın 2014 yılında 123 milyona, 2015'te ise 138 milyona ulaşması bekleniyor.

Geniş bant internet bağlantısı ve bu bağlantıyı kullanabilecek TV'lere sahip evlerin sayısı arttıkça PlayJam ve benzeri firmalar için de potansiyelin hızla artacağından şüphe yok…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.