NishMark.com: Dikey E-Ticarette Kişiye Özel Hizmet
E-Ticaret

NishMark.com: Dikey E-Ticarette Kişiye Özel Hizmet

Webrazzi Summit 2011 oturumlarından biri de dikey e-ticaret idi. Türk internetinde 3. dönem dikey e-ticaret ile başlarken gelişen bir pazarın dinamiklerini doğrulayan Nishmark çıtayı biraz yükseltiyor ve kişiselleştirimiş ürünlerle e-ticaret pazarına giriş yapıyor.

Uzun yıllar kurumsal satış ve pazarlama konusunda tecrübesi olan Şehbal Eviner’in kurucusu olduğu Nishmark, özel günlere özel ürün isteyen kurumsal ve bireysel müşterileri hedefliyor.

Bu yılın Nisan ayında kapılarını açan Nishmark, ilk 1 ay siteyi sadece çevresiyle paylaşmış. Belli bir gelir düzeyine sahip kişileri ve genelde kurumsal firma çalışanlarını hedef alarak Mayıs ayıyla beraber e-ticaret pazarına karışmış.

Şehbal Eviner, kurumsal çözümlere önem verdiklerini ve şu anda aylık yaklaşık 4000 tekil ziyaretçiye ulaştıklarını bizimle paylaştı. Eviner, kendilerine rakip sayılabilecek bir girişim görmediğini ve bir boşluğu doldurmak için yola çıktıklarını, üyelerinin yaklaşık yüzde 25-30'unun alışveriş yaptığını aktarıyor. Kaba bir hesapla Eviner'in kısa sürede karlılığı yakalayabileceğini tahmin ediyoruz ve Eviner de bunu doğruluyor.

Dünya markası ürünlerin (kalem, defter, not defteri, notluklar, masa üstü aksesuarları) yanında kendi markasıyla da ürünler satan Nishmark'ın hedeflerinden biri de kendi ürün çeşitini arttırmak ve Türkiye’de özellikle defter üretiminde özel bir marka (bkz: moleskine) üretmek.

Doğru bir hedef kitle belirleyen Nishmark'ın hedeflerine ulaşmaması için görünür bir engel yok. Arayüzünü geliştirdiği ve biraz site diline dikkat ettiği takdirde büyümesini beklentilerin üzerine de çıkarabilir.

Benim gibi, bilgisayarla sıkı bir ilişki içinde olmasına rağmen kağıt ve kaleme meraklı olanlar Nishmark'ın Facebook sayfasını ve blog adresini bir kenara kaydedebilir. :)

Yorumlar (3)
 1. Türkiye'de E-ticaret tekstil ile girdim denedim ölçekledim . Aklımda tam anlamı ile bir niş pazar var bende dikey e-ticaret i destekleyenler arasındayım ama bu tam dikey pazar sayılmaz bu eğri biraz ben tam sıkca dikey pazar ile e-ticaret i birleştireceğim.

  Saygılarımla...

  Hakan Y.

 2. Talha Talha

  Sehbal Hanim'a basarilar dilerim. E-ticaret anlaminda ulke ici altin dolu bir hazine oldugumuzu goruyor ve dusunuyorum, ve dunya genelinde gelistirilen bir eticaret modelinin hizla basladigi noktadan butun dunyaya yayildigini gorebiliyoruz, bu aslinda dunyayi tek platform olarak gordugumuzde dikeylesmenin en buyuk resmidir bana gore. Ve artik dikeylesmeyi derinlestirme vaktinin geldigine inaniyorum, GENELLER TOPLAMI DEGIL OZELLER BUTUNU OLMAK! bana gore basarili bir eticaret girisiminin izlemesi gereken yok bu cumledeki gibi olmalidir. Bunu benimseyerek yakin zamanda bir eticaret sirketi acmayi planliyorum, haberi olan 400-500 kisiden gayet olumlu tepkiler almaya basladim, umarim faaliyete gectiginde herkesten ay tepkileri almaya baslarim.

 3. Talha Talha

  Sehbal Hanim’a basarilar dilerim. E-ticaret anlaminda ulke ici altin dolu bir hazine oldugumuzu goruyor ve dusunuyorum, ve dunya genelinde gelistirilen bir eticaret modelinin hizla basladigi noktadan butun dunyaya yayildigini gorebiliyoruz, bu aslinda dunyayi tek platform olarak gordugumuzde dikeylesmenin en buyuk resmidir bana gore. Ve artik dikeylesmeyi derinlestirme vaktinin geldigine inaniyorum, GENELLER TOPLAMI DEGIL OZELLER BUTUNU OLMAK! bana gore basarili bir eticaret girisiminin izlemesi gereken yol bu cumledeki gibi olmalidir. Bunu benimseyerek yakin zamanda bir eticaret sirketi acmayi planliyorum, haberi olan 400-500 kisiden gayet olumlu tepkiler almaya basladim, umarim faaliyete gectiginde herkesten ayni tepkileri almaya baslarim.

  Selamlar.